Проф. Пламен Киров с прогноза специално за ПИК TV: ДПС няма да се разцепи. Нови избори през октомври (ВИДЕО)
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Член 99 в Конституцията изрично посочва, че става въпрос за първата по численост, парламентарна група при първия и втория опит и някоя от следващите, която си избере президентът при третия опит за съставяне на правителство. Тук няма значение, коя партия колко народни представители е вкарала в парламента, а става въпрос каква е числеността на парламентарната група в момента на раздаването на мандати. Така обясни ситуацията с мандатите проф. Пламен Киров в предаването "Видеовръзка с Цветан Фиков" по ПИК TV.
Според него няма да има разцепление в ДПС и най-вероятно те ще получат втория мандат за съставяне на правителство. По думите му обаче, ако се окаже, че в момента на връчване на втория мандат парламентарната група на ППДБ е втора по численост, то тя ще получи втория мандат. Според него в Конституцията е записано така, защото е възможно представителите на политическа силада откажат да съставят обща парламентарна група.
"Те могат да завяват, че искат да са независими народни представители, когато става дума за коалиция, да не се включат във формирала се парламентарна група. Тогава това променя числеността на парламентарната група и тя е по-малка от народните представители, които са влезли с листата на коалицията в парламента. Затова и конституционният законодател се ориентира към численост на парламентарна група, а не към народните представители избрани с една листа", обясни още проф. Киров.
За състава на правителството, предложено от ГЕРБ-СДС, експертът смята, че не им се е наложило да се жертват като камикадзета по време на Втората световна война. По думите му, е станало ясно от преговорите за правителство, че ако то бе получило подкрепа, тя е щяла да бъде случайна.
"Тя не се случи, видяхме друго - липса на подкрепа. Не беше случайно, че когато кандидатът за министър-председател и Борисов отидоха да получат мандата, те връчиха веднага папка със структура и проектосъстав на Министерски съвет. Не се възползваха от тези седем дни, които Конституцията им предоставя и в които трябваше да бъде реализиран проучвателният мандат. Това беше, както се казва първата камбанка, която насочи към това, че ГЕРБ играят вабанк", допълни проф. Киров.
Според него вероятността за правителство в този парламент е изключително малка и се върви към нови предсрочни избори. По думите му президентът не може да насрочи избори по-рано от два месеца и да назначи ново служебно правителство.
"Най-рано изборите могат да са след 6 септември и понеже е празник, най-вероятно изборите ще са след празника. На мен ми се струва, че президентът има възможност да разтегли процедурата и да се отиде на избори в края на септември или началото на октомври. Радев може да проведе допълнителни консултации и той преценява колко дълго ще траят те. Може да са цяла седмица, президентът Плевнелиев го е правил и разтегна три месеца тази процедура", заключи проф. Пламен Киров.
Целия разговор гледайте във видеото: