ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
За пръв път български кинаджия проби на жестокия руски филмов пазар. Режисьорът на „Под прикритие“ Виктор Божинов е в Москва, за да режисира руския вариант на хитовия американски сериал „Кости“. Скоро започват снимките на първия сезон от 12 епизода. После Божинов ще бъде изправен пред дилемата – дали да остане в Москва за втори сезон на „Кости“, или да се върне в София за снимките на четвърти сезон на „Под прикритие“. Появят ли се 3-4 свободни дни в тежкия му работен график, Виктор Божинов хваща самолета и идва в София, за да види двете дами на сърцето си - жена си, актрисата Параскева Джукелова, и дъщеричката им Калина.
- В края на трети сезон на „Под прикритие“ застреляха мафиота Иво /Захари Бахаров/, Джаро /Михаил Билалов/ хукна да бяга през границата, а Попов /министърът на културата Владо Пенев/ тръгна след него в гората. Какво ще се случи там, г-н Божинов?
- Ще се разбере след старта на четвърти сезон. В момента се подготвя концепцията за новите серии, които вероятно ще се снимат наесен. Смятам, че нивото на филма се качва с всеки сезон. А това се постига все по-трудно – сложно е да се изгради достатъчно оригинален и интересен сюжет на базата на моментните взаимоотношения между героите. В трети сезон си позволихме да развием много агресивно историята, защото връзките между персонажите бяха доведени до критично ниво. Стигна се до разпада на една система, градена дълги години и проядена отвътре. Агентът под прикритие Мартин успя да създаде интрига сред мафиотите и те сами се поизбиха.
- Да приемем ли, че героят на Захари Бахаров - Иво, ще оцелее?
- Това е доста сериозен въпрос – дали да оцелее Иво. Точно това се обсъжда в момента.
- Едва ли „Под прикритие“ може да се лиши от Захари Бахаров.
- По принцип е така. Но всъщност – защо да не може да се лиши от Захари. Сериалът може да се лиши от всеки. Ако има достатъчно интересна интрига, защо пък не. Доста често в сериалите ставаме свидетели на възкръсващи герои. Аз съм против - мисля, че това олекотява историята. Понякога се прибягва до съживяване на персонажи, защото зрителите така искали. А зрителите са много важни. Когато публиката свикне с едно нещо и и го отнемеш, първата реакция е отрицателна. Още помня като застреляхме Косъма /Александър Сано/ какъв шум и недоволство се вдигна по форумите. А не можеше да бъде по друг начин. Според замисъла Косъма беше забавен и готин човек, но не толкова силен. Той нямаше как да оцелее в тежката ситуация, в която тотално се оплете. Психологията е важна.
- Какво мислите за упреците, че с показните полицейски акции филмът е обслужвал имиджа на МВР?
- Това са интерпретации на хора, които изразяват някаква политически позиция, ползвайки сериала като средство. Категорично мога да кажа, че не е имало подобен натиск. Това, че получаваме съдействие и във филма участват барети, съвсем не значи, че ние връщаме някаква услуга. Само мога да благодаря на момчетата, защото сцените с баретите дават ниво на сериала. Другото са пълни глупости.
- Говори се, че реалният прототип на Джаро е Алексей Петров – вярно ли е това?
- Джаро няма реален прототип. Много хора в България бяха под домашен арест и не бяха осъдени. Много хора искаха да влязат и в политиката. Дори Митьо Очите имаше такова намерение. Нападателят на Доган - също. По-важното е, че „Под прикритие“ е просмукан от взаимоотношенията и интригите, които се случваха у нас през 90-те години, но си останаха неразказани в българските филми. А те продължават да бъдат интересни за хората.
- Между фенове на сериала текат спорове по въпроса кой е най-добрият актьор в „Под прикритие“ – Захари Бахаров-Иво, Мариан Вълев-Куката или Александър Сано-Косъма.
- Аз гледам да работя само с добри актьори. Захари е изключителен професионалист, познаваме се отдавна, работили сме много. Беше страхотно, че той се съгласи да играе в „Под прикртие“, защото преди това се дърпаше от сериали. Явно тук му стана интересно. Не бих гледал на „Под прикритие“ като на състезание между актьори. Важен е ансамбълът. Но само силни актьори не стигат. В момента има доста сериали, които са натъпкани с добри актьори, но те не винаги знаят какво правят. Което не е добре. Част от режисьорите, които в момента правят сериали, имат някакъв опит, други нямат. Когато се прави например исторически сериал и героите в него са еднакви, въпреки че ги играят различни и то добри актьори, това вече е проблем.
- Мислите ли, че има отстъпление в качеството на новите български сериали напоследък?
- Може би от една страна качеството на сериалите спада. А от друга – може би критерият на зрителите се повишава. Важното е на публиката да се предлагат добре направени, различни продукти. Ето, вече има опити и за исторически сериали. Но с хумора сме малко зле. „Столичани в повече“ си остана единственият му стожер. Друг голям проблем е, че актьорите свършиха - в повечето сериали играят едни и същи лица.
- В Москва сте, за да снимате руска версия на американския сериал „Кости“. Как се спряха на вас?
- В Русия съм снимал 5 филма като втори режисьор. Сега за пръв път ще бъда режисьор и креативен продуцент. Ще снимам за компанията, която произвежда четирите най-успешни руски сериала в момента. В Щатите върви вече 8-ми сезон на оригинала на „Кости“, ние правим първи сезон. В момента тече огромен кастинг. Доста съм впечатлен, че известни руски актьори идват на прослушване. Макар че в Русия системата е различна и разговорите винаги минават през агенти. През август трябва да сме готови с първия сезон на „Кости“ от 12 серии. Веднага след това започват снимките на втори сезон.
- С какъв бюджет разполагате?
- Бюджетът на една серия от „Кости“ е около три пъти и половина по-голям от бюджета на серия от „Под прикритие“. Но пък там доста неща струват по-скъпо. Други са практически невъзможни. Сега се боря да ми позволят да взривя кола в Москва. Казвам им: Хора, аз съм взривявал куп коли в центъра на София, уредете ми разрешение да гръмна поне една кола в центъра на Москва. Оказа се, че това ще е доста сложно. Но още не са ми казали не.
- Каква е разликата между руска и българска филмова звезда?
- Разликата е на чисто човешко ниво. Ако един човек е свестен, дали е звезда тук или там, е едно и също. Вярно, че мащабът на звездеене в Русия е друг. Виждал съм как 300 души обградиха на улицата най-популярният им комик Миша Галустян и не го пускаха да мръдне. Този човек изживя истински шок.
- А каква е разликата в хонорарите?
- В Русия хонорарът за един снимачен ден е десетки пъти по-голям.
- От три месеца сте плътно в Москва, кога се виждате с Параскева и малката Калина?
- Главно по скайпа. Но всеки месец имам право да се прибирам в София за 3-4 дни. Сега влизам активно в подготовка и снимки и ще се наложи Параскева и Калина да дойдат при мен.
- Има ли шанс Параскева Джукелова да се снима в руски сериал?
- Шансове има, ще направим проби. Много искам в „Кости“ да снимам и българи. Вече имам предвид подходящ актьор за една от мъжките роли. Но първо ще му направя проби.