Премиерът Желязков: Единодействието на гражданско общество и държава е ключово в борбата срещу жестокостта спрямо животните

ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Единодействието на гражданско общество и държава е единствената гаранция да бъдат спрени тъмните импулси и на хората, и на технологиите, заяви министър-председателят Росен Желязков на кръгла маса на тема: "Заедно срещу жестокостта! Нови заплахи и ефективни решения в защита на животните".
Премиерът специално открои значението на законодателната рамка, свързана със защитата на животните и борбата срещу киберпрестъпността. "Силата на един закон е в неговата ефективност, не в неговата радикалност. Затова трябва да мислим за доброто правоприлагане, не само за размера на санкциите", посочи Желязков.
Премиерът припомни, че правителството вече има изработено законодателно предложение по темата. Той отбеляза, че въпросът е на вниманието и на Европейския парламент, като България също има свои представители в групата за защита на животните в институцията.
Наред с ролята на Министерството на правосъдието при изработването на законодателното предложение, премиерът Желязков открои и значението на работата на Министерството на вътрешните работи, включително в борбата срещу киберпрестъпността.
"Живеем във времена, в които информационните технологии се ползват и за достижения на човечеството, но се използват и за разрастване и стимулиране на тъмните страни на човешката душа. Неслучайно борбата с киберпрестъпността, особено в тъмните измерения на интернет, е една от големите задачи пред киберпревенцията, която изграждаме като капацитет в нашата страна", добави Желязков.
Според премиера обществото ни е надживяло принципа "око за око, зъб за зъб", като от значение има активността както на гражданското общество, така и на държавата.
"Ясно е, че има много емоция, има гняв, има обществена реакция, има енергия. Но тук е ролята на институциите, които са призвани не да действат реактивно на определена ситуация, било тя и изискваща решителност и категоричност. Тук ролята е да се действа синхронизирано. И ако гражданското общество е сърцето, душата на гражданската енергия, то разумът и решителността трябва да бъдат на държавните институции", посочи Желязков.
Премиерът цитира думите на известния пацифист, нобелов лауреат и писател Ромен Ролан, според когото страданието, което причиняваме на животните, но и безразличието, когато наблюдаваме това страдание, е един от най големите грехове на човечеството.


