ПЪРВО В ПИК TV! Премиерът Бойко Борисов на изслушване пред депутатите за борбата с коронавируса: България е страната с най-малко заболели и най-либерални мерки! Няма да похарчим всичко за месец и да зарежем държавата без пари (ВИДЕО/ОБНОВЕНА)
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Макар парламентът да е под карантина, депутатите се събраха на извънредно заседание, за да изслушат премиера Бойко Борисов за мерките на правителството в борбата с коронавируса.
Заседанието е по искане на лидерката на БСП Корнелия Нинова и нейни колеги, тъй като след затварянето на парламента тя изгуби трибуна за агитация и пропаганда. Този опит е повторен, след като миналия вторник Народното събрание не събра кворум, за да открие заседанието за изслушването на министър-председателят.
Карантинните мерки в парламента остават.
Преди минути започнаха да пристигат и министрите. Сред първите бе социалната министърка Деница Сачева, малко след това дойде и премиерът Бойко Борисов с Владислав Горанов. Борисов не пожела да коментира какво ще говори на изслушването пред камерата на ПИК TV.
Депутатът Валентин Касабов заяви пред камерата на ПИК TV, че това е безумие от страна на другарката Нинова и може би тайната мисъл и желания на червената лидерка е когато изкара депутатите на БСП от пленарна зала. "Шест месеца не работиха с тайната мисия, че ще се предизвика парламентарна криза и сега в нейната будна мисъл се роди, че парламентарна криза може да се предизвика с масово заразяване на депутатите, защото в зала стоим един до друг, а в стаите сме като зайци. Вероятно очаква да дойде служебно правителство на Румен Радев и да приватизират държавата", заяви Касабов.
Той сподели, че е доброволец и носят храна на нуждаещи се в Бургас.
Нищо ново няма да научим, всичко което трябва го научаваме от редовните брифинги. Това се прави, защото кампанията за лидер на БСП бе спряна и им трябва поле за реклама и изява“, заяви пред Ива Николова депутатът от ВМРО Александър Сиди.
Вътрешният министър Младен Маринов коментира пред ПИК TV, че щом народните представители са решили да има изслушване, те са длъжни да се съобразят. За вдигнатите КПП-та на "Филиповци" и "Факултета" силовият министър заяви, че това е решение на здравните власти, но полицията ще продължи да наблюдава дали се спазват всички противоепидемични мерки.
Първи думата взе депутатът от ГЕРБ Красимир Ципов, който поиска единствената точка – изслушване да бъде излъчват по националната телевизия и радио, което се прие единодушно.
Според Кристиан Вигенин, Борисов сам трябвало да поиска да се яви пред народните представители и затова БСП му помогнали, като събрали подписи, за да го изслушат. Те не били там, за да му пречат, а напротив да дават и те адекватни въпроси, с които да помогнат и според тях трябвало да спрат телевизионните брифинги на Борисов, които продължавали твърде дълго според БСП.
На ежедневните брифинги липсвал фокус и дори се скараха на премиера, да престане да говори за трупове, защото в страната ни имало нисък брой на заразени и починали и продължи с критиките ала въпросите на Слави Трифонов, който праща сутрин репортера си. От БСП дори поискаха да се знае кога ще се върне нормалността в болниците и да се създаде план, за да могат хората да се върнат на работа и не можело повече хората да си стоят по домовете.
„Звучите както винаги добре, само напомням, че когато научихме за първите случаи, аз лично се обадих на вашия председател, за да вървим заедно и ми беше отказано. Към днешна дата имаме 1387 потвърдени случаи на коронавирус, 58 починали“, заяви Борисов и припомни, че страната ни е сред отличниците по малък брой заразени и починали, като това е благодарение на адекватните и навременни мерки. Премиерът припомни, че още в първите дни е направена реорганизация и сами си произвеждаме защитните облекла.
„Нашите мерки са съобразени изцяло с препоръките на СЗО“, заяви премиерът и припомни, че в щаба са едни от най-добрите лекари и специалисти, които надлежно отговарят и информират обществото всяка сутрин, а медиите ги дават директно без никой да ги задължава.
„Всъщност понеже са изключително, точни и прецизирани, съобразени с народопсихологията, ние имаме най-либералните мерки в цяла Европа. Това което днес с такъв апломб се казва, че ще отхлабват мерките, при нас въобще не са спирани“, заяви премиера и припомни, че няма държава, особено за региона където има вечерен час и не пускат хората да излизат от домовете си. Борисов напомни, че сме единствените, които не си затвориха църквите на Великден. В момента в който дойде малкия пик се даде възможно да се възстановят ваксинациите, женските консултации, ин витро процедурите, движението е неограничено навън и никой не ги проследява затова. Борисов отново подчерта, че след като имаме най-малко починали и заболели, означава, че сме се справили в здравен план, а мерките са толкова разхлабени, че те нямат аналог в други държави.
