Превръща ли се Тексас във фронтова линия на Студена гражданска война в САЩ
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Какво се случва в САЩ? Начало на гражданска война или размирици по време на предизборна кампания - това е въпросът, който вълнува света и който плетат и разплитат международните анализатори.
Силите за сигурност в южните щати обявиха неподчинение на Белия дом и предупредиха Байдън "да се махне от пътя". Стартът започна в Тексас в края на миналата седмица. Спорната точка са стотиците хиляди бежанци, които влизат безконтролно всеки месец в страната.
Националната гвардия на Тексас придвижва бронирани превозни средства към границата с Мексико - танкове Abrams и бойни машини на пехотата Bradley. А хората скандират "Това не е нашата страна" по оношение на САЩ. Губернаторът на Тексас Грег Абът е категоричен, че щатът има конституционните правомощия да прави точно това, което в момента става. Колегата му от Южна Дакота Кристи Ноъм открито обяви, че "Джо Байдън заплашва националния суверенитет".
Америка никога не е била по-разделена в най-новата си история. 25 щата, което представлява половината от страната, подкрепят Тексас. А губернаторите на Флорида, Оклахома и Арканзас изпратиха войници от Националната гвардия, за да подкрепят тексасци.
Тексас пренебрегна ултиматума на Байдън да предаде контрола над границата на федералните. Съгласно Конституцията президентът вече може да поеме пряк контрол над Националната гвардия на щата в отговор. Протестиращите губернатори обявиха, че няма да допуснат това.
Такава е картината в САЩ в момента. Все още това не е гражданска война, но опасността е много голяма. Температурата в "американската тенджера под налягане" расте тревожно. И това се случва в кандидат-президентската напревара. Историята не помни подобна непримиримост в предизборна кампания.
Политиката на отворени врати, която провежда Байдън, според американски анализатори е довела страната до истинска катастрофа. За 3 години в САЩ са влезли 8 млн. мигранти от 160 страни. Целта е да се използва евтина работна ръка. А всъщност Америка се "пребоядисва" както етнически, така и политически.
Главният прокурор на Тексас Кен Пакстън пред Тъкър Карлсън обяви, че целите на Байдън са политически - да се доведат хора, които да гласуват за демократите. След това ще ги амнистират. И ги водят главно в републиканските щати.
Колкото по-лошо на границата, толкова по-добре за политиците. Напрежението се използва и от двата лагера. След като ултиматумът му към Тексас се провали, Джо Байдън обеща да затвори границата веднага щом Конгресът се съгласи на двупартийно споразумение, което включва помощ за Украйна.
Тръмп печели от ситуацията в страната. Той призова 25 губернатори да изпратят сили на Националната гвардия да помогнат на Тексас и изисква Конгресът да блокира двупартийната сделка. Държи се като президент на паралелна Америка.
В основата на цялата каша в САЩ стои и Украйна. В законопроекта на Байдън са предвидени 4 пъти повече пари за Киев, отколкото за южната граница на Америка, според говорителя на долната камара на сената Майк Джонсън. Затова преговорите, според него, са безмислени.
Тръмп обобощи, че САЩ умира. "Границата ни е отворена. Такова нещо никога не е имало досега. Чакаме да се случи бедствие. Споразумението за сигурност на границата, което Байдън настоява, не е за спиране на нелегалната миграция, а за изпращане на милиарди долари в Украйна и други страни", твърди той.
Тръмп изглежда победител в предстоящите избори за президент, поне според сегашните нагласи. И това не може да бъде преглътнато спокойно от демократите. Те все още не са се произнесли дали имат алтернатива на Байдън за кандидат-президент. Вместо за спасяването на страната, той говори за успехите на "Bidenomics" и заплашва Тръмп.
План Б, който включва отстраняването на Байдън от кандидат-президентската надпревара, изглежда възможен. Така ще има виновник за провала на САЩ в Украйна и Израел. Малко вероятно изглежда и сегашната администрация да има време да изтегли войските си от Ирак и да постигне успех във войната си с хусите.
Според социологическите проучвания, по-голямата част от американците са недоволни от предстоящия избор между Байдън и Тръмп, но политическата система засега не им предлага нищо друго.
10 месеца преди изборите двете Америки са се раздалечили максимално и живеят в различни реалности, писа The New York Times. Толкова разделена САЩ е била само по време на гражданската война. Предстоящите избори все повече изглеждат като сблъсък на двама кандидат-президенти на различни страни.
В момента наблюдаваме не обичайното противоборство между демократи и републиканци, а сблъсък между идеология, раса, религия, култура, икономика, демокрация, възмездие и идентичност.
Америка е в конституционална, парламентарна и мигрантска криза. А Тексас се оформя като фронтова линия на една своебразна студена гражданска война.