Проф. Огнян Герджиков пред ПИК за баталните сцени в парламента: Удариха дъното! Промените в Конституцията са твърде съмнителни, искат да вържат ръцете на президента
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Днешният ден, един от срамните в историята на парламентаризма у нас, възмути и бившият председател на Народното събрание проф. Огнян Герджиков. Соня Колтуклиева се свърза с него по телефона, за да коментира събитията в Партийния дом, където депутати на ДПС, воглаве с Делян Пеевски и Данчо Цонев, влязоха в ръкопашна схватка с народни представители на "Възраждане".
Професорът сподели и своето мнение за конституционните промени, които крои сглобката.
- Г-н Герджиков, какъв е вашият коментар на тези батални сцена?
- Това не е някакво чудо невиждано по света. Има и други парламента на цивилизовани държави, където също са се случвали подобни напрежения и подобни батални сцени. Не че трябва да бъдат рекламирани, не прави чест на нашите парламентаристи, че се докараха до там. Това е някак далеч от една парламентарна демокрация, далеч от една държава, която се стреми да излезе европейска в същинския смисъл на думата. Но в крайна сметка това е нашата реалност.
- Народното събрание има най-ниският досега рейтинг от 32-33 години, само 8 процента...
- Добре, че рейтингът не е отрицателен. Можеше да е -8. Никога Народното събрание не е имало особено висок рейтинг, защото това, което става там, става публично достояние чрез тези включвания от парламента. Винаги има едно такова негативно отношение сред голяма част от хората, но тук наистина, както са казва, удариха дъното.
- Възможно ли е парламент с такова ниско обществено доверие да прави поправки в основния закон - Конституцията?
- Много хубав въпрос. Това в никакъв случай не го приветствам. Конституцията е последното нещо, което има нужда от промени на този етап. Ние имаме една много добра Конституция от 1991 г. Наистина е много добра. И тези промени са твърде съмнителни. Политизираме съдебната система, което е отвратително дори да се помисли. Не че няма място за критика към съдебната система, не че няма място да се направят нещата по-добре, но не и по този начин. Аз лично има силни резерви към това, което е замислено и към това, което се прави.
- Вие бяхте служебен министър-председател...
- Имам такъв спомен, да!
- ... Добър или лош. Видяхте ли промените, които се предлагат за ръководителя на служебния кабинет, за това кои хора биха могли да бъдат служебни премиери?
- Това е един много странен опит да се ограничат правомощията на президента. Българският президент по начало има не особено много правомощия. Единствено, когато се стига до служебен кабинет, там той се проявява повече. Единственото, което би могло да се помисли е дали той да не посочва министър-председателя, а самият министър-председател да избира състава на кабинета.
Това е нещо, което донякъде изглежда разумно. Не че съм категоричен, но е нещо, което евентуално би могло да се коригира. Но това да бъдат посочвани тези, тези и тези, при положение, че някои дори стоят в конфликт на интереси, ми се струва много странно и един вид волонтаризъм. По някаква политическа воля да вържем ръцете на президента! Не ми харесва!