BG EN

Проф. д-р Тодор Кантарджиев пред ПИК: Дай Боже горещ юни и курортният сезон ще започне! Много глупости се наговориха от новоизлюпени епидемиолози и имунолози за самореклама

Здраве

Проф. д-р Тодор Кантарджиев пред ПИК: Дай Боже горещ юни и курортният сезон ще започне! Много глупости се наговориха от новоизлюпени епидемиолози и имунолози за самореклама

124483
на 01.05.2020
Проф. д-р Тодор Кантарджиев пред ПИК: Дай Боже горещ юни и курортният сезон ще започне! Много глупости се наговориха от новоизлюпени епидемиолози и имунолози за самореклама
Автор:   Ива Николова

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

На втория месец от извънредното положение и 13 дни преди приключването на гласувания от парламента срок правителството и Националния оперативен щаб за борба с коронавируса започнаха да охлабват мерките, отвориха парковете, канят се да върнат учениците от 7 и 12 клас, на които предстои кандидатстване, и се заговори за стартиране на подготовката на летния курортен сезон по морето, макар и едва през юли.

препоръчано

В същото време България влезе в нов цикъл от празници, през които хората пътуват до различни места. Въпреки предупрежденията, масовите пътувания по Цветница и Великден влошиха епидемиологичната обстановка и броят на носителите на COVID-19 се увеличи. Могат ли празничните разходки през тази и идната седмица да нанесат нов удар върху постигнатото от ограничителните мерки срещу коронавируса по време на извънредното положение и да отложат бленуваното му отменяне?

Обърнахме се с този въпрос към члена на Националния щаб и директор на Националния център по заразни и паразитни болести проф. д-р Тодор Кантарджиев.

Ето какви са неговите предупреждения, съвети и прогнози.

- Проф. Кантарджиев, обявявате все по-висок брой заразени и в същото време мерките се разхлабват. Хората са озадачени защо се прави това?

- Слава богу, няма голямо увеличаване на бройката. И адът не дойде, защото мерките бяха взети навреме. Вземеш ли ги рано, нещата стават. В тази инфекция един болен заразява 2,5 – 3-ма, което е два пъти повече, отколкото при грипа. Когато грипът тръгне през ноември, продължава през декември и пикът му е през януари.

Преди 2 седмици, когато имахме увеличаване на случаите, индексът на предаване беше 1,4 – 10 души заразяваха 14. Сега, като имаме стациониране – дай боже през тия седмици да не се увеличат – ще имаме един индекс по-нисък – 1,1. Ако успеем да го обърнем – 10 да заразяват 8, започва трайно намаляване на случаите.

В болниците е най-важно да се хващат лекари и сестри с COVID и да се изследват. За съжаление при нас в предишните седмици не се спазваха някои нормални неща. Най-нормалното е, че всеки пациент трябва да го третираш като потенциално заразен, независимо дали идва със счупен крак или с навехнат глезен, или по някаква друга причина.

- Притеснението идва от това, че бройката не е малка в сравнение с първите дни.

- През първите дни разпространението беше по-малко. След увеличението – няколко дни имахме около 100 души – сега имаме около 50, което лично мен не ме успокоява, но ме радва. Но не зная днес и утре колко ще станат. Причината е очакваното увеличение.

- Има увеличение, но бяха отворени парковете, говори се, че учениците от 7 и 12 клас ще се върнат в училище. Това не застрашава ли ситуацията?

- Застрашава я. Ако има по-голямо увеличение, може би ще се преосмислят някои от бъдещите решения за либерализация на мерките.

- В какъв план?

- В посока да се обмисли начин да няма събиране на много хора. Сега е планирано и отварянето на някои от планинските паркове. Но не зная дали в парка правилата се спазват или не.

Само че има ли слънце, има ли ветрец, навън вероятността от заразяване е доста по-малка. Топло ли е времето, отворени ли са прозорците в градския транспорт, е същото. Разбира се, все още трябва да спазваме изискването за носене на маски, които сигурно омръзнаха на всички. Не ни питайте нас, които и през другото време, докато се въртим в лабораториите, сме с маски. Опъпчихме се.

- Предстоят една серия празници и българинът очевидно предпочита да отиде някъде. След това трябва ли да очакваме нов бум на заразата?

- Да, българинът предпочита да отиде някъде и за съжаление... Но, ако ме питате мен, сред природата вероятността да хванеш заразата е много по-малка. Важното е да не си в контакт с хора. Лошото би било, ако отидат някъде и започнат да се събират на големи компании.

