ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Руският президент Владимир Путин и турският му колега Реджеп Тайип Ердоган са на прага на грандиозен спор заради сирийската провинция Идлиб, пише руският ежедневник “Московский Комсомолец“, цитира Фокус.
Владимир Путин и турският лидер Реджеп Ердоган, които наскоро се прегръщаха взаимно в приятелско прегръдка, отново са на ръба на грандиозен спор - този път поради подготовката за "прочистване" на сирийската провинция Идлиб. Ако не бъде намерен компромис, развръзката може да се случи в петък на тристранната среща на върха на Русия, Турция и Иран в Техеран.
Американският президент Доналд Тръмп, който внезапно от страна на Ердоган, вече предупреди, че ще бъде много ядосан, ако има кръвопролитие в Идлиб.
Провинция Идлиб е последната от четирите зони на деескалация, която все още е в ръцете на опозицията. Останалите три през тази година преминаха под контрола на сирийското правителство.
В Дамаск настояват, че останките от терористите в Идлиб, пречат на началото на политическия процеси разчитат с помощта на Русия и Иран да разрушат това "гнездо на стършели." Тези планове обаче влизат в пряко противоречие с интересите на Турция, които в този случай съвпадат с позицията на Съединените щати.
В Идлиб са разположени не само поделения на бившата "Джебхат ан-Нусра", но също така и контролирана от турците умерена опозиция. В допълнение, контролът над Идлиб позволява Анкара да обуздае кюрдите, което за Ердоган винаги е било по-важно от победата над терористите.
Въпреки съюзническите отношения с Иран и Русия, турските власти многократно подчертават, че няма да подкрепят операцията в Идлиб. Един от аргументите на обществото - неизбежността на хуманитарна катастрофа (повече от 2 милиона души живеят в провинцията, повечето от които цивилни, -) и нов приток на бежанци в Турция, която преживява икономическа криза.
На свой ред, Вашингтон изведнъж осъзнах: войната в Сирия е на път да приключи и Асад, Русия и Иран ще спечелят, с всички политически и икономически последици.
Най-добрият вариант за Русия - съгласието на Ердоган да се изтегли напълно от Идлиб очевидно е най-малко вероятен. Поддържането на контрол над териториите, населени с кюрди е от решаващо значение за Анкара, и от това доколко Путин ще бъде готов да се вземе предвид тези интереси зависят не само от резултатите от срещата на върха на Техеран, но бъдещето на руско-турските отношения.
Очевидно е, че руският президент, опитвайки се да избегне още една кавга, ще предложи сделка на Ердоган, като сирийската армия настъпи само на запад и при запазване на неутралитета на протурските бунтовническите сили. След края на военните действия, тези сили ще бъдат задължени да влезе в националната армия, както е в случая с другите зони на де-ескалацията
По този начин, местейки своите наблюдателни постове от вътрешността на провинцията, Ердоган все още ще може да се контролира северната част на провинцията, където е концентрирано кюрдското население, а след това ще участва във формирането на местните власти там.