ПЪРВО В ПИК TV! Премиерът Борисов за Радев: Няма да говоря за него! Началникът на щаба е адмирал, не знам защо е забравил военноморските сили. Пазим парите на хората за стабилна държавата, а БСП искат да се харчи (ВИДЕО/ОБНОВЕНА)
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Премиерът Бойко Борисов оповестява пред медиите какво е дискутирано днес по време на заседанието на Европейския съвет, което се провежда за пореден път онлайн.
"Помните, когато премиерът на Великобритания и на всички другите европейски държави се разхождаха в центъра на столицата. Бих исках да споделя приетата декларация от Загреб", каза премиерът Борисов.
Много път имат да извървят, но с колегите се съгласихме и дадохме път. Приехме декларация, съгласувана от Загреб, много ми беше мъчно за Пленкович - има специална зала за европредседателството и беше сам в нея.
Точките, които бяха важни, много държави извън ЕС с някакво дарение имат огромни претенции как помагат на Западните Балкани. Точка първа е за единството и солидарност, трета точка гласи че ЕС мобилизира пакет от над 3,3 млрд евро в подкрепа за Западните Балкани.
Допълнително ще се дадат още 1,5 млрд за различни инвестиционни програми. ЕС напълно подкрепя обещанието на партньорите на Западните Балкани за укрепване на добросъседските отношения и осезаеми резултати, включително споразумението от Преспа с Гърция и договора с България остават от изключително значение.
Има и една важна за България точка - върховенството на закона, борбата с организираната престъпност и свободата на медиите.
ЕС напълно подкрепя обещанията на партньорите от Западните Балкани към укрепване на сътрудничеството, включително с държавите членки и добросъседството.
Бях подкрепен от много колеги, казах днес и на срещата на ЕНП, но имаше недопустими за нас изказвания. Особено ме заболя за това, че България е фашистка държава и не е спасила македонците, а само евреите, което е гавра с българите и към хората, които са лягали върху релсите да спасят евреите. Това е подвиг, който всички американски, еврейски комитети и организации, включително и Нетаняху изтъкнаха - българския подвиг.
Да си водят предизборната кампания, но не на гърба на България. Мога да цитирам Мицотакис, който е бил против Преспанското споразумение, но всяка една държава подписала договор в ЕС трябва да държи на него", заяви премиерът.
Той подчерта, че епидемията не е отминала.
"Резултатите за коронавируса са изключителни лоши, най-големият институт "Робърт Кох" казва че е тежко положението. Ние понеже се сравняваме с германците - нямат повече мерки, които да са отпуснати от нас. Единственото, което помага е дистанция, дезинфекция и при над 100 души нарастване - затваряне на всичко.
Поводът за отпускане е това, че София е на четвърто място и всичко зависи от нас и дисциплината, особено в градския транспорт - маските са задължителни на закрито. И в Германия казаха, че това е най-важното.
Това, което в другите държави наричаха разхлабване, ние не сме го затваряли от самото начало - бяхме така от първия ден", уточни премиерът и даде за пример строителството, банките, магазините, големи и малки, които у нас не са затваряни.
"Нито една мярка няма някъде, където да е по-добра или по-навреме да е направена от нас, за което благодаря на щаба и министрите", отчете премиерът.
На въпрос на ПИК за притеснението на родители и учители за риска от отварянето на детските градини, премиерът бе категоричен, че щабът не е съгласен с въвеждането на тази мярка и тя крие огромна опасност от разпространение, тъй като се струпват много деца, при които няма симптоми, ако са заразени.
По думите му самите родители се страхуват и веднага са започнали да пишат, че това пускане ще е опасно и не бива да се прави.
"Връщането на децата и хората със заболявания трябва да се ограничи, за да бъде по-малък рискът. Защото всички, които почиват, Бог да ги прости, имат съпътстващи заболявания, те са по-уязвими. Затова си позволихме спорта на открито, планината, за да съхраним и психическото здраве на хората.
