Приятелско рамо! Тереза Мей чака помощ от Еманюел Макрон за заобикаляне на Брюксел
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Великобритания желае да засили преговорите за Брекзит според новия британски министър по въпросите за Брекзит Доминик Рааб, след първата му среща с главния преговарящ на Европейския съюз Мишел Барние в Брюксел и преди формалните преговори между Брюксел и Лондон, които ще продължат на 13 август, съобщава електронното издание New Europe, цитирано от „Фокус“.
Паралелно с тези преговори, британският премиер Тереза Мей ще се срещне с френския президент Еманюел Макрон в замъка Брегансон, официалната резиденция на държавния глава на Франция, през уикенда, в опит да даде нов живот на застоялите преговори за Брекзит.
Мей е под натиск да сключи сделка, тъй като крайният срок за финализирано споразумение наближава бързо. В случая, че двете страни не успеят да постигнат решение, Великобритания рискува да напусне ЕС без план. Докато този сценарий започва да изглежда все повече и повече вероятен, собствените министри на Тереза Мей започват да стават все по-критични към неспособността ѝ да избегне това, което може да се превърне в катастрофално икономическо развитие за Великобритания след Брекзит.
По време на скорошна визита в Париж, новият външен министър на Великобритания Джереми Хънт за пореден път предупреди за опасността от напускане на Евросъюза без търговско споразумение между двете страни, заявявайки че цената на провален развод ще тежи колкото на Великобритания, толкова и на Европа и по-късно добави, че „рискът от бурен развод“ остава реална възможност.
Новите надежди на британския премиер са да заобиколи преговарящите на Брюксел и да убеди отделните държавни лидери от 27-те страни-членки на ЕС за важността от постигане на компромис преди срещата на върха на ЕС в Залцбург през есента, за която Мей се надява, че ще задържи вратата отворена за постигане на Брекзит.
Тази надежда, обаче, беше попарена още от началото, след като Макрон даде да се разбере, че не би си позволил да подкопае съвместните усилия на ЕС. Той дълго време отхвърляше опитите на британските преговарящи да разделя и владеят 27-те членки на ЕС, което той вижда като опит за отслабване на преговорната позиция на Блока.
Франция е известна като заемаща твърда позиция в преговорите за Брекзит, особено по отношение на финансовите услуги, поради очакванията на Париж, че ще бъде новия дом на водещите световни банкови институции, след като те зарежат Лондон, който е международната финансова столица, за сметка на град, който се намира в пределите на ЕС.