ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Парламентът гласува оставката на министър-председателя Николай Денков. Това бе точката първа в дневния ред на Народното събрание, внесена от парламентарната група на "Продължаваме промяната" - "Демократична България".
Преди да се пристъпи към гласуването, Росен Желязков поясни, че в случай, че оставката бъде приета, се прекратяват правомощията на Министерски съвет като той ще продължи да изпълнява функциите си до избиране на нов.
216 депутати дадоха своя глас за прекратяване правомощията на кабинета.
Преди гласуването в пленарна зала се разгоряха горещи дебати.
В началото на заседанието председателят Росен Желязков провери кворума в залата и прочете дневния ред. Програмата за днешния ден бе приета.
Цончо Ганев от "Възраждане"ц заяви: "Първа точка от дневния ред е оставка на правителството. Къде е правителството, къде е министър-председателят ви, къде е Министерски съвет? Какво ще обсъждаме?".
Точно в този момент влезе Николай Денков, който седна на отреденото си място и нервно започна да играе с химикалката си.
Тошко Йорданов поиска от името на ПГ на ИТН пряко предаване на заседанието по БНТ1 и БНР. Предложението не бе прието на второ гласуване.
Депутатите преминаха към т.1 - приемане на оставката на премиера Николай Денков с вносители Министерски съвет и формални вносители Кирил Петков, Атанас Атанасов и Христо Иванов.
Николай Денков взе думата.
"Тъй като това е оставка, която подавам лично, предпочитам аз да представя съответните аргументи", обяви той и прочете предварително подготвения текст, който е познат на широката аудитория още от вчерашния ден.
В допълнението той намеси "Осемте джуджета" и "Нотариуса". Като отбеляза, че в следващите дни ще бъдат представени от министрите резултатите от работата на кабинета за изминалите 9 месеца. Денков съобщи данни в цифри за "напредването" на страната през този период и завишените доходи на българина. Той изтъкна предимствата на Бюджет 2024. Денков не пропусна да се похвали с въздушно-капковия Шенген и подкрепата за Украйна "в борба срещу руския агресор".
Той изтъкна, че въпреки "саботажите и провокациите" ППДБ са готови да продължат изпълнението на заложената програма и ще подкрепят правителство с министър-председател Мария Габриел.
Денков заяви, че в 10 ч. започва поредното заседание на Министерски съвет, "за да продължим да работим за хората и бизнеса".
Цончо Ганев взе думата за изказване: "Както е нормално, Соросът се изнесе. За 35 България продължава да е устойчиво най-бедната държава в ЕС. Истината е, че преди тези 35 години България беше космическа сила, имаше презокеански риболов, земеделието беше в рамките на такова производство, осигуряващо изхранването на българския народ. България произвеждаше към онова време едни от най-модерните компютри и беше фактор, който определяше енергийния баланс на целия Балкански полуостров".
"България имаше какви ли не срамни правителства - като днешното. На Беров, Попов, Орешарски, Борисов. Къде с явната, къде със скритата подкрепа на ДПС. Истината е, че за 35 години стана ясно, че България е разорена, съсипана, най-бедната по официални данни. Но пари се печелят, икономика се възстановява. Безверието дойде заради тези срамни коалиции, които продължават да управляват държавата, от "политически шарлатани", както ги нарича президентът - като ППДБ и ГЕРБ. Към момента имаме неприкрита коалиция ППДБ-ГЕРБ-ДПС, които се гордеят, че управляват заедно", заяви още Цончо Ганев.
"Това сте вие към днешна дата - седящите в скута на Пеевски и пиещи мазно кафе", отбеляза още депутатът от "Възраждане" и изброи "успехите" на кабинета "Денков". Той посочи - съсипана армия, унищожено здравеопазване, лъжа за вдигнати заплати, политически убийства, върнали ни в ерата на 90-те.
"Соросът отново излъга, че сме пътували из Европа без никакви проблеми. Ами ние и досега пътувахме без никакъв проблем. За сметка на това ни връщат престъпници и България започва да се пълни с мигранти. А корупцията се превърна в политически чадър. Защото ДПС държи този политически чадър върху корупцията в съдебната система", коментира още Ганев и призова: "Оставка, неможачи!".
"Борисов ви търпи, за да може да си прокарва неговите схеми. Планът за устойчивост е пагубен за България. Вие сте крадците на крадците. Ако Соросът е срамен министър-председател, имаше един по-срамен. И това е Кирил Петков. Няма друго такова деградирало, което е било начело на нашата държава. Оставка!", допълни емоционално Ганев.
А Росен Желязков му наложи забележка.
Георги Свиленски отбеляза, че не разбира отношението на българския премиер и правителство към българските граждани. "Той трябва да стои в тази зала, колкото и неприятни неща да чуе. Защото господин Денков е и кандидат за вицепремиер, кандидат за министър на външните работи, не дай си Боже. Къде е правителството, господин председател? Вие сте длъжен да осигурите присъствието. А този беглец трябва принудително да бъде доведен в пленарна зала. Защото той дойде, изрецитира една камара лъжи, стана и избяга... Върнете премиера-беглец в залата", заяви Свиленски.
