BG EN

Природозащитници пуснаха над 7 000 моруни по река Дунав

ГОРЕЩО
Региони

Природозащитници пуснаха над 7 000 моруни по река Дунав

9304
на 18.06.2020
Природозащитници пуснаха над 7 000 моруни по река Дунав
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Над 7 000 тримесечни риби от критично застрашения вид моруна поеха своя път от Белене през делтата на Дунав към Черно море, съобщи TVN.

препоръчано

Акцията е на природозащитната организация WWF. Рибите са отгледани в български развъдник при специални условия, позволяващи по-лесната им адаптация в естествената среда. Освен това са маркирани от екипа на WWF с цел проследяване на тяхното развитие.

Моруната е сред последните четири есетрови вида, които все още се срещат в долното течение на най-емблематичната европейска река. Международният съюз за защита на природата класифицира есетрите като най-застрашената група от видове в света. Затова в продължение на много години WWF България работи за опазването на техните естествени местообитания. През 2014 и 2015 г. тя стана първата природозащитна организация, която извърши зарибяване на Дунав, като пусна в басейна на реката 50 000 есетрови риби от вида чига, а през 2019 г. към Черно море се отправиха още 20 000 руски есетри.

„Моруните са с генетично доказан дунавски произход. Това е важно както за тяхното приспособяване към особеностите на околната среда, така и като гаранция, че местните популации не са изложени на допълнителен риск с пускането на чужди видове. Освен това новите риби са достигнали възраст, която ги прави по-малко уязвими на заплахите в естествената им среда и повишава шанса им за оцеляване по време на дългия път до морето“, разказва ихтиологът Стоян Михов, ръководител на практика „Води“ във WWF „Жизненият цикъл на есетровите риби наподобява човешкия – те живеят дълго, но се размножават само няколко пъти в живота си. Ще отминат 10-15 години преди нашите моруни да се завърнат обратно в Дунав и да създадат своето първо поколение. За съжаление, естествено им размножаване е силно ограничено – за последните шест години сме установили едва десетина малки моруни, излюпени в реката. Затова трябва да пазим техните местообитания и да им дадем шанс да изградят стабилна популация. В противен случай рискуваме да загубим безценен вид, оцелял до наши дни от епохата на динозаврите“, призовава Стоян Михов.

В момента в сила е пълна забрана за улов на есетри в Дунав и Черно море. Въпреки това понякога възрастните  екземпляри, които навлизат в река Дунав, за да се възпроизвеждат, все още стават плячка на бракониери. Причината е високата цена на техния хайвер на черния пазар. WWF предупреждава, че всеки продукт от дива есетра е незаконен и вреди както на малкото останали есетрови популации, така и на бъдещите доходи на рибарите.

 

 

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Вижте хороскопа на Алена на празничния 24 май - успехът намига на Телците, късметът обръща гръб на Лъвовете САМО В ПИК: Вижте хороскопа на Алена на празничния 24 май - успехът намига на Телците, късметът обръща гръб на Лъвовете
ПИК TV x
Проф. Георги Рачев с ЕКСКЛУЗИВНА ПРОГНОЗА пред ПИК TV: Ще вали много - абитуриентките да си пазят прическите Проф. Георги Рачев с ЕКСКЛУЗИВНА ПРОГНОЗА пред ПИК TV: Ще вали много - абитуриентките да си пазят прическите
ново
Днес: 23
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК