Присъдата на опозиционния лидер Алексей Навални удари руската икономика с $9 млрд.
"Политическото" съдебно решение срути руските фондови борси, алармира Forbes Russia
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Присъдата за лидера на руската опозиция и кандидат-кмет на Москва Алексей Навални нанесе щети в размер на колосалните 9 млрд. долара на руската икономика, съобщава авторитетното бизнес списание Forbes Russia.
Решението на Ленинския съд на руския град Киров да даде 5 години затвор за руския опозиционер, блогър и адвокат Алексей Навални „струваше“ на руския пазар цели 9 млрд. долара щети, изчисли бизнес изданието.
Според списанието в 12:24 часа московско време вчера (11:24 българско време), едва 4 мин. след официалното обявяване на присъдата за Алексей Навални, руските фондови борси рязко тръгнаха надолу.
Индексът на ММВБ (Московската междубанкова валутна борса) се срина за минути с 1,3%, доларовият индекс на РТС (Фондовата борса РТС) тръгна надолу с 1,4%. Индексът на „сините чипове“ (най-доходоносните ценни книжа по руските борси) в четвъртък през деня е намаля с 1,2%.
Най-голям спад отчетоха акциите на руската държавна банка „Сбербанк“, които „олекнаха“ с цели 2,4%. Едни от най-скъпите от години акции - тези на руския енергиен монополист „Газпром“, също отчетоха намаление в цената с 0,8%, което за концерна, който отчита най-големите печалби в света, е доста сериозен удар.
Според цитирани от руското издание на Forbes данни, капитализацията на руския пазар към 10 ч. сутринта вчера е била 614 млрд. долара, а към 14:47 ч. е намаляла до 605,7 млрд. долара. „По този начин присъдата за Алексей Навални струваше на Русия най-малко 8,6 млрд. долара“, обобщава Forbes Russia.
Припомняме, че Навални спечели уважението на руската опозиция, средната класа и бизнеса със своята дейност като юрист. Той беше не просто адвокат, но и миноритарен акционер в нефтогазови компании като „Газпром“, „Роснефт“ и др. Първото му разкритие касаеше „изчезнали“ 4 млрд. долара при изграждане на петролопровод от „Транснефт“ (която беше акционер в прословутия проект „Бургас – Александруполис“, схемата за който важи и за проекта "Южен поток" - бел.авт.) в руския Далечен Изток .
Вече след като се прочу, Навални бе назначен от съакционера на националния авиопревозвач „Аерофлот“ - банкера Александър Лебедев, за член на борда на авиокомпанията. Там опозиционерът също разкри десетки нарушения, сред които това, че компанията е плащала стотици хиляди долари за „интервюта“ на ръководството си пред прокремълски медии.