Себестойността на един барел, добиван в щатите днес е 35 долара при 80 долара през 2013 година
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
В следващите години цената на барел суров петрол няма да се вдигне над 40 долара за барел, прогнозират аналитиците на Bank of America Merill Lynch. При действащите в момента цени от над 55 долара за барел, постигнати с цената на огромни компромиси от страна на ОПЕК и Русия и свиване на производството, всъщност провокират бум на разработването на находища на шистов петрол и природен газ.
Ако ръста на цените продължи и те достигнат 70 долара за барел, то в САЩ ще започне да се добиват 720 000 барела на денонощие и то при себестойност, наполовина от пазарната цена. Печалбите ще са огромни, защото един барел струва на компаниите 35 долара.
За пет години американските компании за добив на шистов петрол ще извадят на пазара 3.5 милиона барела допълнително всяко денонощие, което ще покрие 2/3 от нарастване на търсенето на петрол в света.
В резултат щатите или ще намалят драстично покупките си на петрол или ще залеят пазара със своя шистов петрол и ще свалят цените до нива 40 долара за барел.
За последните 8 месеца в САЩ проучванията за шистов петрол са се увеличили двойно на годишна база. При отва активният добив все още е на ниски нива-около 30% от капацитета на разработените находища, но може бързо да се увеличи при ръст на цените на световния пазар. Още повече, че в програмата на президента Доналд Тръмп е залегнало пълно освобождаване от ограниченията на производството на шистов петрол на територията на щатите.
Тази ситуация е особено тежка за държави, които почти изцяло разчитат на приходите от продажбата на петрол и природен газ, за да пълня бюджетите си. На първо място това са някои латиноамерикански държави като Венецуела и Бразилия, а в Европа това е Русия.