BG EN

Председателят на Европейския научен съвет подаде оставка, загубил вяра в системата

Европа

Председателят на Европейския научен съвет подаде оставка, загубил вяра в системата

19759
на 08.04.2020
Председателят на Европейския научен съвет подаде оставка, загубил вяра в системата
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Мауро Ферари, председателят на Европейския научен съвет (ERC), неочаквано подаде оставка във вторник, след като „загуби вярата си в самата система“, а именно в европейските структури заради „разочароващия“ им отговор на пандемията от коронавируса, пише базираното в Брюксел издание New Europe.

„Бях изключително разочарован от европейския отговор на Covid-19“, каза Ферари в изявление пред FT, като посочва, наред с другото, пълното отсъствие на координация на политиките в здравеопазването и периодичното противопоставяне на съгласуваните инициативи за финансова подкрепа в борбата срещу вируса.

„Страхувам се, че видях достатъчно в управлението на науката и политическите операции в Европейския съюз“, заяви Ферари.

Предвид безпрецедентните заплахи, пред които са изправени обществата от кризата с коронавируса, Ферари преследваше създаването на специална програма за борба с Covid-19, но неговото предложение бързо бе отхвърлено от ръководния орган на ERC.

Оправданието, предоставено от ERC, беше, че Съветът провежда проучване „отдолу нагоре“, което означава, че „не посочва области на фокус или цели на финансирането му, нито счита благотворното въздействие върху обществото като критерий за финансиране“, според изявлението на Ферари.

Председателят на ERC, италиано-американски експерт по наномедицина, който беше назначен през май 2019 г., за да заеме длъжността си до 1 януари следващата година, подаде оставката си на председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лейен във вторник следобед.

препоръчано
Сподели:
Бомба x
Хороскопът за сряда: Ето как как всяка зодия може да използва деня за личен напредък, емоционален баланс и по-добри решения Хороскопът за сряда: Ето как как всяка зодия може да използва деня за личен напредък, емоционален баланс и по-добри решения
ПИК TV x
САМО В ПИК TV! Топ прогнозата на проф. Георги Рачев за февруари: Месецът ще бъде с 3 до 5 градуса по-топъл от нормалното, но във вторник и сряда... (ВИДЕО) САМО В ПИК TV! Топ прогнозата на проф. Георги Рачев за февруари: Месецът ще бъде с 3 до 5 градуса по-топъл от нормалното, но във вторник и сряда... (ВИДЕО)
ново
Днес: 0
горещо
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК