ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Сред проявите на патологична зависимост от работата експертът посочи постоянна неконтролирана активност, невъзможност за релаксация, свързана с чувство за вина, липса на богат социален живот и напрегнати отношения с близките.
Напрежението между човек и близките му може да показва патологична зависимост от работата, каза психологът Олеся Лупак.
„Работохоликът се пристрастява към работата. Той не може да спре да работи и в същото време да се чувства спокоен и добре. Изглежда постоянно има нужда да прави нещо иначе се чувства зле“, обясни специалистът.
Тя добави, че по тази причина работохоликът отива на работа – точно както някои хора започват да злоупотребяват например с алкохола или да преяждат.
Сред проявите на патологична зависимост от работата експертът посочи постоянна неконтролирана активност, невъзможност за релаксация, свързана с чувство за вина, липса на богат социален живот и напрегнати отношения с близките. Всичко това заплашва със силно прегаряне и вътрешно пренапрежение.
„В един момент човек остава без важни за него хора, без социални връзки, без обичайните неща, които са го радвали. Когато се обърне назад, започва да съжалява за миналото“, обясни психологът.
Тя добави още, че всичко това може да доведе до депресия, ако не бъде спряно навреме. Специалистът посъветва работохолиците да разпознаят проблема и да потърсят психологическа помощ от специалист, който работи с подобни проблеми. Ако това не е възможно, тогава е необходимо да се обърне внимание на това, което харесва, но в никакъв случай на храната.