ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
След сериозен интензивен валеж в Северозападна България бяха засегнати около 100 имота в няколко села около Монтана и Враца.
Бедствия от такъв тип стават все по-чести, а темата по Нова нюз коментира проф. Емил Гачев, от Института за изследване на климата, атмосферата и водите при БАН.
"Трудно е да се предскаже къде точно може да се случи бедствие. Беше казано, че има риск за Северозападна България, но няма как да се каже кое конкретно село ще пострада най-много. Имаме наводнение изцяло от интензивен валеж за броени часове. Няма как да не се стигне до наводняване, но и дренирането е важно. Инфраструктурата за дренажа не е на необходимото ниво. По принцип всяка къща трябва да има дренажна система, но колко от старите селски къщи имат, това е друг въпрос", обясни ситуацията проф. Гачев.


Той обясни, че трябва да бъдем подготвени за такива събития, защото те могат да настъпят навсякъде.
Гачев отбеляза, че климатичната циркулация не е феномен на климатичните промени, но те увеличават интензивността на явленията. В тази връзка ученият изрази мнение, че мениджмънтът на системата за предупреждение BG-ALERT не е изчистен.
Според него общинските администрации са неподготвени за работа с тази система.
"Към настоящия момент много от язовирите са под половината. Общата запасеност е до 60%. На управленско ниво трябва да се гарантират обеми за питейно водоснабдяване, но акцентът трябва да е върху подобряването на водопреносната инфраструктура. Парадокс е да говорим за наводнения и да имаме много места с безводие. В Брезник 83% са загубите във водопреносната мрежа", заяви Емил Гачев.
По отношение на споразумението за водите на река Арда проф. Гачев подчерта, че е хубаво, че споразумението е за 5 години, защото при промените в климата дългосрочен договор може да ни постави в лоша ситуация.


