ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Неотдавна авторитетни медици, психолози и гелотолози (експерти, които изучават сложните процеси, съпътстващи смеха) се събраха в Щутгарт и с факти обосноваха лечебното въздействие на този физиологичен механизъм - смеха.
Според изследванията им, когато се смеем, в мозъка се отделят вещества - ендорфини, които блокират болката и стреса. Чрез тях се мобилизират защитните сили на организма. Американският невролог Уилям Фрай пръв обръща внимание на факта, че радостното гласово избухване прави специфичен масаж, водещ до дълбоко отпускане на около 80 групи мускули. Фрай твърди, че смехът укрепва сърцето и намалява кръвното налягане, влияе благотворно на дихателната система.
До същия извод стигат и индийски лекари. В Япония медици използват успешно смеха за борба с туберкулозата, а френски и британски невролози преодоляват натрапливости у свои пациенти, като им помагат да се смеят. В САЩ вече функционират специализирани заведения за смехолечение, а в Европа има подобни клубове. Смехолечение се провежда и у нас - във Варна и София. Крачка в тази наука са опитите да се дозира смехът. Швейцарски учени определят ползите от дадено количество смях, като го сравняват с ефекти от други методи за тонус и релаксация. Според изследователите 50 разсмивания на ден са еквивалент на 40 мин бягане, а само минута смях е равна на половинчасова почивка. Напоследък се лансира идеята, че смехът може да се ползва и за профилактика на рака. Обяснението е, че когато човек се смее, се тонизират коремните мускули, а след тях - гладката мускулатура на червата, чиято функция се подобрява. Така се подпомага отделянето на вредни отрови от организма, нормализира се сънят и се повишава работоспособността на човека.