ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Сигурно ви се е случвало изведнъж да изпитате силна болка и дори да се задъхате, когато наклоните главата си. Тази внезапна болка е типична за миозита - възпаление на скелетните мускули. Чести причини за него са резките температурни колебания.
Нерядко миозитът е проява на инфекции - ревматизъм, бруцелоза, тонзилит и др. Възпалението на скелетната мускулатура може да е симптом и на паразитни заболявания като трихинела спиралис или кучешка тения. В медицинската литература са описани възпаления след травма. Наблюдават се и увреждания на скелетните мускули, настъпили поради нарушена обмяна на веществата при подагра или диабет.
Има още професионални миозити при хора, чиято работа е свързана с повишено напрежение на определени групи мускули. Например - при шофьори. Миозит може да се получи и когато човек остава дълго време в неудобна поза. Първите сигнали идват изненадващо. Силна болка принуждава пострадалия да заеме определено положение и да избягва резките движения. Той се старае да не диша дълбоко. Обикновено болката в мускулите се изостря през нощта и при промяна на времето. Пострадалите се оплакват от безсъние и повишена температура. Те се невротизират.
Особено неприятна е болката в дъвкателните мускули. При нея челюстите се стягат силно и човек не е в състояние нито да дъвче, нито да говори. При по-леките случаи болките изчезват за няколко дни, но ако не се отстранят причините за мускулното възпаление, заболяването се повтаря. Хронифицира и при липса на подходящо лечение.
През острия период е необходим покой. Когато са засегнати мускулите на гръбначния стълб или на краката, болният трябва да остане на легло. Ако са увредени мускулите на ръцете, известно време пострадалият не бива да работи. Срещу миозит физиотерапевтите препоръчват суха топлина. Предписват се и болкоуспокояващи медикаменти. Добър ефект се постига чрез лечебна физкултура. Комплексът упражнения лекарят назначава индивидуално. Препоръчва се тези упражнения да се изпълняват и след пълното оздравяване. Профилактиката налага да се избягва рязкото охлаждане и прекомерното мускулно напрежение.