Проф. Огнян Герджиков пред ПИК: Правителство на Слави Трифонов може да бъде заченато в грях! Румен Радев има шанс за втори мандат, защото не знаем кой е опонентът му
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Проф. Огнян Герджиков е бивш председател на Народното събрание и бивш премиер от предишния служебен кабинет на Румен Радев. Пред ПИК Герджиков коментира дали правителство на Слави Трифонов би било заченато в грях и чия би била отговорността за този кабинет – на ИТН единствено или и на политическите им беквокали.
Професорът анализира още евентуалния хоризонт на подобен Министерски съвет и дали той е свързан пряко с предизборната амбиция на Радев да влезе на „Дондуков“ 2 за втори мандат. Според Герджиков ваксинационният провал на Стойчо Кацаров е заради изчегъртването на медицински герои като Асен Балтов и Тодор Кантарджиев.
- Професор Герджиков, разговорите на ИТН на Слави Трифонов с политическите формации, без ГЕРБ, ще доведат ли до формиране на кабинет, ще има ли той ясно очертана рамка, или ще разчита на плаващи мнозинства?
- Този кабинет едва ли ще бъде с много голям хоризонт, именно защото на тези, които в момента се коалират, не им достигат 9 гласа. Така че тези 9 гласа вероятно трябва да се получат или от БСП, или от ДПС. По-нормално ми изглежда да са от БСП. Това обаче е една нестабилна конфигурация, което може до година да доведе до нови предсрочни избори. Дано не съм прав, но такава вероятност съществува. Твърде сериозна е.
- Този хоризонт дали е свързан с вече обявената кандидатура за втори мандат и неформалната кампания за „Дондуков“ 2 на президента Румен Радев?
- Към днешна дата шансовете на Румен Радев са много сериозни. Много зависи кой ще бъде негов опонент в президентските избори. Засега още не е ясно. Дали ще бъде един, или ще са повече. Така че има твърде много неизвестни, за да се правят каквито и да е прогнози. Истината е, че към днешна дата Румен Радев има немалка подкрепа.
- Ако се върнем в парламента, дали конкретни интереси биха формирали тези очертаващи се плаващи мнозинства и това няма ли да е за сметка на идеологиите и програмите им?
- В интерес на истината парламентът винаги се ръководи от интереси. Това са на първо място партийните интереси. Те невинаги съвпадат с националните. Това е лошо. Така че ние трудно ще можем да надмогнем това егоистично партийно мислене. Това – да просперира партията, е особено характерно за България. В по-напредналите демократични държави като Германия например, а и не само тя, съумяват да създадат коалиция от партии, които имат различни виждания, търсят и намират допирни точки, за да могат да се коалират и да има стабилно управление, а държавата да просперира. Това нещо все още у нас трудно се наблюдава. Имаше го в началото на този век, когато се наложи НДСВ да се коалира с ДПС, после Тройната коалиция, което доведе до приемането на България както в НАТО, така и в ЕС. Бяха постигнати две много големи национални цели. И ако НДСВ беше се дръпнало, да не иска да се коалира, тези цели нямаше да бъдат постигнати или щяха да бъдат постигнати по-късно.
- Дали ние имаме сега такива цели, освен овладяването на Космоса, и кой би носил в крайна сметка отговорността за такъв кабинет – дали това ще бъде само Слави Трифонов и неговата формация, или ще има транспониране върху партиите беквокали, не е ли в това рискът – този кабинет да бъде заченат в грях?
- Има такава опасност, но основната тежест и риск е за водещата политическа сила – на Слави Трифонов. Но и тези, с които той се коалира, също ще понесат част от тази отговорност. Защото няма как да е иначе. Така че нещата не изглеждат много розови, за съжаление. Дано се преодолеят тясно партийните интереси, дано се съумее да се създаде едно читаво правителство с качествени хора. Имам някаква надежда да има такива хора. Да се надяваме, защото в сегашния служебен кабинет има няколко души, на които лично аз давам много висока оценка, и се радвам, че те са министри в момента.
- Сега цялото общество като че ли се е фиксирало и говори за актуализацията на бюджета, има консенсус с работодателите и синдикалните организации, има консенсус за повишаване на заплати и преизчисляване на пенсии, но не е ли по-важната и по-оперативната задача превенцията срещу новата COVID-вълна, която се надига, и защо всъщност се стигна до този провал с ваксинацията на служебния министър Стойчо Кацаров, и той ли е от отличниците, за които говорите?
- Приоритетите са няколко. Аз не съм бюджетар, за да мога да кажа дали и доколко се налага такава актуализация на бюджета, какъв трябва да бъде този бюджет. Трудно ми е да се изказвам по такива въпроси. Но наистина на нас ни предстои, за съжаление, вероятно следваща четвърта вълна на ковидната пандемия. И това трябва да ни накара да имаме достатъчно ресурс, за да реагираме адекватно. Това е изключително важно, тъй като нашата здравна система, за съжаление, въпреки героизма на много лекари, е сбъркана в основата си.
Винаги съм казвал, че за мен болниците да са търговски дружества е нонсенс. Тъй като едно търговско дружество има основна цел печалбата. Не може за сметка здравето на хората да се търси печалба. Тази постановка е концептуално сбъркана. Трябва да се помисли за смяна на модела в здравеопазването. Трябва да се види къде са най-добрите модели на здравеопазване в света и да се опитаме да направим някакъв такъв подобен модел, защото начинът, по който е организирано нашето здравеопазване, е дълбоко порочен. Със страшно много болни.
Голяма част от тях са болни с малки възможности. Излишно се харчат пари, които могат да се концентрират само в по-големите градове, да се намалят най-малките болници, да се осигури транспорт. В по-малките градове да има само спешна помощ. Така болният ще може да отиде в една добре уредена болница с добри лекари. Стотици, хиляди млади и кадърни лекари отидоха в чужбина, защото тук не могат да намерят удовлетворение, да приложат това, за което са учили, и да получат достойно възнаграждение.
- Този отлив от ваксинацията на хората, демотивацията им не се ли дължи поне отчасти и на грубото изчегъртване от системата на героите, за които говорите – експерти медици като професорите Балтов и Кантарджиев?
- Да, абсолютно. Това за мен е груба грешка. Това е една от причините.