Когато взимахме това решение на щаба се ръководехме от това, че тези, които се връщат от Холандия трябва да ги наблюдаваме внимателно, защото виждате, че там стават огнищата. А сега съм истински ядосан на тези, които се върнаха в Париж и пускат есемеси, че се държат лошо с тях, какво да ги правим", ядоса се Борисов.
На въпрос на ПИК за речта на президента днес, Борисов каза, че няма да отговаря, а само му честити празника.
"Аз му честитих. Вие ме питате и ще се изпусна сега да кажа нещо. Но няма", каза Борисов на Ива Николова. На въпроса й затова, че президентът пропусна да поздрави военноморските сили днес, Борисов каза: "Ами началникът на щаба е адмирал и стоеше до него, не знам защо е станало.
Винаги се опитвам да оправдавам хората! Това ще кажа само.
Ако институт "Робърт Кох" каже, че насажда страх, толкова и аз!", отчете Борисов по повод думите на Радев, че у нас се насажда страх.
"Ако не го правим и не съобщаваме ще кажете, че има затъмнение. На мен примирение да ми кажат - какво примирение? Всеки ден съм на завод, на фабрика, утре хлорокина ще ви покажем - с тонове и да отиде по болниците.
Не искам да го коментирам, не мисля, че ми е работа", заяви премиерът на въпрос на ПИК за речта на Радев.
"Ние с един полет си направихме няколко клъстера. Да видим - времето е пред нас, но ние се опитваме да бъдем максимално гъвкави. Ние знаем акъла на БСП - не един и два пъти са фалирали държавата.
Не си спомням да е имало тяхно правителство и в най-добрите години да е давана 13-та заплата.
В момента, когато има пари виждам една еуфория за харчене на пари. Не мога да го разбера - всеки може да иска дотиране с ваучери в своя сектор. Другите не управляват и не ги интересува държавната хазна и как ще обеднеят хората, но ние не можем да мислим така и трябва да гарантираме бъдещето.
Ако са им истински намеренията, няма да искат да се харчат пари, за да може после да си осъществяват политиките", отчете Борисов за БСП.
Българският бизнес плаща едва 10 процента данък, в Германия е 46 процента, припомни още Борисов. "И като казваш сега ме подкрепи - добре, но си давал 46 процента, няма проблем. А при нас - има такива, които не плащат и 10 процента
Утре бизнесът ще каже ли да се вдигнат данъците, за да има за пенсионерите, полицаите, медицинските сестри, като падне кризата ще кажат ли да им се вдигнат данъците?
Аз пазя вашите пари, да стоят в хазната, затова не теглим заем. А финансистите знаят, че като излезем да теглим пари, международния валутен фонд ще ни даде колкото искаме, но после никой друг няма да ни даде, защото стават втори, трети. Освен заплатите на министрите, моята, на политическите кабинети сме дали, депутатите са взимали 2/3 от заплатите включително и опозицията, ако не е така ще се извиня.
На никой друг заплатите не са пипнати", припомни още Борисов.
"Ние не знаем какво идва - в Германия говорят за леко отхлабване с малък страх и веднага да го спрем, ако има нарастване.
Не режем парите за отбраната - имат идеи, много от тях ще се реализират, но всичко трябва да се прави внимателно, защото времето лети, но не знаем колко месеца ще сме така и парите ще ни потрябват в по-критично време.
В понеделник колегите час и половина обясняваха какво ще се отмени и промени след отпадане на извънредното положение. Целим да останат санитарните мерки", отново уточни премиерът.
"Много внимателно наблюдавам какво става в сферата на спорта. Нещо, с което на хората да им минава времето, а не само коронавирус. Внимателно наблюдаваме и каквото ще приложат в Германия като мерки, следим и преценяваме", отчете още той.
