BG EN

Първият интерактивен музей, посветен на 14 български будителки, беше открит в София

Животът днес

Първият интерактивен музей, посветен на 14 български будителки, беше открит в София

13517
на 01.11.2025
Първият интерактивен музей, посветен на 14 български будителки, беше открит в София
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Първият интерактивен музей, посветен на 14 български будителки, беше открит на площад "Гина Кунчева", срещу паметника на Васил Левски в София.

препоръчано

Историите на тези българки, сред които са Екатерина Каравелова, Юлия Малинова, Мара Белчева, Яна Язова и самата Гина Кунчева, майката на Апостола на свободата, оживяват върху пейките на площада - всяка от тях носи името на една жена с принос към духовното и общественото пробуждане на България.

На пейките са поставени табелки с QR код, който отвежда към уебсайт, представящ историите им на български и английски език, обяснява Преслава Фентам-Флетчър от фондация "Будителките", реализирала проекта заедно със столичния район "Оборище":

свързани новини

"Апелирам хората да дойдат и да се разходят на площад "Гина Кунчева", който се намира тук до паметника на Васил Левски, на нейния син, и да се разходят на тези 14 пейки и да открият сами за себе си съдбите на тези знаменити българки, защото те са различни. Някои са били пътешественички в Близкия изток, други са били първата атомна физичка Елизавета Карамихайлова и тя е образована във Виена. След това отива да прави три години специализация в Кембридж университета и е поканена да работи във физическия университет в Хали. Вместо да приеме тази позиция, тя се връща в България и създава в Софийския университет първия системен курс по атомна физика."

Сподели:
Бомба x
ХОРОСКОПЪТ НА АЛЕНА ЗА ПЕТЪК: Скорпионите да не пътуват, Стрелците да обърнат внимание на семейството ХОРОСКОПЪТ НА АЛЕНА ЗА ПЕТЪК: Скорпионите да не пътуват, Стрелците да обърнат внимание на семейството
ПИК TV x
ИЗВЪНРЕДНО В ПИК TV! Желязков и още шестима министри на редовния парламентарен контрол - Иван Иванов рекордьор по питания, ще отговаря на цели 26 (НА ЖИВО) ИЗВЪНРЕДНО В ПИК TV! Желязков и още шестима министри на редовния парламентарен контрол - Иван Иванов рекордьор по питания, ще отговаря на цели 26 (НА ЖИВО)
ново
Днес: 34
горещо
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК