РАЗКРИТИЕ НА ПИК! Погват шефа на СГС Калоян Топалов за дейност срещу националната сигурност на държавата
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Шефът на Софийски градски съд Калоян Топалов е на път да се превърне в мишена на прокуратурата заради разгласена информация за подслушването на 3 чужди представителства у нас. Група магистрати се готвят да сезират обвинението за това, че приближеният до шефа на ВКС Лозан Панов съдийски началник е обявил пред медиите, че са издадени такива разрешения, поискани най-вероятно от Държавната агенция за разузнаване, ДАНС и ГДБОП във връзка с подозрения във вредителска дейност спрямо българската държава и шпионаж на въпросните представителства.
Това научи ПИК от изключително добре информирани изтоници от съдебните среди. Те поясниха, че тези искания са строго секретни и не подлежат на разгласяване поне 10-15 години, а фактът, че Топалов е осветлил публично дейността на нашите служби за сигурност го вкарва в хипотезата за тежки престъпления срещу държавата.
И посочват два члена от законите, по които ще поискат прокуратурата да го радследва. Това е чл. 357, ал. 1 и ал. 2 от Наказателния кодекс, според които "който разгласи информация, представляваща държавна тайна, която му е била поверена или станала известна по служба или работа, както и този, който разгласи такава информация, като съзнава, че от това може да последват вреди за интересите на Република България, ако не подлежи на по-тежко наказание, се наказва с лишаване от свобода от две до осем години". А също така "ако от деянието са настъпили или могат да настъпят особено тежки последици за сигурността на държавата, наказанието е лишаване от свобода от пет до петнадесет години".
Магистратите посочват и чл. 33 от Закона за специалните разузнавателни средства, където пише, че "лицата, на които са станали известни факти и сведения за специални разузнавателни средства, използвани при условията и по реда на този закон, както и събраните данни, са длъжни да не ги разгласяват".
Доклад за издадените разрешения за подслушвания беше внесен във ВСС, но правосъдното правителство отказа да го разглежда точно по тези причини, тъй като няма право да борави с такава информация. Тогава Топалов тръгна да го разказва по медиите. Тъй като обаче висшите магистрати са запознати, че точно неговия съд отказва да издава разрешения за подслушването на заподозрени в тежки престъпления, смятат, че това се прави с цел да бъде спъвана работата на прокуратурата.
Ог друга страна те възприемат настояването му за разглеждане на тези секретни искания като продължение на политическия проект, чието лице уж в името на съдебната реформа е шефът на ВКС Лозан Панов. Според тях този проект е призван да обслужва чужди интереси и крайната му цел изобщо не е ясна. Затова група магистрати са твърдо решени да сезират прокуратурата по случая, за да се разбере в чия полза Топалов разгласява строго секретна информация, засягаща националната сигурност, още повече, че той е юрист и не може да го прави несъзнателно, без да си дава сметка за последствията от това действие.
Още повече, че в момента срещу бившия шеф на разузнаването ген. Кирко Киров се водят дела точно заради такова разгласяване на класифицирана информация.