- Виждаме обаче, че светът разхлабва мерките, във всички държави се разхлабват мерките. Това не застрашава ли от взрив на пандемията в световен мащаб?

- Това е единият от лошите сценарии – че със затопляне на времето, коронавирусът няма да постъпи като другите респираторни вируси. Това е опасното – че ще се появи една така наречена ендимизация – избухване на отделни огнища. Епидемията е това, което е ограничено по време – идва и си свършва, но не е ограничено по брой случаи. Това, което ние правим сега, е да ограничим случаите.

Когато е ендемия, тя е ограничена по брой – тук-там цъфва една село, един колектив, една фабрика, но не е ограничено по време, може да продължи много дълго. Това е лошият сценарият.

А добрият сценарий, на който, ако Господ помогне, е с изсушаване на въздуха и затопляне на времето обикновено вирусите от този тип да се самоограничават. Но, ако вирусът тръгне да се самоограничава поради климатичните условия, е много важно все пак да останат някои мерки, за да не допуснем да продължи следващата есен. Защото, комбинирайки се със сезонния грип, с другите вирусни инфекции, които са характерни за есента и зимата, ще бъде много неприятно.

- Кои са тези мерки, които просто неизбежно трябва да останат?

- Трябва да не се отучваме от това, на което се научихме – да си мием ръцете, да внимаваме за личния контакт, няма нужда да се поздравяваме с ръкостискане, прегръдки и целувки, а с кимане и поклон, винаги преди сядане на маса или преди пипане на лице трябва да сме с чисти ръце. Това са част от мерките, които културният човек е спазвал преди 100 години поради наличието на други инфекции.

Поради ваксини, поради подобряване на хигиена, поради подобряване на бита на хората, много инфекции изчезнаха. Подобряването на бита е причината за изчезването на туберкулозата. Когато обществото се отучи да храчи по улицата, да храчи в трамваите и когато започнаха да спят по-малко хора в едно помещение, когато престанаха да живеят баби, майки деца и внуци на едно място, някои от инфекциите, които се поддават на труден контрол, например като туберкулозата, намаляха.

Туберкулозата намаля не благодарение на БЦЖ, не благодарение на лечението на туберкулозата, а поради общото подобрение на хигиенното и жизнено състояние на обществата. И тъй като се отучихме от някои неща, защото няма такива заболявания, ще трябва отново да се понаучим – миенето на ръцете, хигиената, отстоянието, неконтактуването с болните.

Защото ние до такава степен сме се разглезили, че всеки, на който му течеше носа и се бършеше с ръкав, изобщо не му обръщахме внимание. Е, вече ще сме малко по-бдителни.

- Но наближава курортният сезон. Хората с напълно затворена дейност като хотели, ресторанти, са напрегнати. Какъв е цикълът на възстановяването на тези дейности и в какъв ред?

- Ако се спазват условията на отстояние, на неблизки контакти и несъбиране на много хора – да речем храненето на хората по хотелите трябва да става на смени и за по-дълго време, да не се събират хора на опашки за ол-инклузив, не трябва да е както беше досега от 12.00 до 14.30 часа, периодът трябва да е по-дълъг, за да не се събират много хора, може да се мисли за това.

Обсъждат се някои мерки в рамките на южните страни на Европа, особено на такива, които имат по-малко случаи като Гърция, евентуално хотелите да настаняват гостите си през стая и прочее. Но засега това си е работа на ресторантьорите и хотелиерите, които да предложат мерки, които все пак трябва да бъдат и медицински обсъдени.

- А кога е реалистично да започне летният курортен сезон в България?

- Дай боже горещ юни! Обикновено той е влажен, но дай боже горещ юни! И ще можем да започнем сезона от средата на юли. Разбира се, това е много оптимистично. Ако помогне Господ и ако все пак ние проявим още малко търпение и разум.

- Моля ви да коментирате все по-честите изявления, които ни внушават, че цялата тази пандемия е акция на някакви компании за изработване на ваксини, че няма такава зараза, а правителството си е намислило да върши задкулисно някакви неща, нищо че в цял свят е тази зараза.

- Задкулисно ли? Сега като видят списъка на дома за деца с увреждания, ще видим, че не става дума за задкулисно. Не е като да го няма коронавирусът.

- Тогава какво целят такива изявления, направени от хора, които проф. Мутафчийски нарече „диванна армия“?

- Това са хора без работа, настроени критикарски. Ние си имаме няколко неща в нашата история – хубавото не може да се възприеме като хубаво. Това е дезинформация и манипулация на общественото мнение, споделяне на обратни тенденции и изказвания, които да създадат полемика.