„Ако някъде имаше план, който да гарантира икономическото развитие при тази ситуация ние щяхме да го препишем. Много от бизнеса в България не спряха да работят, дори на силни обороти, автомобилните заводи се очаква следващия месец да възобновят работа. По мярката 60/40 има над 7 хиляди подадени заявления и над 100 хиляди работници са запазили работниците си места, а с този темп ще запазим над 120 хиляди работни места“, заяви премиерът Борисов. Голям въпрос остава туризма, не само у нас, но и в цял свят. Предложение направил лидерът на НФСБ Валери Симеонов на сутрешния коалиционен съвет за ваучери, но трябва да се направи ясна сметка.
Вие искате като вас да извадим парите и да изхарчим всичко за един месец, както сте го правили много пъти и после кой ще се оправя? Ние не правим така, оставяме държавата стабилна и мислим дългосрочно да има пари за пенсии.
Виждате, че никой не знае колко ще продължи тази криза, говори се за възстановяване на полетите есента, а на автомобилната индустрия след месец. Ние сме част от световната икономика и се съобразяваме с това. Не може всичко да се похарчи сега. Ние участваме и следим и в глобалния процес. Видяхте как направихме зелените коридори. Ако имате идеи, които работят, ще ги обсъдим. Вие отказахте дебат, не аз", отсече Борисов с обръщение към Вигенин.
Нигяр Джафер от ДПС заяви, че всички пари вложени в здравеопазване не са харчове, а инвестиция. "Разширяването на тестването ще ни даде точна картина за обстановката и ще ни покаже къде да насочим усилията си. България е на последно място по брой тестване на 1 милион население и на предпоследно по абсолютен брой тестове. Тестовете са ефективен подход и само синхронизирането им във времето и правилното им разпределения хронологически ще ни даде възможност да подходим правилно към епидемиологичната ситуация", отчете депутатът от ДПС.
"Към момента имаме 60 000 теста. Всеки ден от 20 април расте техният брой. Към момента имаме налични 60 хил. писиар теста. В Гърция са тествали повече, но починалите са над 200. Нашият щаб много прецизно подбира групите за тестване и виждате колко добри са резултатите. Вие давате Германия и Австрия за пример, които са най-богатите в ЕС. А в Турция си правят тестове сами, но нашите лекари не им вярват. Знаете, че преди месец и половина сме поръчали през ЕК 1 млн. тестове, но до момента няма, тъй като никой не си залага името за тяхната ефективност. Те също не го правят, защото няма достатъчно сигурни тестове. Затова ние се стараем да сме в размера на средноевропейското тестуване. Ако получим 1 млн. теста, които сме поръчали, веднага почваме ползването им. Но виждате, че няма до момента достоверни такива.
Но други страни купиха бързи тестове и сега се чудят какво да правят и се съдят, защото стана ясно, че не се ефективни. Ние не купихме тези 1 млн. бързо тестове, защото подходихме внимателно и проверихме ефективността, преди да похарчим парите на данъкоплатците", отчете Борисов и напомни, че са дадени пари и на медиците, и на полицаите, като предстои сериозно финансиране и за образованието, което утре ще бъде обсъдено.
На въпрос на Спас Панчев за земеделския сектор премиерът заяви, че този сектор е най-подпомаганият. "Сега плащаме на всички производители на време, за да могат да си насадят и напръскат. Водопроводът Дунав, който касае голям брой обработваеми площи също ще подпомогне сектора с напояването заради сушата и изчерпването на язовирите. И това мислим в момента. Това е един от най-подпомаганите сектори", каза Борисов.
"Мярката 60 на 40 е безвъзмездна и директна. Вече над 100 хил. души са запазили работата си с нея. 173 млн. са насочени в грант към малкия и среден бизнес. Това не е ли директно? Ние имаме задължение да запазим и пари за пенсиите и социалната сфера.
Ние не сме теглили кредит до момента. Искаме животът да продължи на пълни обороти след това и да има пари за това.
Защото в момента, в който свършат парите, няма бизнесът да плаща пенсиите и заплатите в обществения сектор.
Вие вместо да ми казвате да не харча пари, сега искате да се раздадат милиардите и след това вие да изпаднете в шок и да викате, че сме дали парите", заяви Борисов и отчете, че държавата дава много грантове и има подпомагане.
Йордан Цонев от ДПС запита за най-ефективната мярка според тях 60/40 и нейният подобрен вариант, което е пример за доброто сътрудничество между управляващи и опозиция. „Ако не беше тази мярка новите безработни щяха да са над 200 хиляди, а днес са 90 хиляди. Тъй като според много икономисти най-важното е подкрепа и запазване на работните места, достатъчен ли е ресурса за нея, има ли нужда от още подобрения като обхват, направен ли е секторен анализ, кои фирми я ползват? Има ли анализ за тази мярка конкертно?“, запита Йордан Цонев.
Борисов отчете, че над 120 хил. работни места ще бъдат запазени с тази мярка до края на месеца. "Правим анализ и ако има нужда, ще се правят и гъвкави подобрения", заяви Борисов.
Вижте изявлението на Борисов пред медиите след изслушването в парламента:
Вижте цялото изслушване на премиера Бойко Борисов в пленарна зала:
Ето и разкритията на депутати пред камерата на ПИК TV след заседанието: