BG EN

ПЪРВО В ПИК TV: Здравният министър Костадин Ангелов разкри дали ще има нови мерки: Имаме достатъчно легла за пациенти с коронавирус, областните щабове ще решават дали да има затягане (ВИДЕО/ОБНОВЕНА)

Политика

ПЪРВО В ПИК TV: Здравният министър Костадин Ангелов разкри дали ще има нови мерки: Имаме достатъчно легла за пациенти с коронавирус, областните щабове ще решават дали да има затягане (ВИДЕО/ОБНОВЕНА)

48624
на 08.10.2020
ПЪРВО В ПИК TV: Здравният министър Костадин Ангелов разкри дали ще има нови мерки: Имаме достатъчно легла за пациенти с коронавирус, областните щабове ще решават дали да има затягане (ВИДЕО/ОБНОВЕНА)
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Здравният министър Костадин Ангелов и членовете на Националния оперативен щаб за борба с коронавируса разкриват причините за драстичното увеличение на заразените у нас и перспективите за разпространение на инфекцията през есенните месеци, когато ни атакуват и други грипни вируси.

препоръчано

"Българските граждани трябва да са спокойни. Към настоящия момент не се налага затягане на мерките или налагане на нови. Единственото, което ще продължим да правим е контрол върху настоящите. 

В момента в България до вчера има 1033 хоспитализирани пациенти, от които 53 са в интензивни отделения. Броят на леглата са 7307, а за интензивно лечение са 1108. Заетостта на леглата е 14% в болниците и 5% в интензивни отделения", съобщи проф. Ангелов. По думите му няма увеличаване на пациенти в болница и остават около 5%. 

Той обаче отчете 1263 медици от началото на пандемията с коронавирус, а към момента са 278. 43 медици са в болница, от които 6 са на интензивно лечение. "Има ръст сред медиците и затова следим внимателно ситуацията", каза здравният министър. 

101 са към момента децата и учениците с положителен тест и са карантинирани 2368, 103 са положителните проби сред учителите.

"Имаме ниски нива на заболеваемост в училищата - около 3%, и това не предизвиква тревога", уточни още той. 

Доц. Ангел Кунчев отчете, че цифрите имат значение за тенденциите. 

"По данните на европейския център на базата на 14 дни България е на 24-о място и на 7-о място по смъртност. Запазваме мястото си, защото има значителен ръст в цяла Европа", заяви той и отчете, че сме в зоната на средното ниво по разпространение и нямаме бърз ръст като Испания, Белгия, Нидерландия, Чехия и Франция. 

Доц. Кунчев заяви, че изясняват защо Великобритания все още карантинира българи, след като имаме по-нисък риск спрямо други страни, които имат повече заразени, но влизат свободно на Острова. 

Д-р Пенчев обобщи ситуацията в столицата, където има най-много заразени. "Хоспитализирани са за седмицата 250 души, от които 29 са на интензивно лечение. В училищата при 59 положителни случаи и 30 на персонал и учители, има 1434 карантинирани лица и 106 карантинирани от персонала. В детските градини има 5 положителни деца и 13 служители", съобщи той и каза, че се забелязва разпространение в определени работни колективи, което говори, че няма дифузно разпространение. 

Той каза още, че в момента в София вече има тестове, които са комбинирани за коронавирус, грип А и грип Б. 

Проф. Асен Балтов съобщи, че в болниците има добра подготовка и достатъчно налични легла и персонал. По-сериозна е ситуацията в Благоевград, Бургас и Пловдив. "Ще отпадне тестването с писиар след изтичане на карантирана и хората направо ще се връщат на работа. Расте броят на заразените медици,защото те работят в натоварена от вируса среда. Правим всичко възможно да поддържаме духа на колегите, които вече 9 месеца се борят с тази епидемия", отчете шефът на "Пирогов".

На въпрос на ПИК за високата смъртност у нас спрямо други европейски страни, проф. Ангелов съобщи, че тя е средната.

Здравният министър не отговори на въпроса на ПИК защо в неделя не беше съобщена възрастта на починалите с коронавирус пациенти и така и не стана ясно защо тя не беше разкрита. "Средната възраст на пациентите е под 50 години, но тенденцията за починалите пациенти е за такива в напреднала възраст и имат придружаващи заболявания", заяви той. 

По повод отпадане на писиар теста в края на карантината, проф. Ангелов уточни, че това важи за пациенти, които не показват симптоми и са на домашно лечение.

По отношение на ръста на заразени медици той съобщи, че отново ще се проведат обучения по области, за да има опресняване на знанията им, но според него това се дължи на високата концентрация на вируса в болниците. 

Здравният министър заяви, че не може да има обща формула за затягане на мерките в цялата страна, а се гледат цифрите по области. "В момента имаме ръст в Благоевград и Бургас и затова следим ситуацията там за отваряне на допълнителни легла, при нужда. Лекарите и сестрите са бойци и няма да се откажат да изпълняват задълженията, за което им благодаря и всички структури на първа линия работят въпреки умората", каза той. 

