Проф. Михаил Константинов пред ПИК: Машинното гласуване се провали в САЩ и е отречено в Европа - може да произведе напълно фалшив вот и го оскъпява двойно
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
9600 машини за електронно гласуване ще купи ЦИК . Прогнозната стойност на поръчката е в размер на малко над 43 000 000 лева.
С машини и хартиени бюлетини ще се гласува на всички избори, освен на местните, решиха депутатите.
Потърсихме за коментар шефа на "Информационно обслужване" проф. Михаил Константинов.
Интервю на Албена БОРИСОВА
- Купуваме машини за изборите. Вие бяхте най-големият им противник, продължавате ли да бъдете срещу тях, проф. Константинов?
- Аз не съм им противник. Реално гледам на нещата и анализирам. Европа махна машините. Опитът в САЩ не излезе добър. Там гласуваха с машини, а накрая броиха хартиите. Оказа се, че машините не дават верен резултат.
- Защо се получи това?
- Два са основните проблеми, които създава машинното гласуване. Единият е, че няма тайна на вота. Другият е, че изборите може да се манипулират. И това го доказаха в Холандия.
С машините може да се произведе напълно фалшив вот. 99.2% от европейците не гласуват машинно.
Аз говоря с факти. Не казвам кой е хубав и кой - не, кое ми харесва и кое - не.
- Но в България машини ще има?!
- Да, такова е решението. Народните представители са го решили. Значи ще има.
Машините обаче удвояват стойността на вота. Ако той струва 50 млн. лв., с тях ще струва 100 млн. лв.
- Как ще гласуват с машини възрастните хора, които трудно боравят с техника, и слабо грамотните?
- Във всяка секция ще има и гласуване с бюлетини. Там, където избирателите са по-малко от 300, вотът ще е само на хартия.
- Какво гласуване ще предпочетат българите според вас?
- Досега опитът показва, че 1/4 от избирателите предпочитат да гласуват с машини. Миналата година пуснахме 3000 машини. И хората ги предпочетоха пред хартиените бюлетини.
- Как си представяте изборите в това пандемично време?
- Ако пандемията продължава с тази сила, изборите трябва да се проведат в два или три дни. През първия ден да гласуват по-възрастните, а през втория - по-младите. Защо трябва да ги смесваме и вирусът да се разнася? Може да говорим всичко за Северна Македония, но там си проведоха изборите в три дена.
- Електронните рецепти предизвикаха големи скандали. Всяка новост у нас се приема на нож?!
- Електронните рецепти са много хубаво нещо. Сега, във времето на пандемията, са още по-добро. Не бива хората да ходят и да се редят по лекарските кабинети. В цял свят съществуват електронни рецепти.
- Кога ще бъдат пуснати в действие?
- Когато съответните институции изчистят проблемите помежду си. "Информационно обслужване" си е свършило работата. Трябва да се подпише анекс към Националния рамков договор между Националния съвет на НЗОК и Българския лекарски съюз. Необходмо е да бъдат допълнени номенклатурите в интергираната система, като списъци за дейности, за кодове, за лекарски специалности. Когато всичко бъде изпълнено, системата ще бъде пусната в експлоатация.