Желязков му отговори, че няма правото да върне "цялостно или частично Министерски съвет в залата".
"Уважаеми дами и господа и уважаеми господа дами", обърна се Тошко Йорданов към залата: "Това, което се случва днес, трябваше да се случи още преди 9 месеца. Толкова гнусно, вредно и жалко управление не е имало в българската история. Министър-председателят Денков се изпързаля като сапун в турска баня. Но както са казали хората - когато корабът потъва, първо бягат мишките".
"Единственото, което направиха коалицията е, че изпраха Бойко Борисов. И на техните плещи е дали ще продължи тази простотия или ще има нови избори. И най-жалкото нещо, наречено ППДБ, ще отиде на бунището", допълни той.
Филип Станев се обърна "с остра реплика" към Тошко Йорданов и заяви иронично: "Моля ви, този кабинет постигна важните си цели. Предлагам нашата група трезво да погледне нещата и не съм сигурен дали този кабинет и акад. Денков да не остане такъв, какъвто е. Не забравяйте, че седенето в мазен скут и пиенето на кафе имат нужда и от смазочни материали. Академикът разбира от сапуни. Може би освен чисто премиерската си работа академикът да свърши и научна работа".
Тошко Йорданов му отговори: "Господин Станев, както казва един известен човек: "И вие сте прав". Но ако приемем, че те са изпълнили всичко, за да опраскат държавата, това не е добре. Така че цялата ни ПГ ще гласува оставката на това правителство и всеки, който смята по различен начин, ще има физически сблъсък с мен в нашата стая... И без това се изпързаля сапунът, дайте да го доизпързаляме и с решението си".
Лидерът на БСП Корнелия Нинова излезе с остра реплика срещу кабинета и заяви какво е "постигнатото" от кабинета "Денков": "Неизпълнени приоритети и поети тежести! Една от тях - да се приемат обратно мигранти. Резултата го знаете. Упорито се прикрива този факт от управляващото правителството. Това не е евроатлантизъм". Нинова разкритикува конкретно по точки управленската програма на правителството.
"Знаете ли колко документа сте предвидили до края на 2023 г.? - 80. А колко сте приели? - 11. 11 законопроекта са приети за 9 месеца. Е, това успех ли е? Изпълнение на програмата ли е?!", заяви Нинова.
Тя изтъкна, че един от големите пороци на правителството е унищожаването на парламентаризма. "За да злоупотребявате с лобизъм и закони. Какво обаче постигнахте? Вашата "гордост" - съдебната реформа е съдебна катастрофа и българският народ я вижда всеки ден. - Нотариуси, чекмеджета, Еврото, записи... Прокуратурата бе овладяна политически с допускането прокурорската квота във ВСС да бъде определена от мнозинството, което управлява. Още не работи КПКОНПИ, още няма ВСС", изтъкна лидерът на БСП и изрази надежда, че с днешната оставка ще се отиде на избори 2 в 1.
Последваха изказвания от Искра Михайлова от "Възраждане" и Андрей Чорбанов от ИТН, които също се присъединиха с критики към "успехите" на кабинета "Денков".
Кирил Петков заяви на свой ред: "Всяко споразумение е обещание. Добро споразумение и добре спазено обещание. Преди 9 месеца ние обещахме, че на този ден акад. Денков ще си подаде оставката и спази обещанието си. В историята на България няма примери като този - премиер да си даде оставката, защото е дал обещание. Властта за нас не е крайна цел. Властта за нас е средство за промяна", заяви Петков, а от залата го репликираха емоционално, на което председателят Желязков реагира: "Колеги, моля ви".
Кирил Петков се направи, че не чува депутатите и изтъкна, че скоро "целият Шенген ще стане факт". Той изтъкна "бюджета с 3% дефицит". Даде и пример със "запазването на българското Черноморие".
"Колеги, моля ви", направи отново забележка Желязков.
"Единствените промени, които са необратими, са тези, които променят очакванията и страховете на българския народ. Днес вече българите очакват да имат премиер, който е образован, проевропейски, балансиран. Очакват във властта никой да не е с монопол. Очакват да няма държавен служител, на който само Господ да е над главата. Пенсионерите очакват да не са под линията на бедност. Кметовете очакват да имат равен достъп до финансиране. Хората нямат страх от енергийната зависимост от Русия". Залата отново зашумя.
"И тези промени са необратими. И каква е задачата занапред. Да продължаваме с тези промени. Хората да очакват независими регулатори да бранят цените от монополи. Да има справедлива цена на енергията, на тока и на газа. Да има независими медии...", заяви още Петков и изтъкна, че правителството ще работят това да продължи.
Росен Желязков заяви, че за реплики са се записали Балабанов, Свиленски и Радостин Василев.
