BG EN

Проф. Пламен Киров с подробности за ротацията пред ПИК TV: Радев ще има важна роля. Може да пришпори сглобката, като... (ВИДЕО)

Акценти

Проф. Пламен Киров с подробности за ротацията пред ПИК TV: Радев ще има важна роля. Може да пришпори сглобката, като... (ВИДЕО)

184118
на 28.02.2024
Проф. Пламен Киров с подробности за ротацията пред ПИК TV: Радев ще има важна роля. Може да пришпори сглобката, като... (ВИДЕО)
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Има два сценария, по които може да се случи ротацията. Единият е политически, другият е конституционен. Конституционният сценарий е ясен, политическият не е ясен. Понятието "ротация" не е конституционно понятие. Ако някой си мисли, че могат да се сменят хора в управлението, без да има решение за това на Народното събрание, това не може да се случи. За да се смени правителството, било то и само министър-председателя, трябва да бъде формирано ново правителство. Това става, като сегашното правителство подаде оставка и бъде формирано ново по реда на чл. 99 от Конституцията. Така коментира предстоящата ротация конституционалистът проф. Пламен Киров в предаването "Видеовръзка с Цветан Фиков" по ПИК TV. 

препоръчано

Той отбеляза, че процедурата по чл.99 от Конституцията означава консултации с различните политически сили при президента и възлагане на първи проучвателен мандат на лице, посочено от най-голямата по численост парламентарна група. По думите му ако не успее тя да формира правителство, се дава на втората и след това на трета партия по избор на държавния глава.

"Да бъде сменен съставът на Министерски съвет от една фактическа коалиция, която съществува в парламента между ГЕРБ и ППДБ, която не се базира на коалиционно споразумение, е това, което поражда непрекъснато напрежение. Как ще стане тази ротация? Кабинетът подава оставка, парламентът я гласува и се започват консултации при президента и се върви по процедурата по чл. 99 от Конституцията, която гледахме вече няколко пъти при предсрочните избори", категоричен е проф. Киров.

По думите му той не разбира защо Борисов е подложен на критика от своите некоалиционни партньори от сглобката. Според него самия меморандум, предложен от ПП, е играел ролята на някакво частично коалиционно споразумение. 

"Първата стъпка беше направена от ПП, а не от Борисов. Борисов просто предложи да бъде направено така, както се постъпва в останалите европейски държави. Да се подпише едно коалиционно споразумение, в което да е ясно как се разпределят постовете в изпълнителната власт, кой ще бъде министър-председател, докога ще бъде и така нататък. Не виждам защо трябва да бъде критикуван Борисов, че отговори на предложението за "мурмурандум" с едно класическо решение в парламентарната демокрация", отбеляза проф Киров. 

По думите му ДПС са заявили, че ще подкрепят определени предложения на т.нар. "сглобка". Той припомни, че са подкрепили промените в Конституцията и общо взето си изпълняват поетия ангажимент. 

"Сега вече опираме до следващите действия, свързани с това общо управление, от една страна на ГЕРБ-СДС и от друга на ППДБ. Конституционните промени вече са факт. Вярно е, че отлежават в КС, но той все някога ще се произнесе. Сега вече е ред на ротацията от страна на сглобката и следващите неща са свързани с продължаване на съдебната реформа, нов закон за съдебната власт, за да могат да функционират различните органи като ВСС и инспекторат и т.н. Следващата стъпка ще е свързана с промяна на състава на различните регулатори. Всъщност те сега са заседнали във втората основна задача така наречената "ротация", добави Пламен Киров. 

По думите му важно е да се постигнат и да се изчистят политическите договорености и да се споразумеят в крайна сметка какъв ще е дизайнът на бъдещия Министерски съвет. Според него обаче при подадена и гласувана оставка на 6 март ще за почне процедурата по чл. 99 от Конституцията. 

"Нещата отиват при президента и той може много бързо да проведе консултациите, буквално за един ден, а не като при едни предишни избори. Тоест той може да започне да връчва много бързо проучвателните мандати. Мисля, че участниците в "сглобката" не са заинтересовани от такова развитие. Ако все пак на 6 март министър-председателят подаде оставка, то ГЕРБ ще са с развързани ръце. Те могат да провалят и първия, и втория мандат и да отидем на предсрочни избори. Различното е, че правителството ще продължи да си изпълнява функциите, докато президентът не назначи служебен кабинет по новите правила, които влязоха с промените в Конституцията", допълни експертът по Конституция.

По думите му критиката по Тагарев е пушилка и вдигане на залозите. Според него, след като Тагарев има доверието на едно посолство, няма какво да се разсъждава по въпроса дали ще е министър или не. 

"Нещата с помощта за Украйна си вървят добре. Дори те приключиха, защото ние практически дадохме всичко, което имахме. Ние стигнахме до край, това, което ни беше останало в арсенала на армията, беше мечът на Хан Кубрат. Е, ние дадохме и меча на Хан Кубрат, така, че вече няма какво да даваме", заключи проф. Пламен Киров.

Целия разговор гледайте във видеото:

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за последната сряда на ноември: Парите са възможни за Овена и Близнаците, Ракът дразни САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за последната сряда на ноември: Парите са възможни за Овена и Близнаците, Ракът дразни
ПИК TV x
Бояна Бозаджиева с топ анализ пред ПИК TV: БСП имаше най-добрия кандидат за председател на НС (ВИДЕО) Бояна Бозаджиева с топ анализ пред ПИК TV: БСП имаше най-добрия кандидат за председател на НС (ВИДЕО)
ново
Днес: 106
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК