Предаваме на Танзания украинка, изнесла 116 костенурки за незаконна търговия
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Бургаският апелативен съд потвърди решение за допускане на екстрадиция и предаване на украинска гражданка на властите в Танзания, съобщиха от прокуратурата.
Олга К. е издирвана за незаконно притежаване на 116 броя живи костенурки, които тя е изнесла от Танзания в Тайланд. За това престъпление танзанийското законодателство предвижда наказание „лишаване от свобода“ от 20 до 30 години.
На 04 юли 2022г. при пристигането си на летището в Банкок Олга е била претърсена и у нея са открити въпросните животни, които били пренесени без разрешение по Конвенцията за международна търговия със застрашени видове (CIYES).
Украинката била арестувана, а впоследствие и освободена от тайландски съд под гаранция, която тя не спазила и напуснала територията на кралството.
Разследване показало, че жената е сред членовете на престъпен синдикат, занимаващ се с незаконна търговия с диви животни в Танзания и други държави от Източна Африка.
Идентифицирани и арестувани били други осем членове на синдиката, които улеснили събирането и опаковането на костенурките, пренесени впоследствие от исканото лице през границите на страната.
Молбата за екстрадиция по форма и съдържание съответства на изискванията на българския закон. Не се установяват основания за недопускане на екстрадицията – исканото лице не е български гражданин; между България и Танзания не е налице международен договор, предвиждащ предаване на собствени граждани на другата договаряща страна; на Олга К. не е предоставено убежище у нас; не се ползва с имунитет по отношение на наказателната юрисдикция на България. Налице е изискваната двойна наказуемост на деянието.
Престъплението, за което се иска предаването ѝ, не е политическо, а е криминално престъпление от икономически характер. Липсват каквито и да е основания да се счита, че екстрадицията се иска с цел преследване или наказване на лицето на основания като раса, религия, гражданство, етническа принадлежност, пол, гражданско състояние или политически убеждения, и съответно не съществува риск положението на исканото лице да бъде утежнено поради някое от тези основания.
В молбата за екстрадиция е посочено, че на исканото лице се гарантира справедлив съдебен процес и към него ще бъде проявено справедливо и безпристрастно отношение от танзанийската държава.
Предоставени са и изрични гаранции, че при евентуалното предаване на танзанийските съдебни власти, всички права, законни интереси и възможности на исканото лице, предвидени в Правилата на ООН относно минималните стандарти за третиране към лишените от свобода, и правата, гарантирани в Африканската харта за правата на човека и народите, ще бъдат зачетени и спазвани, както и че Олга няма да бъде подложена на насилие, изтезание или на жестоко, нечовешко и унизително отношение.
Въззивният съдебен състав в Бургас прие, че са налице всички законови предпоставки, и отсъстват пречки за допускане на исканата от екстрадиция на украинската гражданка на танзанийските съдебни власти с цел провеждане на наказателно преследване срещу нея по обвинение в извършването на престъпление.
Втората инстанция потвърди и взетата мярка за неотклонение „задържане под стража“ спрямо Олга до предаването ѝ на компетентните танзанийски власти.
Решението на Апелативен съд – Бургас е окончателно.