ПЪРВО В ПИК TV: Кабинетът категоричен: Извънредното положение няма да се удължава! Министър Ананиев ще управлява кризата със заповеди (ОБНОВЕНА)
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Министърът на финансите Владислав Горанов съобщава последните новини за извънредното положение след спешно заседание на Министерски съвет днес.
Правителството няма да предлага удължаване на извънредното положение, обяви Горанов. За голяма част от нормите сме предложили да продължат два месеца след отпадане на извънредното положение. Законопроектът е за изменение и допълнение на закона за здравето, посочи министърът.
Изменя се и законът за извънредното положение, с който се регламентират нормите и в двумесечен срок. Обединихме се, че по смисъла на Конституцията няма смисъл да бъде удължавано извънредното положение и продължаваме с възстановяване на икономическия живот, при условията на ограничения, които налага пандемичната обстановка. Надяваме се с коалиционните партньори да приемем този закон, който да замени извънредните мерки и да даде една перспектива за възстановяване на живота след пандемичната обстановка, коментира още финансовият министър.
След него думата взе здравният министър, който обясни продължаващите здравни мерки, които ще се спазват и след отпадането на извънредното положение.
Министърът обяви, че е задължен да установи ред за карантина на хората, влезли от други държави. Дава се правомощие на министъра на здравеопазването по предложение на главния държавен инспектор да обяви със заповед извънредна епидемична обстановка, като предвиди и съответните мерки на територията на страната или на отделни региони с цел защита живота и здравето на българските граждани, посочи Кирил Ананиев.
Владислав Горанов обяви, че продължават мерките, насочени към стопанския живот и социално-икономическите мерки също.
Правосъдният министър Данаил Кирилов заяви, че се разделя много ясно характеристиката на актовете, които издава министърът на здравеопазването. След дебат в МС се прецени и се отхвърли предложението на административните магистрати обжалването на актовете на министъра да бъдат едноинстанционни.
По отношение на запорите и вземанията на кредиторите се предвижда продължаване на забраната за налагане на запори върху трудови възнаграждения и пенсии. Срокът на действие на последващите мерки за преодоляване на последиците от вируса трябва да остане забраната върху налагането на запорите, посочи Кирилов.
При социалния пакет за защита остават мерките, като някои от мерките не се ограничават до следващите два месеца, а са посочени по-дълги срокове, ,някои продължават до края на годината, има и срокове до 30 септември, обясни министърът.
Потвърждаваме голяма част от мерките за държавната собственост и културното наследство, нови мерки за пречистване на водоизточниците, мерки за електроподаването на лечебните заведения, данъчни и акцизни мерки, предприети в основния закон за извънредното положение. По отношение на спирането на течението на давностните сокове, не сме предвидили продължаване, след 13 май се възобновява работата на правосъдната система в пълния й обем и обхват, посочи министърът.
Единствените ограничения са в областта на дейността на ЧСИ, които, както подчертахме, няма да могат да налагат запори, както и да налагат принудителни мерки за събиране на задължения, обясни Кирилов.
По отношение на нотариуси, съдии по вписвания, се възстановява дейността им в пълен обем, приключи министърът.
Утре законът ще бъде предложен на вниманието на парламента. Той не изчерпва всички случаи, а е една рамка и стъпка към връщането на нормалността в страната. Ограничителните мерки се концентрират при министъра на здравеопазването, обобщи министърът на транспорта Росен Желязков.
Тепърва предстоят решения и обсъждания в Тристранния съвет за сътрудничество. В момента ние се опитваме с предложението и надяваме се, ще го постигнем и с приемането на измененията в парламента, да регулираме работата от гледна точка на епидемичните мерки, посочи Желязков.
Мярката 60 на 40 продължава своето действие до 30 юни, допълни той.
Горанов подчерта, че всички необходими мерки за регулация на обществено-икономическите отношения са приемливи за партньорите им в коалицията.
Всички мерки, свързани с преодоляване на икономическите последици, продължават да действат и след отпадането на извънредното положение, каза още министърът на финансите.
Мерките за КПП-тата и ще продължат да бъдат прерогатив на здравния министър и ще се променят със заповедите му, обясни още министърът.
Остава 14-дневната карантина за всички, които влизат в България, отговори на въпрос на журналисти здравният министър.
В деня след 13 май ние няма да бъдем в кризисна ситуация, но това не означава, че няма да има противоепидемични мерки. Но това ще се взима със заповед на министъра на здравеопазването. Това са административни актове, които ще се взимат с оглед данните на ежедневна база, обясни Росен Желязков.
Важното е да се подчертае, че всички права, възникнали по време на извънредното положение, се удължават с два месеца, считано от 13 май, допълни той.