ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
За първи път от 24 години спечелилата политическа сила отказа да даде пресконференция в нощта на изборите. За първи път в дните преди вота не се проведе лидерски дебат. За първи път прокуратурата и службите за сигурност оповестиха, че са заловили 350 000 фалшиви бюлетини, с които свалената от власт политическа сила е планирала да фалшифицира вота на хората. За първи път... Със сигурност това изреждане на безпрецедентни случаи може да продължи още дълго. България се намира на прага на политическа катастрофа и институционален колапс.
През последните четири години така свикнахме с абсурдите, че спряхме да ги отчитаме като такива. В нощта на изборите, малко след обявяването на прогнозните резултати, една от важните световни финансови рейтингови агенции понижи инвестиционния рейтинг на България до нивата на Македония и Молдова. В същото време международната преса съобщи на своята многомилионна аудитория, че в България са проведени избори на фона на безпрецедентно замърсена медийна и политическа среда, купуване на гласове и фалшификации. В дните преди вота пък чуждестранните медии съобщаваха за това как бившият български премиер Бойко Борисов викал в къщата си градския прокурор на София, за да се консултира във връзка с криминални дела, които засягат негов министър. Искам да кажа, че вече сме африканска страна, която излъчва непредвидимост и по-скоро прилича на гето, отколкото на Европа.
Най-голямото доказателство за тази тежка констатация е фактът, че през първото тримесечие на 2012 година чуждите инвестиции в България са били 500 млн. лева, а през същия период на тази година са се сринали десет пъти. Този срив се дължи на политическия хаос, който последва управлението на Бойко Борисов и Цветан Цветанов и означава нови безработни, още по-голяма бедност и все по-тежка безнадеждност. Проблемът с политическата криза не беше решен на тези избори и най-вероятно ни чакат нови. Така влизаме във възможно най-лошия сценарий, който български и чужди анализатори чертаеха преди предсрочните избори. Сценарият за още няколко месеца, а защо не и години политическа нестабилност, която ще бъде използвана от криминални и полукриминални структури, за да трупат черни капитали. За тежкото състояние на държавата и обществото обаче не са виновни нито международното положение, нито световната финансова криза, която впрочем си отиде от доста европейски страни. Ако през 2009 година България беше корумпирана държава, в която политиците бяха подозирани във връзки с организираната престъпност, то през следващите четири години страната ни беше управлявана от самата организирана престъпност в лицето на бившия премиер Бойко Борисов и дясната му ръка Цветан Цветанов. Още по време на предизборната кампания двамата бяха извикани на разпити в прокуратурата за да дадат показания за престъпните си деяния и това породи плаха надежда, че първата крачка към нормализирането на обстановката е направена. След изборите главният прокурор Сотир Цацаров трябва да продължи с действията, които предприе и да ги доведе до край. Въпросът с повдигането на обвинения на Борисов, Цветанов и организираната престъпна група около тях не е съдебен, а политически. От решаването му зависи съдбата на българската държавност и нейния демократичен характер.
Очевидно е, че ни очакват трудни времена. По всяка вероятност по-трудни от тези, които вече преживяхме. Ако новоизбраният парламент успее да сформира правителство, парламентарното мнозинство ще бъде прекалено крехко, за да гарантира пълен мандат. Различията между БСП, ДПС и Атака са прекалено големи, за да може да се очаква тези три партии да оформят ясен антикризисен план. Още повече, че в изборната нощ Волен Сидеров обяви, че ще държи твърдо за изпълнението на своя план „Сидеров”, който е напълно неизпълним. Затова новият парламент има две основни задачи – първо да остави ГЕРБ в опозиция и второ да организира пълна ревизия на управлението на Борисов. За прилагане на антикризисен план и преодоляване на икономическата криза е твърде оптимистично да се говори. Това ще се случи едва когато решим политическите си проблеми, а най-големият от тях е, че в голямото разбъркване от последните години утайката на обществото се настани по върховете му, а естественият елит на страната беше поставен в ъгъла. Докато политическата картина в България е такава нищо добро не ни чака. Кога този водевил ще приключи зависи от нас. Впрочем винаги е било така.