Станислав Балабанов заяви: Господин Петков, хората всъщност очакват да си ходите. И учителите, и инвеститорите очакват да си ходите. Вие имахте избор от петък да решите какво ще правите. Защото вие казахте, че преди 9 месеца сте обещавали някакви неща и сте ги изпълнили. А преди това обещахте да вкарате господин Борисов в затвора. А сега управлявате с него. И пред вас стои въпросът - да продължите ли да управлявате и крадете с господин Борисов и Пеевски, или да отидете на избори, където да ви отрежат главите. И това го каза народът на Шипка, където вие, господин Петков, избрахте да не отидете. За да не ви бият пак със снежни топки. Защото вие не сте нищо повече от един обикновен страхливец в политическия живот на България. Историята един път ще ви накаже, а втори път ще ви забрави".
Георги Свиленски заяви на свой ред: "Какво сте си обещавали вие, господин Борисов и господин Пеевски, няма нищо общо с това, което сте обещавали на българските граждани. Няма друга партия в българската история, която да е постъпила по такъв начин. Даже Царят обеща 800 дни, даде по-голям хоризонт, но и той излъга българските граждани. Вие го направихте за 9 месеца. И трябва да се извините пред българските граждани, които предадохте по най-позорния начин. Пропиляхте 4 години живот на българския народ и надеждите му моделът "Борисов" да бъде променен".
Радостин Василев заяви: "Господин Кирил Петков вече е придобил опит и мисълта му вече върви гладко. А единственото нещо, което иска българският народ, е да се махнете. Защото извършихте най-голямото предателство в новата история на България. Вие излъгахте, че моделът "ГЕРБ" ще бъде отстранен. Вие не просто изпрахте Борисов. Отвътре знам, господин Петков, че на вас ви куца експертността. Нямате право да говорите за Нотариуси, за "Джуджета", защото всички в нарочната комисия са част от модела на ГЕРБ. И вие сте причината те да си позволят да се държат по начина, по който се държат с вас. Ако направите коалиционно споразумение с тях, когато господин Борисов си подреди къщичката, ще бъдете най-вероятно арестуван. Аз ви повярвах, повярва ви и България. А вие се оказахте един много последователно подготвен измамник".
Кирил Петков се обясни от трибуната, че изказванията на колегите му били израз на "едно дълбоко разочарование".
Явор Божанков излезе, за да брани кабинета, заявявайки, че България "нямала друга алтернатива". Той изтъкна "проруския общ фронт" като причисли към него и президента Радев: "Трябва да се противопоставяме на всеки опит България да бъде отклонена от пътя към Европа".
Божанков със запъване прочете предварително написаната си реч и заяви: "Добруджа е ядрено бунище". "Идват престъпни мутанти". - Това е просто несериозно. А за Шенген 9 месеца по-късно той е факт. България преодоля ветото на Нидерландия и в момента сме на една крачка от сухопътен Шенген. И опозицията, вместо да се радва, че нещо добро се случва в България, се опитва да атакува управлението. А само един субект има интерес да не бъдем в Шенген - и това е Руската федерация".
"Това е спойката между проруската "Възраждане", ИТН, президента и БСП. Това е единствената спойка и причина този кабинет да бъде атакуван. Омразата и популизмът стигнаха до победа. Можачите триумфираха в село Попинци", допълни пламенно Божанков и заяви: "А вие трябва да приемете обективната истина - не сте обективна алтернатива и не можете да бъдете такава".
И се обърна към "Възраждане": "Същите, които казват "Слуги на посолствата", подредени в редичка - в руското посолство, до Митрофанова и в Москва, са те. Няма нищо странно, че групата им е разцепена".
Христо Иванов заяви на свой ред: "Много рядко хората си дават сметка от чисто човешката страна на поста премиер на България... Министър означава служител, а министър-председател - главен служител на изпълнителната власт в републиката". Иванов изтъкна, че "професорът академик" имал нерадостната съдба да поеме управлението на страната в период на "все по-ниски нива на пошлост и човешка мизерия". "Тук се разкрива една изключително примитивна психоматерия. Това не е случайност и съвпадение. То е израз на дълбоката криза в общественото съзнание на България. И това правителство имаше задачата да бъде острието на един опит - да видим дали в това разделение на идеи в политиката, можем да търсим език на намирането на някакви съгласия и баланси".
Христо Иванов с апломб възпя качествата на "академик Денков", който е успял да прекъсне "всякакви опити да проектират върху него своите фрустрации" и работел "с фокус, твърдост и умереност": "Той във всичко това ме учуди със способността си винаги да запазва фокуса си върху важните приоритети... Затова ще му благодаря. Благодаря, акад. Денков".
Искрен Митев поде екзалтираната вълна на колегата си и отбеляза, че "хората са отбелязали постиженията на кабинета: "Шенген, умението му за баланс в преговорите, поставянето на приоритетите на първо място, пример за мъдрост, смисъл за народа без деление". "Не сме имали по-добър министър-председател скоро и такъв, с който се гордеем", цитира още Митев думите на "хората".
С това разискванията бяха закрити.
Депутатите пристъпиха към гласуване оставката на премиера Николай Денков.
Желязков поясни, че в случай, че оставката бъде приета, се прекратяват правомощията на Министерски съвет като той ще продължи да изпълнява функциите си до избиране на нов.
216 депутати дадоха своя глас за прекратяване правомощията на кабинета.
Депутатите излязоха в 15-минутна почивка.
Гледайте на живо по ПИК TV!