BG EN

Птицата секретар убива дори змия само с един ритник

ГОРЕЩО
Европа

Птицата секретар убива дори змия само с един ритник

46931
на 26.01.2016
Птицата секретар убива дори змия само с един ритник
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

 Когато дългият крак на птицата секретар удари главата на змия, убийственият ритник може да пренесе пет пъти теглото на птицата за една стотна от секундата. Това заявяват британски изследователи, цитирани от BBC News, които проучват ритниците на мъжки екземпляр на име Мадлин, живеещ в Природозащитния тръст “Хоук” в Хемпшир, предаде "Фокус". Мадлин е трениран да удря гумени змии като част от атракция за публиката. 
Учените са определили количествените измерения на ритниците, като са поставили гумените жертви върху замаскирани плочи за измерване на сила. В публикация в журнала Current Biology се посочва, че изследването на такива екстремни животински движения би могло да помогне за разработка на бързо движещи се роботизирани крайници и протези. 
“Сравнима задача може да бъде игра на бейзбол с изкуствена ръка, която изисква бързо, силно и точно движение,” казва д-р Моника Делей от Кралския ветеринарен колеж. Птиците секретари, които обитават Субсахарска Африка, са високи средно 1.4 метра и се хранят с гущери и малки бозайници. Птиците са прочути с ловната си техника, но учените са останали поразени от цифрите, когато са измерили светкавичните й удари и са наблюдавали високоскоростни видеокадри. 
Само при един ритник приложената сила е била приблизително 195 нютона, като при това кракът на Мадлин е докосвал гумената змия за едва 15 милисекунди. За сравнение, мигането с очи отнема 150 милисекунди. 

препоръчано

Сподели:
Бомба x
ИДВАТ ДЪЖДОВЕ! Слънцето пробива мъглите край Дунав, но следобед над планините се задават гръмотевици (КАРТИ) ИДВАТ ДЪЖДОВЕ! Слънцето пробива мъглите край Дунав, но следобед над планините се задават гръмотевици (КАРТИ)
ПИК TV x
В Италия изумени от Росен Желязков - ето защо (СНИМКИ/ВИДЕО) В Италия изумени от Росен Желязков - ето защо (СНИМКИ/ВИДЕО)
ново
Днес: 8
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК