Ремонт за 1,3 млн. лв.?! Лорер и Василев да си признаят кой лъже - сметките им не излизат
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Все по-мъглява става историята с покупко-продажбата на "Чаталджа". След като в края на миналата седмица Асен Василев влезе в обяснителен режим за това как е купил имота и с какви пари, днес същото направи Даниел Лорер.
Бившият министър на иновациите твърди, че имало някакви предварителни уговорки за влизането му с финансово участие по време на ремонта през 2020 г. С други думи той е платил сумата от 350 000 лева през 2020 г., а придобива имота през 2022 г.
И тази версия съвсем щеше да изглежда наред, ако няма голямо разминаване в цифрите и в това, което казва Асен Василев.
Ето какво пише финансовият министър миналия петък:
Сградата на ул. „Чаталджа“ 3 е купена от фирма „СТВ Консълтинг“ ЕООД през 2019 г. за изграждане на офис на компанията.
Покупката е извършена с банков кредит в размер на 2,9 млн. лв. , който включва цената на имота (по оценка на банката) и средства за пълна реконструкция на сградата.
Реконструкцията е завършена през 2021 г.
Василев твърди, че банката е отпуснала средства за пълната реконструкция на сградата. В поста му няма нито дума за това, че не са им стигнали 350 000 лева и затова са потърсили Даниел Лорер. Той пък от своя страна дал парите по предварителен договор и срещу тях получил 230 квадрата от къщата.
Още по-интересно е колко точно е струвала въпросната реконструкция. След като Лорер пише, че имотът е купен за 950 000 евро (около 1 900 000 лв.) през 2019 г., от банковия кредит е останал един милион лева. Явно тази сума не е стигнала за реконструкцията и тук се появява Лорер със своите скромни 350 000 лева.
Друг важен акцент е, че признанията на Даниел Лорер означават, че частта от къщата на "Чаталджа" му е продадена от самия Асен Василев, тъй като през 2020 г. той е собственик на фирмата, а чак в последствие я прехвърля на Марио Сотиров.
Как обаче изглежда финалната сметка?
Асен Василев тегли през фирмата си 2,9 млн. лв. за имота на "Чаталджа" купува земята, къщата, прави реконструкция, а после фирмата продава своя дял за 3,1 млн. лв. С почти никаква печалба, ако вземем предвид лихвите която фирмата е платила по банковия кредит.
Даниел Лорер от своя страна плаща 350 000 хиляди лева за 230 квадрата от къщата (1/4 от застроената площ), като в тази цена влиза и последващата пълна реконструкция, а след това ги продава за 1,8 млн. лв.
Единият е на нула, другият прави 1,5 млн. лв. печалба. Или сметките не им излизат и двамата се опитват да заблудят обществото, или е крайно време Лорер да смени Василев начело на финансовото министерство, защото очевидно се справя в пъти по-добре в управлението на парите си.