Проф. Пламен Киров: Политическото съгласие на една шепа народни избраници не означава, че сме готови да влезем в еврозоната

Политика

Проф. Пламен Киров: Политическото съгласие на една шепа народни избраници не означава, че сме готови да влезем в еврозоната

22751
на 01.07.2023
Проф. Пламен Киров: Политическото съгласие на една шепа народни избраници не означава, че сме готови да влезем в еврозоната
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

"Народните представители продължават да тупат топката. Те вдигат на трупчета един законно издържан опит за провеждане на референдум", заяви пред БНР проф. Пламен Киров, преподавател по Конституционно право в Софийския университет.

препоръчано

Народното събрание разполага с около седмица, за да се произнесе по искането на партия „Възраждане“ за провеждането на референдум, който да отложи влизането на България в еврозоната с 20 години. Те са успели да съберат общо 470 хиляди валидни подписа.  

"Законът е категоричен – след като има събрани над 400 хиляди подписа, Народното събрание трябва да вземе решение за провеждане на референдум. Ако не иска да изпълни закона, може да продължават комисиите да не се събират. Парламентът е единственият орган, който може да нарушава законите и нищо да не следва от това", обясни проф. Киров. 

"Възраждане“ най-вероятно ще се възползват от правото си да предложат внасянето на  проект за решение в дневния ред в началото на новия месец. Парламентът или ще гласува за провеждането му, или против. 

"Това, че няма решение от комисиите е едно извинение за подобни действия на председателя на Народното събрание. Той може да направи каквото си иска, тъй като има подкрепата на едно солидно мнозинство", добави той. 

Проф. Киров обясни, че парламентът не може да редактира годината, до която да се отложи влизането ни в еврозоната. 

"Всяка редакция променя смисъла на въпроса".

Политиците могат да направят кампания и да обяснят на българските граждани предимствата и недостатъците – т.е. да агитират за или против поставения въпрос, отбеляза още той.

"Първата хипотеза е, че политиците ги  е страх. Втората е, че не искат да си правят труда. След като се вземе решение за провеждане на референдум и се насрочи дата за гласуване, това би трябвало да бъдат датата, на която ще се проведат местните избори. Очевидно не искат да правят този интелектуален напън. Има и възможност да вземат решение за провеждане на референдум и да атакуват въпроса в Конституционния съд". 

Проф. Киров отбеляза и факта, че само в Кипър и България не е проведен референдум за влизане в ЕС. 

"Политическото съгласие на една шепа народни избраници не означава, че сме готови да влезем в еврозоната. Втриса ме като си помисля , че тези хора ще пипат Конституцията. Ще чакаме да се внесат три проекта за изменение. Засега има само най-общо говорене за желанието да се изменя Конституцията".

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за последния работен ден от седмицата: Оптимизъм за Телеца, пари за Близнаците, Везните да са умерени в секса САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за последния работен ден от седмицата: Оптимизъм за Телеца, пари за Близнаците, Везните да са умерени в секса
ПИК TV x
УНИКАЛНО ШОУ! Това ВИДЕО за Кирил Петков и училището за рап ще срути Мрежата УНИКАЛНО ШОУ! Това ВИДЕО за Кирил Петков и училището за рап ще срути Мрежата
ново
Днес: 46
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК