РЕСТАРТ: Ето какво ще вършат депутатите при откриването на есенната сесия на парламента днес
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Часове ни делят от завръщането на парламента. Депутатите съкратиха своята лятна ваканция, за да рестартират законодателната дейност в страната. Причината за това - много належащи задачи. Те трябваше да се завърнат на 7 септември, но сега ще го направят в първия ден от новия месец.
Народните представители ще сменят сградата, в която ще заседават. Вече няма да бъдат в тази на площад "Народно събрание", а в тази на Партийния дом. Те последно работиха там по времето на третия кабинет на Бойко Борисов, но по искане на "Има такъв народ" бяха върнати в оригиналната сграда отново.
По време на тазседмичното заседание на Министерския съвет министър-председателят Николай Денков обяви, че кабинетът внася и последните реформи по Плана за възстановяване и устойчивост, които да бъдат разгледани от депутатите. От тяхното приемане ще зависят парите по втория транш по ПВУ, които възлизат на около 724 млн. евро.
От "Продължаваме промяната" вече неколкократно заявиха, че един от основните им приоритети ще бъде да направят реформи в службите. По думите на техния съпредседател, Кирил Петков, това е належащо след зачестилите убийства и след показния разстрел на Алексей Петров.
Пред народните представители остава и въпросът за Шенген. През миналата година България и Румъния останаха извън шенгенското пространство. Тогава Австрия и Нидерландия отказаха да подкрепят влизането на страната ни в зоната. Фактически България е изпълнила всички технически изисквания, за да може да бъде приета, но скептицизмът у европейските ни партньори остана висок – техните съображения са свързани със засиления мигрантски поток и корупцията по високите етажи на властта.
Относно корупцията отново Кирил Петков обяви, че ще бъде внесен законопроект за реформа на антикорупционната комисия. Към този момент е приет единствено законопроеткът на ГЕРБ-СДС. В него е записано, че КПКОНПИ ще бъде разделена на две – едната ще се занимава с противодействие на корупцията, а втората с отнемането на незаконно придобитото имущество. Шестима от членовете й ще бъдат избирани от парламента и един от президента. Всеки един от членовете ще бъде председател на ротационен принцип, а мандатът му ще бъде едногодишен.
Друга много важна тема за народното представителство ще бъде и влизането на България в еврозоната.
С предстоящите местни избори в края на октомври се появи неофициална информация, че депутатите ще направят и нов ремонт на Изборния кодекс. В края на миналата година парламентът върна хартиеното гласуване, а това предизвика силни емоции сред първите две политически сили по това време - ГЕРБ-СДС и "Продължаваме промяната" и "Демократична България", които тогава не бяха в коалиция. Сега те са партньори в управлението, но въпреки това все още нямат подписано коалиционно споразумение. Ще има ли промени в Изборния кодекс и какви ще бъдат те, ако има, предстои да стане ясно.
Другата тема, по която предстои да има продължение, е промените в Конституцията. Преди излизането си във ваканция от ПП-ДБ представиха своя проект за основен закон. Те акцентираха върху промените в съдебната система, ограничаването на правомощията на главния прокурор, смяната на националния празник, отнемането на правомощията на президента да назначава служебни кабинети, въвеждане на максимално два мандата за кметовете на общини.
Какви ще бъдат приоритетите на депутатите и как ще рестарират работата си, предстои да видим. Едно е сигурно обаче - в петък ще има както блицконтрол, така парламентарен контрол, на който и премиерът Николай Денков ще бъде изслушван. Преди всичко това обаче ще станем свидетели на политическите декларации на представените в Народното събрание партии и коалиции.