BG EN

Признание! БНБ се присъедини към Специалния стандарт за разпространение на данни на МВФ

Икономика

Признание! БНБ се присъедини към Специалния стандарт за разпространение на данни на МВФ

8644
на 01.06.2016
Признание! БНБ се присъедини към Специалния стандарт за разпространение на данни на МВФ
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

На 31 май 2016 г. България се присъедини към Специалния стандарт за разпространение на данни Плюс на Международния валутен фонд (МВФ). България става 11-тата страна в света, която се присъединява към този най-висок международен стандарт за разпространение на данни, съобщиха от БНБ.

Присъединяването към стандарта е резултат на съвместните усилия на Българската народна банка (БНБ), Националния статистически институт и Министерството на финансите. БНБ като координатор за България по отношение на Специалния стандарт за разпространение на данните Плюс ръководи работата по присъединяването и отговаря за разработването на т. нар. национална страница с данни. Тя вече се намира на интернет страницата на БНБ тук.

Преобладаващата част от новите статистически показатели, включени в този стандарт, се съставят от БНБ. Присъединяването към Специалния стандарт за разпространение на данни Плюс съответства на поетите от управителя на БНБ ангажименти, свързани с управлението и институционалното развитие на централната банка. На 30 септември 2015 г. управителят на БНБ Димитър Радев изпрати до директора на Статистическия департамент на МВФ писмо за намеренията за присъединяване към Специалния стандарт за разпространение на данни Плюс.

Специалният статистически стандарт за разпространение на данни Плюс на МВФ е създаден през 2012 г. с цел да засили и допълни съществуващите стандарти за статистически данни. Той има по-високи изисквания към страните членки по отношение на обхвата на икономическите и финансови данни, на тяхната периодичност, срочност, достъпност и надеждност. Този стандарт допълва Специалния стандарт за разпространение на данни, към който България се присъедини през 2003 г.

Присъединяването към Специалния статистически стандарт за разпространение на данни Плюс показва на местните и чуждестранни инвеститори, рейтинговите агенции, международните финансови институции и всички други потребители, че качеството и надеждността на статистическите данни, които се използват за вземането на важни макроикономически и бизнес решения, отговарят на най-високите международни статистически изисквания.

Досега към Специалния статистически стандарт за разпространение на данни Плюс са се присъединили Съединените щати, Япония, Германия, Франция, Италия, Испания, Португалия, Швеция, Холандия и Чешката република.

препоръчано
Сподели:
Бомба x
Хороскопът за сряда: Ето как как всяка зодия може да използва деня за личен напредък, емоционален баланс и по-добри решения Хороскопът за сряда: Ето как как всяка зодия може да използва деня за личен напредък, емоционален баланс и по-добри решения
ПИК TV x
ИЗВЪНРЕДНО В ПИК TV! Няма заседание! Викове, крясъци и липса на кворум в парламента - ППДБ и Възраждане“ провалиха дружно гледането на Изборния кодекс (ВИДЕО/ОБНОВЕНА) ИЗВЪНРЕДНО В ПИК TV! Няма заседание! Викове, крясъци и липса на кворум в парламента - ППДБ и "Възраждане“ провалиха дружно гледането на Изборния кодекс (ВИДЕО/ОБНОВЕНА)
ново
Днес: 66
горещо
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК