BG EN

РАЗСЛЕДВАНЕ НА ПИК: Частна болница точи по 1 милион на месец от здравната каса! Отделенията - празни, лекарите - мъртви души, а инспекцията нехае

Политика

РАЗСЛЕДВАНЕ НА ПИК: Частна болница точи по 1 милион на месец от здравната каса! Отделенията - празни, лекарите - мъртви души, а инспекцията нехае

456095
на 06.02.2019
РАЗСЛЕДВАНЕ НА ПИК: Частна болница точи по 1 милион на месец от здравната каса! Отделенията - празни, лекарите - мъртви души, а инспекцията нехае
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Стройна схема за източване на здравната каса чрез мъртви души си е измислила управата на лечебно заведение в провинцията.

препоръчано

Частната болница МБАЛ Уни Хоспитал в Панагюрище източва по 1 милион лева месечно от здравната каса, без да разполага с лекари, като се възползва само от дипломите на някои от тях, за да доказва нужната бройка специалисти и да получава парите по клинични пътеки, като в същото време хоспитализира и двамата съпрузи едновременно или пък майка и дъщеря в едни и същи ден.

Това научи ПИК от отлично информирани източници. За грубите злоупотреби има куп свидетелства и документите, с които ПИК разполага и се пазят в редакцията при интерес от страна на разследващите органи.

Частната болница се води собственост на "Асарел Медет" и е оборудвана с изключително модерна техника, като разполага с всички възможни отделения, за да получи най-високото 3-то ниво и да работи по всички клинични пътеки. За целта обаче тя трябва да разполага и с определения брой специалисти за всички отделения, което да ѝ гарантира оставането на това ниво.

Картината в многопрофилната болница в Панагюрище с днешна дата обаче е съвсем различна. Амбициозният проект се срива веднага след смъртта на своя създател - проф. д-р Лъчезар Цоцорков, дългогодишен директор на "Асарел Медет", който иска да създаде най-модерното болнично заведение с най-добрите специалисти. Обзавеждането на болницата е за милиони, разполага с най-добрата техника за лъчетерапия, за образна диагностика и дори с изключително скъпия ПЕТ скенер, прегледа на който струва 2000 лева.

За 2 години и половина обаче собствениците сменят 7 управители, като близо половин година болницата се управлява от прокурист, който е на основен трудов договор в Пловдив, а в Панагюрище е на втори договор като анестезиолог, та общо си докарва около 6-7000 лева заплата.

Прокуристът пък е съпруг на племенницата на членката на Управителния съвет на болницата Лушка Паланкалиева, която е юрисконсулт на мината, но познанията ѝ в областта на правото се оценяват на 2,60, колкото е изкарала на изпита за нотариуси на конкурса в Министерството на правосъдието.

Едва през декември миналата година в болницата е назначен управител в лицето на местната лекарка д-р Чачова, чиито медицински познания и практики никога не са напускали Панагюрище.

За сметка на това заплатите на лекарите варират между 3 500 и 10 000 лева, което по принцип е мечта за докторското съсловие, само че начинът, по който се набавят средствата би бил твърде любопитен не само за Регионалната здравна инспекция, но и за прокуратурата. Защото те не само получават от здравната каса чрез извършване на фиктивни дейности, но и чрез поддържане на най-високото 3-то ниво на болничното заведение при липсата на медицински персонал за различните отделения и дейности.

Управата на болницата е намерила начин да доказва своята състоятелност, като използва само дипломите на лекари, повечето от които вече пенсионери, а някои може би и починали. Тези лекари никога не се появяват в болницата, макар дори да са включвани в графиците на дежурствата, а за услугата да предоставят дипломите си получават между 500 и 1000 лева.

Липсата на медицински персонал е драстична. Случаят в урологията е най-фрапантният, къй като там гостуващ лекар прави по 10-20 операции на конвейер в събота и неделя, понеже през останалото време работи на друго място. Де факто в урологията няма нито един лекар, но ударните операции се налагат, защото всяко отделение има план колко лева месечно трябва да изкара.

Така например в гастроентерологията месечната норма е 100 000 лева, при положение, че медицинския персонал трябва да плаща и наем за използването на апаратурата, понеже тя не е собственост на болницата, а на предприятието. Оттам обаче са напуснали и д-р Санджаклиев и целият му екип. Неврохирургията също е затворила, тъй като лекарите са напуснали и оттам. От кардиологията е напуснал шефът доц. Димитров и двама специалисти. В ендокренологията е напуснал завеждащият, а в патологията няма нито един лекар на трудов договор, макар болничното заведение да има и морга.

Липсата на кадри обаче се компенсира за пред здравната каса с мнимо хоспитализиране. И Районната здравна инспекция и прокуратурата могат да проследят както договорите на персонала през последните 2,5 години, така и регистрационните книги и веднага да установят, че на една и съща дата за лечение в болницата постъпват съпруг и съпруга, майка и дъщеря и друг тип семейно обвързани хора, чието пребиваване там се осребрява от здравната каса по линия на клиничните пътеки.

Здравното заведение в Панагюрище не прави обществени поръчки за лекарствата, а директно сключва договори, които също се плащат по клиничните пътеки. При това самата болница не е регистрирана по ДДС. Към това се добавят и фрапантните случаи, разказвани от медицинския персонал, за набавянето на кръв. В Панагюрище това не става по строго установените правила, а се припва до Пазарджик например и кръвта се пренася в хладилна чанта.

Много от лекарите, докоснали се до тази схема за източване на НЗОК напускат, а които просто не желаят да влязат в схемите, са уволнявани. Вероятно за това спомага и фактът, че зам.-управителят по финансовата дейност на болницата Николай Господинов е и финансов директор на "Асарел Медет" и кръгът на вътрешния контрол на погромната схема се затваря.

Авторите ѝ обаче искат да държат всичко под контрол, затова не само цялото болнично заведение, но и жилищата на всички лекари и останалия персонал, които не са от Панагюрище, са опасани с камери. Но наблюдението не се извършва от болницата, а от администрацията на мината.

Парите за здравеопазване нарастват в пъти от десетилетия, за тази година те са с 500 милиона повече, но недостигът им става все по-катастрофален, лекарите и медицинските сестри напускат страната, а воят за хронично недофинансираното здравеопазване в България става все по-силен.

Случаят с панагюрската МБАЛ Уни Хоспитал обяснява простичко този парадокс. Необяснимо остава само бездействието на Районния здравен инспекторат, на Министерството на здравеопазването и, разбира се, на прокуратурата за бруталните посегателства над общите пари на нацията за лечение.

Ако компетентните органи не се задействат веднага по този случай, запознати твърдят, че в момента тази болница се опитва да вдигне плащанията си от здравната каса на 1 200 000 лева месечно. Отново с мъртвите си души - болни и мъртвите си души - лекари, с празните отделения и с липсата на персонал и пациенти, за да продължи да се води здравно заведение от най-високото 3-то ниво, което ѝ дава право да усвоява пари от НЗОК по всички клинични пътеки, включително и за пластична хирургия.

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 23 ноември - успешен ден за Близнаците, увеличение на приходите за Скорпионите САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 23 ноември - успешен ден за Близнаците, увеличение на приходите за Скорпионите
ПИК TV x
Проф. Георги Рачев с топ прогноза пред ПИК TV: Студ сковава страната през следващите дни - ще виждаме какво дишаме! Лошото е, че... (ВИДЕО) Проф. Георги Рачев с топ прогноза пред ПИК TV: Студ сковава страната през следващите дни - ще виждаме какво дишаме! Лошото е, че... (ВИДЕО)
ново
Днес: 45
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК