ПЪРВО В ПИК TV! Прокурор Гешев с шокиращи разкрития за Иванчева - поискала от строител 500 хил. евро! Ръцете на кметицата светнали от маркираните пачки с парите (ОБНОВЕНА)
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Шефът на новата мегакомисия за борба с корупцията и отнемането на незаконно придобито имущество Пламен Георгиев прави разтърсващи разкрития за вчерашния арест на кметицата на "Младост" Десислава Иванчева, която бе арестувана с подкуп от 56 000 евро пред Спортната палата в 13.30 ч. след заградителни мероприятия на органите на реда и прекара там над 5 часа, а след това бе отведена в следствения арест.
Производството за корупция по високите етажи на властта се провежда от Специализирана прокуратура, заяви в началото на брифинга говорителят на главният прокурор Румяна Арнаудова.
"Тече досъдебно производство на Специализирана прокуратура, по което сме работили съвместно с колегите от Комисия за противодействие на корупцията и с различни структури от Министерство на вътрешните работи. То е образувано февруари, а проверката по него е извършвана от прокурор от началото а декември. Образувано е за търговия с влияние, а на по-късен етап са събрани доказателства за корупция. Благодаря на Младен Маринов и СДВР, на групите "Кобра" по задържането, които също много ни подпомогнаха. Някои колеги последните 10-15 дни работиха денонощно и не са се прибирали по домовете си, докато чакахме предаването на парите, за което ще съобщя след малко", заяви директорът й Иван Гешев.
Гешев обясни, че досъдебното производство касае доста сигнали за неправомерни отношения и работа в община "Младост". "Днес ще изложим факти, а съдът ще реши дали има вина. Ние ще коментираме само фактите, тъй като делото е с обществен интерес. Става въпрос за многобройни сигнали от различен характер, касаещи действията на кмета на община "Младост" още от декември месец. В хода на производството колегите от комисията за противодействие на корупцията събраха информация за още едно лице, което е строителен предприемач, извършващ действия на територията на район "Младост" и дълги години е живял в чужбина и няма нагласата на някои наши бизнесмени и не възприема тези втори начини за разрешаване на проблема с пари под масата.
Той е с различно мислене и в резултат на това е бил изнудван в житейски смисъл, не като наказателна квалификация. Той е трябвало да плати сериозна сума, но не се е поддал на този тип натиск и се е свързал с Комисия за противодействие на корупцията. Колегите ни дадоха тази информация и след разпит той обясни конкретната ситуация. Тя за нас не беше новост, тъй като по делото има множество такива сигнали и от предприемачи, и от обикновени граждани, за работата в тази община", разкри още Гешев.
По думите му в тази община имало много още такива сигнали и натискът бил редовна и порочна практика.
"С години се бавят различни проекти с различни цели, за което можехме да предполагаме, а сега вече се знае защо са бавени тези преписки с години. При претърсването на кабинета на кмета бяха намерени стотици преписки, които не трябва да са там, а в кабинетите на конкретни специалисти. Срещу бавенето им се иска нещо. Имахме оперативна информация, че се искат пари, но някои хора предпочитаха да не го разкриват, а да си решават по друг начин проблемите.
Други хора споделиха, че е трябвало срещу придвижването на преписките им да извършват облагородителни или строителни дейности в "Младост". Някои са били притискани да извършват нови и нови такива дейности и е спирано развитието на проектите им изцяло. Така са спирани дори инвеститори клас "А", които няма как законно да извършат работата си, дори да нямат никакви нарушения. Има такива, на които всичко им е законно, но са били спирани. Това е било стандартен подход в тази община. Дори в дома на кметицата намерихме такива преписки. Освен това е искано дейностите да бъдат извършвани не от хората, които са били притискани, а от конкретна фирма", разкри още Гешев.
Конкретният човек, подал сигнала, е имал всички разрешения, включително от главния архитект на София. Трябвало е той да получи разрешение от общината за седмица, но това не е станало и са започнали да го търсят различни служители на кметицата, които му казали, че цената за разрешаване на този проблем струва 20 евро на квадратен метър. "Казано му е, че понеже той има инвестиционни намерения за около 49 хил. кв. метра в "Младост" съвместната дейност трябвало да продължи при същата разценка. То й е преговарял и общата цена е слязла до 500 хил. евро.", разкри Гешев.
Строителят се договорил да се раздели сумата на вноски и се уговорили за по 70 хил. евро. "Човекът е искал да помогне, защото така му е било заявено от представители на държавата, той съдействал, дали за облагородяването на общината... Така се стигна до чакането за получаване на сумата, което продължи около 20 дни. Над 100 човека стояхме денонощно тези дни да чакаме и това беше гигантска организация, която са платили голяма част от колегите, които сме работили по случая", каза Гешев.
Няколко срещи между кметицата и бизнесмена били отложени, защото кметицата не била разположена поради бурен нощен живот, или поради заетост на посредника. "В крайна сметка вчера беше определена среща между кметицата, зам.-кмета на "Младост", посредник, който е бивш кмет на "Младост" и човекът, който е бил изнудван. Срещата била първоначално в столичен ресторант срещу ВИАЗ. След това сменили мястото в едно кафе на "Гурко". Посредникът се свързал с кметицата и предал парите. Посредникът си взел 14 хил. евро от тези 70 хил. евро, което била неговата част. Първоначално той заявил, че няма да взима процент, а само от изнудваното лице ще иска пари, но взел в крайна сметка и от кметицата 20%. Ние изчакахме съзнателно да не ги задържим там, защото тогава парите нямаше да са в нея и вие щяхте да кажете, че това е една невинна жена", разкри още шефът на спецпрокуратурата.