"Скептичен съм за изговаряне на категорични становища. Сутринта доц. Кунчев показа, че в света има 41 хиляди публикации по темата с коронавируса и има твърдения в различни посоки. За да направим заключение трябва време и натрупване на данните, а не да говорим на база лични данни", каза той по повод новите лечения. "Обществото има отговорността да спазва мерките, които са доста обикновени и семпли неща към момента - маски, дистанция и дезинфекция, ще имаме добър контрол", каза здравният министър и припомни, че има и дистанционна работа, която е задължителна, където това е възможно.

Идната седмица ще има и препоръки по отношение на училищата и детските градини по общ алгоритъм. "Ще настояваме областните щабове да вземат тези решения според данните в конкретната област и така мерките ще се въвеждат, само където има нужда от това", каза проф. Ангелов.

Здравният министър разкри още, че джипитата ще получат набор от предпазни средства и ще имат и костюми за многократна употреба. "Работим с тях в добра комуникация и обсъждаме общия алгоритъм. Важно е, когато започваме една година като сегашната и имаме сливане на коронавирус с другите вируси, които настъпват, да е ясно на всички, че е важно да се спазва унифициран път на пациента. Това обсъдихме вчера. Предложението на личните лекари е анализирано и сега е моментът това да бъде въведено и да се разрешат назначенията на писиар тестове от личните лекари. Така ще се увеличи и броят на тестваните български граждани, което е положително решение", заяви още здравният министър. 

По отношение на отпадането на задължителния писиар тест след карантината, д-р Пенчев заяви, че няма да бъдат изследвани само тези, които нямат симптоми. Но ще се действа за всеки случай конкретно в зависимост от това дали има придружаващи заболявания или пък други заразени в семейството. "Не сме казали,че всички пациенти няма да бъдат изследвани. Тук е мястото за преценка и на личните лекари", заяви шефът на столичния щаб. 

Той разкри и за случай на изследван работен колектив в София, където от 100% изследвани, над 40 на сто са били заразените в огнището. "Има огнище и в бежанския център на Военна рампа в момента, който от днес ще бъде карантиниран. Работим и в момента по проследяване на огнища в работни колективи и обекти от стратегическо значение, както и сред полицаите", каза д-р Пенчев. 

От изследванията с комбинирани тестове за коронавирус, грип А и грип Б, лекарите очакват по-ясна картина за сепариране на пациентите и насочването им в подходящи пътеки. Те ще бъдат разпространени и в болниците, за да се улесни работата на медиците по насочване на болните. 

Проф. Балтов заяви, че цената на тестовете е определена от здравната каса и е 60 лв. Пациентите вече ще ползват талон от личните лекари, така че за тях ще бъде безплатно. "Преценка на личния лекар е дали да изпрати пациента за комбиниран тест или за коронавирус", обяви шефът на "Пирогов". 

Доц. Кунчев припомни, че златния стандарт е писиар теста, но той е по-скъп и затова се прави само при преценка за конкретни симптоми на заболяването. "Личните лекари ще имат възможност да работят с ориентировъчните и бързи тестове, които веднага ще им помогнат да преценят накъде върви пациентът", каза шефът на РЗИ. Той уточни, че в повечето страни от ЕС няма задължителен писиар тест след карантината, но у нас е запазен превантивно. "Следим какво правят и другите страни и виждаме, че повечето вече имат 10-дневна карантина, заради което обсъждаме и при нас да бъде намалена", каза доц. Кунчев. Той разкри, че и у нас всички пациенти в болница се лекуват с лекарствата, които са изписани и на американския президент Доналд Тръмп. 

"Обърнете внимание на препаратите, за които бе съобщено подробно, че са давани на американския пациент - те са същите, които даваме на всички наши болни в лечебните заведения и то е напълно безплатно, нищо че един флакон струва 700 лв.", разкри още шефът на РЗИ. Той се ядоса на продължаващите въпроси на медиите при какъв праг ще бъдат въведени строги мерки и беше категоричен, че не може да има общ праг за страната. "В момента в Бургас например има много хора в болниците, а в Разград -петима. Как при такива огромни разлики да се правят общи изводи за страната? Ще се вземат мерки когато и където се прецени, че има нужда от това", обясни още той. 

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 23 ноември - успешен ден за Близнаците, увеличение на приходите за Скорпионите САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 23 ноември - успешен ден за Близнаците, увеличение на приходите за Скорпионите
ПИК TV x
Проф. Георги Рачев с топ прогноза пред ПИК TV: Студ сковава страната през следващите дни - ще виждаме какво дишаме! Лошото е, че... (ВИДЕО) Проф. Георги Рачев с топ прогноза пред ПИК TV: Студ сковава страната през следващите дни - ще виждаме какво дишаме! Лошото е, че... (ВИДЕО)
ново
Днес: 5
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК