BG EN

Проф. Димитър Стойков: Тухла по тухла в Плевен градим разрухата, нанесена от безхаберието на кмет и общински съвет години наред

Проф. Димитър Стойков: Тухла по тухла в Плевен градим разрухата, нанесена от безхаберието на кмет и общински съвет години наред

7623
на 03.10.2015
Проф. Димитър Стойков: Тухла по тухла в Плевен градим разрухата, нанесена от безхаберието на кмет и общински съвет години наред
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Кандидатът за втори мандат кмет на община Плевен проф. Димитър Стойков представя приоритетите си по отношение на културната политика в града и отчита постигнатите през последните 4 години на неговото управление резултати.

препоръчано

- Проф. Стойков какво се случва с традицята Плевен да е притегателна сила за хората със своята история, изкуството и науката?

- Винаги съм бил искрен и този път ще си позволя да погледна малко назад във времето. Тази коректност е необходима заради самите хора, които работят всеотдайно. Преди двадесет години станахме свидетели на началото на безвремието за плевенските културни институти. Видяхме с очите си как година след година и така цели шестнадесет лета местната власт не си мръдна пръста да развие нещо повече от празни думи облечени в сладки пледоарии в общинския съвет. Талантливите писатели, поети, художници, артисти, музиканти, научни работници, историци, изследователи на традициите могат да разказват с дни. Накратко казано “нищоправене” и лакардии, обидно е да го слуша човек дори. Все пак с общи усилия започнахме да вървим в добра посока.

- Доста рязко се изказвате. Каква е причината?

- Да, защото са необходими години да се възстанови доброто име на града. Буквално тухла по тухла градим разрухата нанесена от безхаберието на кмет и общински съвет години наред. Вниманието ни днес е изцяло погълнато от технологиите, когато това, от което наистина се нуждаем са добрите традиции по места. Редно е да се похвалим, като виждаме Плевенската филхармония да твори прекрасни спектакли независимо от трудностите. И тя не напразно беше избрана от гениалния български диригент Йордан Камджалов за съвместен проект това лято. Не на шега директорът Любомир Дяковски обяви, че ще отправи предложение към Йордан Камджалов да стане постоянен почетен диригент на Плевенска филхармония. За такива събития може да мечтае всяка европейска културна столица.

- Плевен освен култура е и история. Отнасяме ли се с уважение към историята днес?

- Преди да ви отговоря съвсем телеграфно споменавам, че цялата покривна конструкция на историческия музея и фасада бяха реновирани. Пълен ремонт на шест сервизни помещения и отоплението в цялата сграда бяха направени. Обидно е да си управлявал три мандата с твои съветници и да нехаеш за историята на Плевен. Вземете ако искате дори бойната слава на плевенските войници и офицери. Да не забравяме, че това е част от достойнството и на целия български народ.

- Пояснете се, какво искате да ни кажете?

- Да възродим уважението към войската е национална кауза. В тези сериозни времена, в тези времена на рухване на граници без бой и битка, ние плевенчани сме особено чувствителни. Тук са родени и обучавани най-храбрите и достойни военни години наред. Четвърти пехотен плевенски полк е формиран под името Четвърти пеши плевенски полк с указ №41 на 12 октомври 1884 г. Неговата история е повече от славна. Още от сръбско-българската война, Балканската война та до края на Втората световна война полка е по бойните полета. Ето защо ще честваме с една по-скоро чисто чевешка, не помпозна проява, стотридесет и една години от формирането му. Не бива да отива в забвение и 9-та пехотна плевенска дивизия. Младите хора сега се прихласват по чужди военни екшъни, но ако се вгледат за малко в албумите на дядовците си от едно време ще им настръхнат косите. Сливнишкото сражение, Чаталджа, Кресненските битки са малкото места където войниците от Четвърти пехотен плевенски полк са оставяли костите си.

- Разбирам, че тази тема е чувствителна за вас. Каква е причината?

- От учителя ми по история съм запомнил един урок за цял живот. През 1936 г. генерал Владимир Вазов е поканен от Дойранските си противници - англичаните, да присъства на техния конгрес. На гара “Виктория” в Лондон българинът е посрещнат от кмета на града. Настанен е в замъка на лорд Харболи, където е отсядал Наполеон. Когато минавал с влака, вижда построен почетен легион със знамена. Тогава генерал Хамилтън, който го придружава, извиква: “За почест, мирно!” На парада участват 3000 военни и 200 бойни знамена. Когато се явява делегацията с българина, лорд Милн се провиква: “Свалете знамената! Минава ген. Вазов - победителят от Дойран!” Ето затова сме българи, това е причината да съм чувствителен на тази тема.

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 23 ноември - успешен ден за Близнаците, увеличение на приходите за Скорпионите САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 23 ноември - успешен ден за Близнаците, увеличение на приходите за Скорпионите
ПИК TV x
Проф. Георги Рачев с топ прогноза пред ПИК TV: Студ сковава страната през следващите дни - ще виждаме какво дишаме! Лошото е, че... (ВИДЕО) Проф. Георги Рачев с топ прогноза пред ПИК TV: Студ сковава страната през следващите дни - ще виждаме какво дишаме! Лошото е, че... (ВИДЕО)
ново
Днес: 54
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК