ПЪРВО В ПИК! Радев проговори за скандалното постановление и натиска над кабинета
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
ЕС да има обща политика и обща позиция спрямо Турция. За нас е изключително важно да имаме добросъседска политика спрямо Турция. В същото време е недопустимо Турция да се намесва в изборния процес и вътрешната политика на която и да е държава, включително и България. Това заяви президентът Румен Радев на брифинг след срещата си с лидера на ЕП Доналд Туск.
Искам дебело да подчертая, че членството ни в ЕС е най-големият гарант за нашето икономическо развитие, просперитет и сигурност. България е важен фактор за сигурността в района. Ние сме един доказан фактор за стабилност и ще продължим усилията си за затвърждаване на тази наша позиция тук, на Балканите.
Ръководството на ЕС в лицето на господин Туск приема нашето предложение за цялостен подход към ситуацията в региона. Това включва всякакви мерки - политически, енергийни, транспортни, комуникационни и други.
Обсъдихме въпроса и за възстановяването на енергийната ни независимост - България да се превърне в независим доставчик на газ и неговото транзитиране към страни, членки на ЕС.
От своя страна Доналд Туск благодари на Румен Радев за разговора и посочи, че България е най-добрият пример за това как могат да бъдат защитени европейските граници. "За щастие, ситуацията по границата с Турция и Гърция е под контрол. Ние обаче ще трябва да бъдем бдителни в дълго време занапред и ще трябва да затворим пътищата за нелегалната миграция. ЕС спазва своите задължения към Турция и очаква Турция да спази своята част от споразумение. Вие инвестирахте огромни средства от своя бюджет, ЕС подпомага с финансова подкрепа. За мен вие извършихте отлична работа на границите си и това е доказателство за усилията ви да станете част от Шенгенското пространство", посочи Туск.
Румен Радев проговори и за скандалното постановление 208 и натиска над кабинета. Той изтъкна, че реалното членство в ЕС не означава механично копиране на решения. "България няма да повтаря грешките на онези държави, които сега плащат цената за необмислени решения в миналото. преди да създаваме система за уседналост на бежанци, трябва да имаме ясни критерии за интеграция, задълбочен анализ на риска, да имаме единен национален орган за координация и контрол, ясна представа за възможностите на нашата социална система и тогава да вземаме такива стратегически решения