ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Шпионският скандал в Израел предизвика трусове в политическото пространство, като министър-председателят Нафтали Бенет обеща правителствени действия след новите съобщения, че полицията незаконно е използвала зловредния софтуер "Пегас", за да хакне телефоните на десетки видни личности, съобщава АФП.
Последната бомба, публикувана от бизнес всекидневника "Calcalist", твърди, че "Пегас" е бил използван срещу сина на бившия премиер Бенямин Нетаняху, активисти, висши държавни служители, бизнесмени и други.
По-рано "Calcalist" твърдеше, че спорният зловреден софтуер, който може да превърне телефона в джобно шпионско устройство, е бил използван от полицията срещу лидери на протестно движение срещу Нетаняху.


Часове след появата на доклада днес Бенет обеща, че неговото правителство "няма да остави това без отговор.
"Предполага се, че тук са се случили неща, които са много сериозни", каза той в изявление, в което също така отдаде дължимото на "Пегас" като "важен инструмент в борбата срещу тероризма и тежката престъпност". "Но те не са били предназначени да бъдат използвани във фишинг кампании, насочени към израелската общественост или длъжностни лица - ето защо трябва да разберем какво точно се е случило."
Докато Бенет обещава да предприеме действия, министърът на обществената сигурност Омер Барлев заяви, че ще поиска от министерството на правосъдието да разреши създаването на правителствена комисия за разследване. Барлев заяви, че ако бъде одобрена, проверката ще се ръководи от пенсиониран съдия, който ще разпита всички необходими лица в политическата, правната и охранителната система, за да разкрие "нарушенията на гражданските права и неприкосновеността на личния живот".
"Пегас" е зловреден софтуер, произведен от израелската фирма NSO, който е в центъра на международен скандал, продължил месеци след разкритията, че е използван от правителства по целия свят за шпиониране на активисти, политици, журналисти и дори държавни глави. Израел беше подложен на обстрел заради това, че е позволил износа на инвазивната технология за държави с лошо състояние на човешките права, но докладите на "Calcalist" предизвикаха вътрешно възмущение.
Президентът Исак Херцог заяви, че доверието в ключови израелски институции е застрашено.
"Не трябва да губим демокрацията си. Не трябва да губим полицията си. И със сигурност не трябва да губим общественото доверие в тях. Това изисква задълбочено и щателно разследване", заяви Херцог в отговор на доклада.
Calcalist заяви, че десетки хора са били обект на атаки, които не са били заподозрени в криминално поведение, и без полицията да е получила необходимото съдебно разрешение. Сред тях са високопоставени ръководители на министерствата на финансите, правосъдието и комуникациите, кметове и лидери на протести срещу предполагаеми нарушения на полицията.
Според доклада инструментът за хакване е бил използван без съдебна заповед и срещу сина на Нетаняху, Авнер Нетаняху, съподсъдимата по наказателния му процес Ирис Елович, лидери на протести за правата на хората с увреждания, журналисти от новинарския уебсайт Walla, бизнесмена Рами Леви, кметове и висши служители в Министерството на финансите. Медийните съветници на Нетаняху, Топаз Лук и Йонатан Урих, също са били обект на нападения, както и ръководителят на работническия съюз Яир Кац. Съобщава се, че са били хакнати и телефоните на бившия генерален директор на Министерството на финансите Шай Бабед, бившия генерален директор на Министерството на правосъдието Еми Палмор и бившия генерален директор на Министерството на транспорта Карен Търнър. В друго разкритие, което е на път да разтърси продължаващия процес за корупция срещу Нетаняху, ключовият свидетел Илан Ешуа, бивш изпълнителен директор на новинарския сайт Walla, също е уличен като мишена.
Авнер Нетаняху, един от синовете на премиера, заяви:. "Наистина съм шокиран".
Нетаняху е обвинен, че се е опитвал да търгува с регулаторни услуги с медийни магнати в замяна на благоприятно отразяване на събитията, включително във Walla. Той отрича обвиненията. Днес адвокатите му поискаха процесът да бъде спрян, докато не бъдат проучени последните разкрития. Миналата седмица процесът също претърпя удар, когато множество израелски телевизии съобщиха, че полицията може да е използвала шпионския софтуер за Шломо Филбер, бивш съюзник на Нетаняху, станал държавен свидетел.
Източници от правоприлагащите органи заявиха, че злоупотребата е станала по време на мандата на бившия полицейски комисар Рони Алшейх.



