BG EN

РАЗКРИТИЕ НА ПИК: Атаките на кабинета на Радев срещу банки застрашават влизането на България в еврозоната

АВТОРСКИ НОВИНИ

РАЗКРИТИЕ НА ПИК: Атаките на кабинета на Радев срещу банки застрашават влизането на България в еврозоната

118822
на 28.05.2021
РАЗКРИТИЕ НА ПИК: Атаките на кабинета на Радев срещу банки застрашават влизането на България в еврозоната
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Прехваленият харвардски възпитаник Кирил Петков, по-известен в икономическите кръгове с ироничното Киро Харварда, вече е напълно съзрял клиент на съдилищата с поредицата от абсолютно незаконосъобразни действия, който през последните дни извърши спрямо Българската банка за развитие.

препоръчано

При това служебният икономически министър поставя в изключително рисков контекст не само въпросната банка, но и влизането на България в еврозоната, в чиято чакалня страната ни успя да влезе през миналата година именно заради стабилната си банкова система.

В момента обаче Петков разклаща тази убеденост на европейските финансови фактори с абсолютно незаконния си натиск върху ББР, както и с изявленията си, че тя не разполага със средствата, необходими за подпомагане на малкия и среден бизнес.

Това разясниха пред ПИК авторитетни финансисти, които пряко са се занимавали и с бюджета на държавата.

Закононарушенията на Кирил Петков започнаха да се разплитат с прессъобщението на БНБ. От него става кристално ясно, че още преди да поеме поста в служебния кабинет на Румен Радев бъдещият служебен финансов министър си позволява да изпрати в БНБ за одобрение нови членове на Надзорния съвет и на Управителния съвет на ББР.

Това е станало на 11 май. Указът на Радев за назначаването на служебното правителство обаче е от 12 май, когато то се закле. 

Това налага изясняване на въпроса в качеството на какъв Петков е изпратил искането си до БНБ и като какъв се е подписал. Ако е съставил документ с невярно съдържание, подписвайки се като "Министър Кирил Петков", искането му е нищожно, наказуемо от закона и очевидно влиза в казуса за превишаване на правата. Компетентните органи би трябвало да установят кои точно членове е прегазил Петков.

Завръщането на Стамен Янев, по-известен в икономическите кръгове като "Хамелеона", също не е продиктувано от никакви професионални мотиви, а от характерната за служебното правителство шуро-зетьо-баджанащина. Стамен Янев е съученик на съдружника на Петков и днешен служебен министър на финансите Асен Василев.

Явно това го окрили още на 11 май, когато принципал на банката е министър Лъчезар Борисов, в качеството му на председател на Надзорния съвет на ББР в абсолютно противоречие с правила и закони, да изпрати в БНБ предложения за нови членове на Управителния съвет. Това отново е търговия с влияние (за да се запази на поста и да оглави отново Агенцията за инвестиции, както и се случи), превишаване на правата и съставяне на документ, който не е оторизиран от принципала. 

Не случайно Янев бе единствен от тримата надзорници на ББР, която се яви на привикването на Петков, тъй като другите двама - Митко Симеонов, и Велина Бурска, явно не са пожелали да участват в този фарс. За наказание Петков ги уволни, макар да не е ясно в качеството на какъв. 

Оттук нататък компетентните финансисти задават само въпроси: дали и защо БНБ са приели подобни документи, някой овластен там настоял ли е да бъдат приети и задвижена ли е процедура по тяхната проверка?

Разиграващият се пред очите на всички фарс е явен натиск срещу независимостта на БНБ, опит да бъде подчинена, което противоречи на правилата на Европейската централна банка и ще бъде отчетено като сериозно отстъпление по пътя към еврото, предупреждават те. И настояват управителят на БНБ да демонстрира, че не се огъва под политически натиск и отстоява независимостта на институцията.

Кирил Петков обаче не спира със своеволията дотук. Смятан за острието на кръга "Капитал", той отстранява собственоръчно одитния комитет на банката, който е с мандат и може да бъде освободен само от Общото събрание.

Обяснението, че е придобил всички акции на банката и е едноличен господар не е обективирано по съответния ред. Все още в правния мир ББР е акционерно дружество и е длъжна да провежда общо събрание, на което да взема подобни решения. 

Гръмкото изявление на Петков, че уволнява двама от членовете на Надзорния съвет без Стамен Янев също се тълкува като възпрепятстване на законно избрани представители да упражняват служебните си задължения. За тяхното освобождаване е необходимо общо събрание, както и одобрение на нови членове, категорични са юристите.

По наредба само одобрението отнема 60 дни и БНБ трябва да спази този срок, за да покаже пред ЕЦБ и обществото, че не се страхува от натиск и заплахи. Това създава управленски вакуум в банката за развитие и застрашава нормалното протичане на процесите и обслужването на кредитите от добросъвестните компании. И стова според експертите е най-прителснителното, защото срива репутацията на банката.

Атаката срещу ББР и срещу банковия надзор целят безвластие и задоволяване на алчни апетити на кръга, който излъчи остриетата от Харвард, без обаче да е ясно за кое от стотината училища, които ползват тази марка, става дума, намекват компетентните финансисти за спорния ореол на висока образованост, създаден медийно около Петков и съдружника му Асен Василев, които в момента са на възлови позиции в служебното правителство на Румен Радев.

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 22 ноември - успехът ще е с Телците, Везните стабилизират финансовото си състояние САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 22 ноември - успехът ще е с Телците, Везните стабилизират финансовото си състояние
ПИК TV x
Асен Василев свърши за 11 секунди (ВИДЕО) Асен Василев свърши за 11 секунди (ВИДЕО)
ново
Днес: 6
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК