Проф. Константинов: Мораториумът върху износа на дървесина трябва да бъде наложен веднага
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
"Мораториумът върху износа на дървесина трябва да бъде наложен веднага, а не да се чака до месец април." Това каза математикът и изборен експерт проф. Михаил Константинов, предаде агенция "Фокус".
Той посочи, че ако налагането на мораториума се забави, това ще ускори темпото на незаконната сеч, особено през месец март. Според него, освен това, са необходими и спешни промени в Закона за горите.
„В момента темпото на сечта е ужасяващо. Има много незаконна сеч, а дори и тази, която е законна е неправилна от всяка възможна гледна точка, защото се извършва съгласно един закон, приет през 2009 г., благодарение на лицето Мирослав Найденов. Този закон не е лесовъдски за запазване на горите, това е дърварски закон за унищожаване на горите, а когато се унищожат горите, се унищожават и водите на България, което е единственото богатство на тази страна“, подчерта проф. Константинов.
Мораториумът върху износа на дървесина трябва да действа възможно най-дълго и да бъде за поне шест месеца, а не за предвидените три, допълни проф. Константинов. Според него, през това време трябва да се направи и пълна инвентаризация на горите, за да се изясни точната площ на горските масиви в България.


