ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Сезонните ваканции и междусрочната ваканция няма да бъдат намалявани. Единствената промяна е удължената с две седмици учебна година за учениците от 7-и клас, това съобщи в студиото на БНТ министърът на образованието Красимир Вълчев.
Той обясни, че целта е да се преодолее недостигът на време, в което учителите да успеят да предадат учебния материал и съответно учениците да придобият знанията и компетентностите, заложени в учебната програма. Факт е и, че остава неизучен материал, тъй като учениците са демотивирани след изпитите. Промяната предвижда децата в седми клас да учат до 28 юни, а изпитите се изтеглят между 15 и 20 юни. Министър Вълчев посочи, че това са промените, които предлага и каза, че те разбираемо са породили полемики. Предстои обществено обсъждане и съответно чак след него ще бъде взето решение.
Министърът на образованието коментира и темата с приема на първокласници и подчерта, че "всеки един критерий, по който приоритизираме едни деца пред други, когато има повече желаещи да се запишат в едно училище, може да се обяви за дискриминационен. Това, което беше въведено през 2016 г. е принципът на близост - детето да има привилегията да бъде записано в най-близкото училище. Това е важно и от гледна точка на комфорта, и от гледна точка на физическия достъп, и от гледна точка на сигурността, ако искате. Миналата година обаче имахме редица злоупотреби с адресни регистрации на месторабота в последния момент, което доведе до това, че лиши лицата, които живеят в непосредствена близост до училището за сметка на други, които се бяха записали. Тогава беше въведен принципът на уседналост".
Той обясни, че тази година приемът е протекъл далеч по-нормално в сравнение с предходни години. Факт е, че има няколко по-големи града, в които желаещите за определено училище са повече. Това е и проекция на желанието на родителите да запишат детето си в набеденото за най-добро училище. Това се мултиплицира. В Пловдив, във Варна и в Бургас над 90% от децата бяха записани по първо желание, посочи Вълчев. В София 80% от децата бяха записани в училището, което е най-близо до тях и опашките, на които бяхме свидетели през последните години, този път ги нямаше.