Първо в ПИК! Морски кадри овладяха безпрецедентно ключовите постове в армията! Вижте кое е лобито на адмиралите!
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Ръководството на Българската армия е безпрецедентно овладяно от военноморски офицери, показа проучване на ПИК. За първи път през последните десетилетия за началник на отбраната (доскоро се наричаше началник на Генералния щаб – б.а.) ще бъде назначен адмирал и това е досегашният началник на Военноморските сили (ВМС) Румен Николов. Той трябва да влезе в новата си функция на 30 юни.
Назначението е резултат от преговори между президента и военния министър, които отговарят за кадровата политика сред висшите офицери в армията. ВМС е най-малкият вид въоръжени сили у нас и затова те винаги са били неглижирани при обсъждането на номинации за началници на армията. За такива по традиция се издигат сухопътни офицери или кадри от Военновъздушните сили.
В същото време морските офицери винаги са считали себе си за елит във войската и в този смисъл са се чувствали недооценени и пренебрегнати. Това се корени още от годините на обучението, тъй като във Висшето военноморско училище винаги се е влизало най-трудно сред милитаризираните учебни заведения у нас. Освен че напливът за него е най-голям, там се приемат и най-малък брой курсанти.
Как обаче се стигна до назначаването на адмирал за началник на въоръжените ни сили. Както обикновено се случва у нас, едва ли става въпрос за някаква велика реформа – резултат от анализ на кадровата политика на армията. Нито пък може да се говори за конкурс при избирането на най-висшия армейски офицер.
Вероятно става дума, както обикновено се случва у нас, за елементарна лоялност към своите и чиста проба лобизъм. Ангел Найденов, който стана военен министър преди близо година, просто е кадър на Военноморското училище. Завършил го е през далечната 1981 г. като инженер-навигатор.
Ангел Найденов
Другият човек, от който зависи назначението, пък е президентът Росен Плевнелиев. Негов съветник по военните въпроси, откакто е държавен глава (януари 2012 г.), обаче отново е морски офицер – комодор Георги Фиданов, който сега получава второ адмиралско звание и става контрадмирал. Вероятно Фиданов също е лобирал за издигането на морския си колега Румен Николов до началник на отбраната.
Георги Фиданов
Още повече, че във ВМС винаги е била болна темата, че не могат да имат морски офицер на най-висшия военен пост. Сега със сигурност тези, които имат заслуга за това, ще го изтъкват пред морските си колеги.
Любопитното е, че от няколко години безпрецедентно шеф на Военна академия е също морски офицер – комодор Димитър Ангелов.
Димитър Ангелов
Сега той освобождава длъжността, тъй като се издига до контраадмирал и става зам.-началник на ВМС. Кой обаче ще заеме неговото място? Отново морски офицер! Това ще е досегашният командир на Военноморската база (в Бургас) комодор Митко Петев, впрочем доста начетен и ерудиран офицер, възпитаник на западни военни академии. Той обаче не е толкова добре приет сред подчинените си, особено от по-ниските нива, които трудно възприемат методите му на работа. Очаква се новият пост да му приляга повече, тъй като не е свързан с управление на бойно поделение, а с научна дейност.
Митко Петев
Друг ключов пост, който е особено важен при военна обстановка, е командващият Съвместното командване на силите (СКС), който отговаря и за военните мисии на армията ни зад граница. Дълги години той е заеман от генерал-лейтенант Атанас Самандов – сухопътен офицер. Самандов обаче преминава пределната възраст за служба и ще се пенсионира през септември.
Познайте какъв кадър ще застане неговото място? Познахте! Отново морски! Това ще е досегашният му заместник - контраадмирал Георги Мотев, дългогодишен командир на Военноморската база в Бургас.
Георги Мотев (вляво) и Румен Николов
Впрочем Мотев командваше военния парад на 6 май, което е също безпрецедентно. От десетилетия не се е чувало морски офицер да командва парада на Гергьовден. Още повече, че моряците не се славят с изключителна строева подготовка по разбираеми причини – тяхната основна служба е по корабите, на море.
Предизвикателствата пред морските офицери, които започват да командват армията ни в момента, са големи. Факт е, че откакто България влезе в НАТО, въоръжените ни сили се модернизират изключително тромаво, като причина за това не е само липсата на средства. Много от старите офицери продължаваха да бъдат лоялни на Русия, където повечето са минали академичното си обучение. Именно те спъваха промените в армията.
Новото поколение, особено морски офицери, са възпитаници на висши академии на запад и най-вече на САЩ, където те често продължават военното си образование, което е нужно, за да могат да заемат висши командни постове.
Такъв е случаят например и с президентския съветник Георги Фиданов, който се опитва да наложи западен модел на управление в поделенията, където е работел досега.
Дали обаче морските кадри, които застават на кормилото на армията, ще намалят корупцията в нея и ще успеят да извършат непопулярните реформи, срещу които несъмнено ще има сериозен вътрешен отпор? Това вероятно предстои да разберем в следващите няколко години.