Проучване: 20% от гражданите на Западните Балкани подкрепят физическото насилие над малцинствата
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
20% от гражданите на Западните Балкани подкрепят физическото насилие над малцинствата, циганите и хомосексуалистите. Това съобщи Горан Милетич – директор за Европа на Защитници на гражданските права и организатор на Белград прайд, по време на Конференцията на високо равнище относно икономическото и социалното сближаване в региона на Западните Балкани, предаде „Фокус“.
Горан Милетич посочи, че въпреки че в Европа постоянно се говори за толерантност, гражданите на Западните Балкани не обичат тези, които не харесват, да са равни на тях. „На Балканите не харесваме малцинствените групи, циганите и хомосексуалистите и в шестте западно балкански държави дискриминацията си вирее. В нашите държави за приобщаване на тези групи се говори съвсем кратко и отгоре-отгоре. От 45 до 50% от хората от региона на Западните Балкани например вярват, че хомосексуалността е болест и това е много сериозен процент“, каза още Милетич. Той уточни, че между 10 и 20% от гражданите подкрепят използването от физическо насилие срещу тези три групи. По думите му над 70% от тези три общности споделят, че са били жертва на дискриминация на работното място. Като други типове дискриминация той посочи поведението на полицейските служители, както и дискриминация от страна на правосъдието и образованието. „Правителствата в региона използват всичко това за неприлагането на европейските стандарти относно малцинствените групи“, коментира още Милетич.
Зора Попова – асоцииран преподавател по права на малцинствата в Университета във Фленсбург, Германия, коментира, че има много предизвикателства, с които Западните Балкани трябва да се справят. Като едно от най-големите предизвикателства тя посочи преодоляването на негативните нагласи към малцинствата в района, но това не е приоритет на правителствата на страните и интеграцията на циганите е проблем за всяка една от тях. „Проблем е и преподаването на историята. Ако се замислим за историята, която нашите деца учат в училище, ще видим, че тя е пълна с омраза, винаги ние сме жертвите, а другите страни и общности са лошите. А ако искаме да постигнем интеграция на Западните Балкани в Европа, този подход трябва да бъде променен“, коментира Попова и посочи, че е нужна добра държавна политика и законодателство в защита на малцинствата.