ПЪРВО В ПИК TV! Борисов с ексклузивен коментар за бъдещето ни в Еврозоната! Станишев събра премиера, министри и партийни лидери на дискусия (ОБНОВЕНА)
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Президентът на ПЕС Сергей Станишев и евродепутатът и председател на Европейското международно движение Ева Майдел събират премиера Бойко Борисов, финансовия министър Владислав Горанов лидера на БСП Корнелия Нинова и други партийни лидери, политици, икономисти и експерти на форум под надслов "България в Еврозоната. Икономическа логика срещу митовете".
"Ако само седим и чакаме, нищо няма да се случи. Трябва да имаме ясна визия какво трябва да направим, за да имаме стабилна икономика. Членството ни в Еврозоната трябва да донесе сигурност в обществото. Ако създаваме свръхочаквания, няма да се случи", каза шефът на евросоциалистите.
Той изброи преимуществата на това дългоочаквано влизане. Като една от тях е оставането на значителни финансови ресурси в родната икономика, което неминуемо щяло да доведе до значителното й засилване. "Ще сме в "А" отбора на Европа", отчете Станишев.
"Европа е на път, тя се променя. Добре е да участваме активно в тази промяна", заяви евродепутатката Ева Майдел.
"Първият мит, който трябва да отпадне от съзнанието на българския гражданин е, че ще има закръгляване. Това не се случи дори и при деномирането на лева. С успешно функиониращия валутен борд ние сме премахнали възможността за промяна на монетарната политика. Влизането ни в еврозоната ще ни направи участници в решенията на Европейската централна банка. 51% от българския износ е към Европа. Ефектите от политиката на Европейската централна банка се усещат и сега", каза финансовият министър Владислав Горанов.
"Присъединяването към еврозоната не е рецепта за успех. Това не трябва да успокоява което и да е правителство, че повишаването на гъвкавостта на националната икономика, ще дойде от само себе си", допълни той.
"В момента г-жа Корнелия Нинова е на конференция с над 20 организации на хората с увреждания, не само от България, а и от Европа", съобщи бившият икономически министър в кабинета "Орешарски" Драгомир Стойнев. "Сега не е достатъчно да изпълняваш само номиналните изисквания. Европейските страни сега казват искаме реформи. Изминаха доста години от 2008 г. и се надявам правителството да кандидатства за еврозоната. Това е политика, която ще донесе резултати за следващото поколение", допълни той.
"Това е тема, която има две мнения - и двете са покрити със своите митове. Първият мит, е че лихвите и кредитният рейтинг тръгват нагоре, другото е Гърция - всичко тръгва надолу. Силни сме - и ние от ГЕРБ и БСП да се черним. Но ако вземете графиките за външния дълг, всички правителства, тръгнали са от 100%, пада постепенно за всички правителства, а Гърция вече е 177%. Ние не сме риск за Европа. Ние не си дадохме за съхранение златния резерв. Имаме стабилен фискален резерв. Дълговете на Словакия, Полша, Унгария, ако ги пренесем в нашия дълг, може да похарчим 15 млрд. евро, ще се хареса на гражданите, защото ще вдигнем пенсии, заплати, но няма да се хареса на работодателите", каза премиерът Бойко Борисов.
"Вчера бях свидетел - БНР, с цялото ми уважение qтрябва да обясни на хората, че ние само даваме парите, а те вече да си ги разпределят. Не знаех, че имат четири оркестъра. Могат да станат пет, шест. С цялото ми уважение. Гвардейците имат, МВР имат, има пазарен принцип - изнасят се концерти, продават се билети. 15 млн. повече се дадоха за БАН. Една госпожа каза - премиерът ни каза да даваме за публикации за статии. Не бива така вече", допълни още той.
"Нашият валутен борд е стабилен. 1,4 е инфлацията, до 2% е добре. Петте или шестте процента безработица не е най-важното. Тази година вкарахме 22 000 деца в класните стаи, които нито знаят да пишат, нито нищо. Не съм такъв оптимист, че в рамките на 2-3 месеца ще кандидатстваме за Еврозоната. Мога да кажа, че това ще стане до 1 година. В рамките на месец ще ни дадат една пътна карта. Спорът е дали да влезем първо в чакалнята или обратно - първо да минем през паричния. Тези преговори се водят на един по-тих фронт, банкерите не обичат шума. Оптимист съм, че в рамките на 1 година ще се поздравим с успех. Иска ми се, но процедурите са сложни", завърши изказването си министър-председателят.
"Мисля, че оценките, които получаваме навсякъде, са много показателни. Ние покриваме всички критерии", обяви минути по-късно пред журналисти Борисов.
"Трябва да направим няколко стъпки. Трябва ни пътна карта, която ще гарантира, че като започнем този път, ще го извървим докрай и той ще е положителен", добави той.
"От нас се иска първо да влезем в Банковия и паричен съюз и след това в Еврозоната. Ние искаме първо да влезе в Еврозоната и един ден след това в Банковия и паричния съюз", каза още министър-председателят.
"До една година ще се поздравим с успеха да влезем в чакалнята на Еврозоната. Така ще намалим още лихвите по кредитите, ще увеличим инвестициите, ще има още по-голяма стабилност", коментира той.