Проф. Тодор Кантарджиев: Ако не бяха строгите мерки на НОЩ миналата година, щяхме да имаме 50 хиляди умрели от COVID-19
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Хората да спокойни навън и да си починат психически. Да се събират по заведения, бирарии. Важното е да се ваксинират, да не чакат. Като започнат репресии и говорене, че нищо не е направил щабът, как хората да повярват. Съветвам колегите с личен пример да дават кураж на българите да се имунизират. Съветвам дядовците и бабите, както мене, да си сложат ваксина, защото няма да ни дават да виждаме внучетата през есента. Единствената държава, в която имаше избор на ваксини сме ние. В Западна Европа не е така. Темпът на ваксинация се забави, трябва да се натисне газта. Това каза в ефира на Нова телевизия проф. Тодор Кантарджиев.
"Разпространението на индийския вариант в Русия доведе до ситуацията за една седмица да има 31% увеличение на случаите. Голяма част от ромското население у нас не се ваксинира. Аз очаквам сега връщането на такива хора, които работят в чужбина и то в държави, в които има доста разпространение на новия вариант", обясни проф. Кантарджиев.
"Лошото е, че допускаме да говорят хора, които не са специалисти. Те плашат само. И като започнат репресии и говорене, че НОЩ не е направил нищо, как да ходят да се ваксинират хората...
Ако не бяха строгите мерки миналата година, които въведохме - март и април, щяхме да имаме 50 хиляди умрели от COVID-19. Тогава лекарите не искаха да лекуват, отказваха се, нямаше маски. Аз януари купих маски и защитни костюми за Националния център по заразни и паразитни болести, защото знаех какво се задава", добави проф. Кантарджиев.
"Аз купих маски и защитни костюми за центъра, защото знаех какво ще стане. А тези, които се изпокриха и даваха интервюта по студиата, сега управляват кризата. Затова трябва да сме внимателни", каза проф. Кантарджиев.
"Тези, които криеха за аварията в Чернобил, бяха минали на вода от цистерни. По време на Балканската война на холерата се е казвало коремоболие с диария. Така е по нашите географски ширини. Като криеш обаче, не е добре", уточни проф. Тодор Кантарджиев.