ПЪРВО В ПИК TV! ГЕРБ на среща с Иван Гешев в парламента: "Простихте на Кирил Петков, когато наруши Конституцията!" Главният прокурор потвърди разкритието на ПИК: Има наказателно производство за посредниците в газа (ВИДЕО)
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Главният прокурор Иван Гешев пристигна в парламента, за да се срещне с парламентарната група на ГЕРБ-СДС. Срещата е открита за медии.
Десислава Атанасова, председател на ПГ на ГЕРБ, благодари за заявеното в писмо на Гешев желание за конструктивен диалог с депутатите по правосъдната система. Бърз процес и фигурата на главния прокурор в контекста на критериите по Венецианската комисия, са част от акцентите.
Опасяваме се от пълен провал в борбата с престъпността, каза Иван Гешев. Според него трябва да има разделение на властите, но трябва тези власти да си взаимодействат. Затова този диалог трябва да е в широк формат - с прокурор, академици, юристи. Наказателното правосъдие е само 10 процента. Не мисля, че гражданите са щастливи за ситуацията по правораздаването в останалите 90 процента, каза Гешев.
Десислава Атанасова си тръгна от залата заради участие в председателски съвет.
Даниел Митов изрази притеснения, че прокуратурата не е реагирала достатъчно адекватно при нарушението на Конституцията от Кирил Петков, по ареста на Бойко Борисов и комисионните с газа.
Има наказателно производство за газа, увери Гешев, като подчерта, че е само административен ръководител на прокуратурата, колкото и да е наясно с проблемите в системата.
Добър професионалист съм, но нямам претенции, че разбирам от всичко, каза Гешев. Той каза, че е част от проблема безконтролността в съдебната власт.
Съгласен съм, че бавното правосъдие е липса на правосъдие. Никой европейски колега не можеше да разбере защо се защитават правата на обвиняемите за сметка правата на жертвите, обясни формализма на процеса Гешев. Той цитира и практиката при англосаксонската система, където материалите са от няколко странички, докато при нас материалите ще са от Народното събрание до Съдебната палата. През различните инстанции процесът се точи с години, а често изтичат и давностните срокове, обясни техниката Гешев. Такава според него - за съкращаване на сроковете, била идеята на специализирания съд и прокуратура.
Могат да се приложат европейски практики, без да се подлагат и използват за политическа употреба. Гешев отрече медийни публикации, които го уличават, че иска присъди без доказателства. В България държавата гони нарушителя, в Европа нарушителят гони държавата, даде пример с начина на налагането на санкциите Гешев. Нужни са хора, които ни разбират и слушат. Липсата на чуваемост води до това, ка което сме свидетели, обясни главният прокурор.
Намалял е броят на т.нар. вечни обвиняеми. Има още какво да се мисли по темата. Трябва да бъде стимулирана българската правосъдна система по-бързо да си върши работата. Недопустимо е 10 години да си обвиняем. И в Европа има процеси, които се точат с години.
Гешев призова за дебат и решения през парламента, като се ползва капацитетът на научните среди, прокуратурата и експерти юристи.
Борис Сарафов пък предупреди, че е възможно да не стигнат залите, не идват свидетели, когато са призовани по 80 свидетели. Реалните проблеми в този смисъл често не се забелязват, ако не се вземе опитът на реално действащите магистрати.
Огромен е проблемът с вещите лица и експертите медици, допълни Иван Гешев. Набляга са на правата на нарушителя, а трябва да има баланс, категоричен е обвинител номер 1. Трябва да се промени тежкият формализъм и инструментите ни за работа, казаха Гешев и колегите му.
Налагат се определени конституционни промени. Не може в името на закона да се нарушава законът. Българската прокуратура ще участва в този дебат.
Радомир Чолаков потвърди, че ГЕРБ са за експертен, професионален, а не политически само разговор. На политическата плоскост това се превръщало в бой на гладиаторската арена, а другите гледали сеир. Не можело правосъдната система да се оставя на резултата от прости математически сборове. Освен това реформата не трябвало да се прави на парче. Такива били насоките и на Венецианската комисия. Цитирано бе решението по делото "Колеви срещу България", което се ползвало като парен чук срещу правосъдната ни система.
Има риск прокуратурата да бъде обвинена, ако не се съобразява с решенията на Конституционния съд. Дискриминация или привилегия е ролята на главния прокурор?! През закон е трудно да се постигне исканото от Венецианската комисия, нужни са конституционни промени, макар и да има риск от промяна на цялата Конституция, коментира Гешев. Внесеният от ГЕРБ закон за контрол на главния прокурор беше най близо до Конституцията, каза Гешев.