Гешев разкри, че посредникът също е задържан и в него за намерени 14 хил. евро, които преди това са били маркирани. "Така светнаха всички като коледни елхи. След това той сподели, че всичко ще обясни. Написал е 4 страници доброволно всичко и е описал цялата тази фактическа обстановка.
Кметицата е спряна с колата заедно със заместничката си. Ние трябва да й гарантираме правата и за това не я преместихме някъде. Освен това не са били в багажника, а в колата - на задната седалка. Ако я бяхме отстранили, щяхте да кажете, че не сме й гарантирали колата. Те седяха и гледаха какво се случва - това са действия по НПК. Следователите претърсват колата и описват абсолютно всичко, както е по българското НПК. Ако не бяхме го направили така, щяхте да питате защо е паднало делото. В крайна сметка парите бяха намерени и описани отново банкнота по банкнота, номер по номер, взеха се проби от вратите на колите кой е пипал. Иззехме проби от банкнотите за маркировката. После на едната жена й стана лоша, извикахме линейка. Дойдоха 4 адвоката, вписахме ги в протокола, въпреки че нямаме такова задължение, а чак след задържането в арест.
Но ето, че ние осигурихме възможността адвокатите да присъстват на огледа, да подпишат протоколите, да си направят възражения, осигурихме им възможност да присъстват на целия оглед и сме спазили даже още повече от задължения по НПК", каза Гешев. Той обясни, че кметицата и заместничката й били с белезници, тъй като трябвало да се запази веществото, с което били маркирани парите предварително. Чак след отвеждането им, те били проверени и за това трябвало да се пазят ръцете им, за да не могат да изтрият веществото.
"Направихме им лични обиски, проверихме ръцете им и те светнаха. Затова нямаше как да кажат, че не са пипали парите и те им били подхвърлени", завърши Гешев.
Шефът на антикорпуционната комисия Пламен Георгиев заяви, че работили отдавна по този случай, след като получили сигнал от притисканото лице. "Взехме решение да взаимодействаме с прокуратурата, което беше перфектно от началото на разследването до самата реализация до задържането. Благодарности към всички хора, които участваха в акцията и изкараха много безсънни нощи. Всичко е документирано по неправомерните действия на кмета, на зам.-кмета и на други лица. Използвани са СРС-та, използвани са и други способи. Събрани са голям брой годни доказателства, така че да може съдът да вземе решение.
Има данни и за други лица, които са били притискани да слагат пейки, детски площадки и какво ли още не, което не е редно, и то особено през конкретна фирма. Не може да казва: "Ще ти се получи това и това, ако дадеш пари за това и това". Поискани са от този човек 500 хил. евро за 4 обекта с РЗП 49 хил. кв. м. За първия обект е фиксирана сумата от 250 хил. евро, а за другите обекти са направили отстъпка заради количеството на РЗП.
Имаше много отлагания на срещата. Тя действаше предпазливо, пазеше се много. Но имаме разговори с посредниците.
Благодарен съм на МВР и г-н Младен Маринов, защото те постоянно бяха готовност заедно с нас по всяко време да се случи срещата. Явно е, че имаше притеснение и тя се пазеше", разкри Георгиев. По думите му бизнесменът помогнал на разследващите като осигурил парите, защото иначе държавните органи нямало откъде да вземат такива пари. "Този човек показа изключителна гражданска позиция. В нашите закони това не е предвидено и ако той не беше дал парите, ние нямаше как да имате възможност да направим акцията", каза още шефът на антикорупционната комисия.
Шефът на дирекцията "Корупция" в комисията Антон Славчев разкри, че 2 месеца служителите на комисията, прокуратурата и МВР са били разделени на 10 екипа, за да чакат денонощно кога ще бъде поискана и уредена среща за предаване на сумата. Той разкритикува медиите, че вчера по време на задържането за пречели на работата на разследващите. "Радвам се, че има хора, които вярват в институциите и вие сега може да се убедите в това след тази акция", заяви Славчев.
Прокурор Гешев разкри, че са задържани още лица, които ще бъдат привлечени за корупция и подкупи в големи размери. Работното обвинение срещу кмета на "Младост" и зам.-кмета, както и посредника - бившия кмет на "Младост" е за "Взимане на подкуп и изнудване в особено големи размери и пране на пари".
Гешев обясни, че няма съмнение, че са пипали парите, тъй като са присъствали химици, фотографи, имало е маркиращо вещество и са спазени всички процедури. Шефът на специализираната прокуратура заяви, че последните 10 дни няколко пъти са били отлагани срещите. По думите му кметицата е била предпазлива, но в крайна сметка е рискувала за тази сериозна сума. "Аз не мога да ви кажа какво е казала, което е записано на СРС-та, защото това ще е престъпление. Това не е единичен случай, а има още много други сигнали за искани пари, по които също има свидетели и по които ние работим. Говорим за модел на поведение", каза още Иван Гешев.
Наказанието е от 10 до 30 години по това обвинение, заяви Георгиев. Затова по неговите думи не може да има споразумение, отговори той на журналистически въпрос. В момента тече привличането на лицата по обвинението и още не се знае какви ще бъдат мерките за неотклонение, което ще реши наблюдаващия прокурор по делото и следователите. "Продължаваме да получаваме сигнали, днес една директорка на училище също се обади. Има множество сигнали в продължение на две години, включително до Столична община. Безобразие е две години да не са решени случаите на хората, тези папки да отлежават в кабинета и дома й, зад което се вижда какво стои", каза още Гешев.