На въпрос за ситуацията в "Левски", той заяви, че старият собственик на клуба е разследван от прокуратурата и той не може да се бърка в друга власт. "Клубът е с неясен собственик и всичко е в техните ръце. Ние не можем да се бъркаме в частни интереси. Ние можем само да помагаме през инструменти като стадиони и съоръжения. Държавата не може да се меси в други. Всеки, които е искал, съм приемал и когато си изяснят собствеността и дойдат с предложение, ще ги приема и ще говорим. Помагаме на всички, правим много зали.
Има отворена сметка, ако можем ще дадем пари, но не може държавна помощ - говорил съм за договори за реклама, но не можем да преведем пари, когато има неясен собственик", отговори Борисов.
"На срещата на ЕС, като дойде това обсъждане, аз леко се дърпам на стола и слушам - всеки иска релокация, но предпочитам да не си създаваме сами проблеми. Факт е, че ние имаме нула миграция, защо и как - оставям на времето да стане ясно", заяви Борисов по повод мигранската криза и дали е обсъждана на срещата на съвета.
"Винаги съм казвал че ЕС е най-доброто място за живеене и сме най-голямата сила в света. При нас докато се завърти колелото отнема повече време, защото не е вертикално управлението. Но ето, че се отпускат милиарди и вече съм оптимист за организацията, работи се. Ние сме голяма машина и вече сме на правилни курс. Ще излезем от кризата по-бързо като съюз от други държави, защото мноо са концентрирани да работят.
Още си чакаме 1 милион тестове, които поръчахме, но още не смеят и никой не е сигурен, не искат да се харчат пари, за които не се знае дали ще бъдат ефективни", каза още Борисов по повод това, че ЕК още няма решение откъде да се купуват и зареждат ефективни тестове.
На въпрос на ПИк на какво основание ще се дават помощи за туризма, а други сектори нямат такива претенции, Борисов заяви, че нито една мярка не се взема прибързано и се правят внимателни анализи.
"Най-големият дял е машиностроенето от БВП, всеки ни е мил и искаме да помогнем. Въпросът е кога, защото сега никой не може да каже кога ще премине тази криза и затова никой не смее да прави нищо. Днес Путин каза, че не трябва да се разхлабват мерките - ето, да го чуят. Понеже казват, че аз съм плах - ето Путин е твърд човек, но явно е бъзлив и той ли? Всеки може да излезе и да говори разни неща в залата и после да каже, че обединени сме най-силни.
В Гърция положението в туризма е много тежко, защото няма как да проверят туристите. И те се чудят как да го направят. Иска ни се да отворим и на Турция, но ден за ден следим ситуацията и решаваме. Ако имаше някъде протокол за следване, добре, но няма. За радост сега, благодарение на щаба и експертите, ние намираме най-правилното сечение според мен", коментира премиерът Бойко Борисов.
Той припомни, че в Гърция, които са под нас по брой заболели на ден, не се излиза от вкъщи, затвориха манастири и църкви. "Представяте ли си да бяхме забранили на българите да не излизат и да пускат есемеси? Аз съм убеден, че това нямаше да се случи.
По празниците отворихме да се движат и е много вредно това да излезе някой и да каже, че няма вирус. Пуснете си да видите в Ню Йорк, Лондон и други - навсякъде е по-лошо!
Днес гледам кадрите от "Витошка" - е това, ако е карантина и затворен град?!", учуди се още премиерът.
"Право на Северна Македония е да изберат дали да влизат или не. По време на наши кампании какво ли не към чувал за Турция, но после сме си добросъседска държава.
Но когато всички европейски институции приемат договора за добросъседтво, при нарушаването му, ние можем да ги блокираме.
Ние първи дадохме облекла на Северна Македония, беше немислимо гърците да отстъпят, Берлинския процес, договора за добросъседство и всичко това се отрази. Ние сме казали какви са нашите условия, за да бъдат приети в ЕС. То не е по желание, ако не ти харесва - никой не те кани", отсече по повод Северна Македония премиерът Бойко Борисов.