Аз, противно на характера си, не влязох в никаква полемика с никого от новоизлюпените епидемиолози и имунолози, които наприказваха такива работи от месец и половина, два, защото е по-добре да мълча. Иначе ще им давам повод да говорят абсолютни глупости.

Целта на една част от тях е – макар да е грозно да го мисля – ама си е търсене на популярност.

Аз не от вчера и не от месец, поне по един-два пъти на седмица, излизам по телевизията да говоря за грип. Вярно, кой знае колко не ме слушат. Но аз искам да им кажа истината. Нещата са горе-долу същите, както и за ковида – избягвай болни, мий ръце, носи маска, стой настрана и прочее. За мен това е една тегоба. Аз часпром нямам.

Но като те гледат по телевизията, създаваш едно впечатление за общодостъпност. И като се затичам по коридора до тоалетната в дирекцията, двама души ме дебнат да ми кажат: знаеш ли, тука ме сърби, това сигурно ще трябва да е някой вирус или кърлеж да ме е ухапал.

Сега, между другото, започнаха да се редят пред Института и да носят кърлежи. Което е – повярвайте ми – абсолютна идиотщина, защото той носи кърлежа в тоалетна хартия да му кажем дали кърлежът е болен. А това няма никакво отношение към неговото здраве и към ухапаното от този кърлеж дете.

Добре, нека докажем, че кърлежът има лаймска болест. И ще му кажа: след един месец ще дойдеш да ти вземем кръв, за да видим дали имаш антитела. А аз казвам най-простото, което казаха преди две години американците, а там медицината – повярвайте ми – е сериозна. Те доказаха, че ако те ухапе кърлеж, ако го извадиш и изпиеш две таблетки доксациклин след ядене, ще ти струва 2 лева. Вероятността да се заразиш е 10,2 пъти по-малка. Ако е детенце и му се даде една доза – 20 мгр. азитромицин или кларитомицин на килограм, еднократно, вероятността да се зарази е 10 пъти по-малка.

Значи даваш 2 лева и вземаш 2 таблетки и следващите 5 години няма да ходиш по доктори. Ако си спестиш 2-та лева и двете таблетки и след един месец – не дай боже – тръгне някакъв пик нагоре, ще ти дадат 20 дни болнични. Американците доказаха, че ако повече от 10 дни вземаш антибиотик за кърлеж, няма медицинско значение. Но те ще ти дадат 20 дни, обаче ще ти кажат: след 3 месеца ела. Като отидеш, ще ти кажат: ела пак, пак ще те изследваме, ще вземеш един друг антибиотик и така следващите 5 години, докато ти писне, защото след първия курс антибиотик нищо ти няма.

Казах на моите колеги това да го сложат на вратата, за да го прочете опашката. Направиха чудеса да го махнат, за да са търсени. Иначе какво ще правим, ако няма кърлежи? Докато аз съм на точно обратната позиция. Това е цялата работа.

Защото всяко излизане с изявления: "капчица кръв, бързите тестове, ще ги скъсам тия на изпит", кара хората да си казват: "Ей, тоя колко е добър".

- След като празниците отминат, да очакваме ли, че ще кажете на всички хора да се връщат на работа и да отварят офисите си?

- В момента не работят само келнерките и ресторантите. Другите предприятия, които не работят в нашата родина, е не защото в България има коронавируси, а защото ги има и в Германия и не работят немските предприятия, за да правим капаците за БМВ, например.

Фирмите затвориха поради липса на поръчки. Иначе работещите дистанционно е за хигиена и е добре. Иначе всички в офисите трябва да си вземат някакви бизнес решения – или дистанционно, или да има отстояние, маски, дезинфектанти и несъбиране лице в лице. И най-важното – във всеки колектив да се види първият, който е със зачервени очи, гърлобол и кашлица, за да бъде изследван. Това е най-важното.  

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за последния понеделник на ноември: Ракът да не бърза със смяната на работното място, Лъвът да не е алчен САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за последния понеделник на ноември: Ракът да не бърза със смяната на работното място, Лъвът да не е алчен
ПИК TV x
Нидал Алгафари пред ПИК TV: Единственият възможен вариант е Атанасов председател на НС, а Борисов премиер. ППДБ е време да се примирят, че Пеевски е фактор в политиката (ВИДЕО) Нидал Алгафари пред ПИК TV: Единственият възможен вариант е Атанасов председател на НС, а Борисов премиер. ППДБ е време да се примирят, че Пеевски е фактор в политиката (ВИДЕО)
ново
Днес: 72
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК