Реформаторите сезират ЕК, Цацаров и ДАНС за съгласуването на "Южен поток”
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Кореспонденцията между българската държава и фирми, участващи в реализацията на проекта за строеж на газпровода "Южен поток”, относно промени в българското законодателство, изключващи тръбата от обсега на европейското право, е изпратена с официално писмо до представителството на Европейската комисия у нас, до главния прокурор Сотир Цацаров и до председателя на Държавната агенция "Национална сигурност” Владимир Писанчев.
Това съобщиха на пресконференция в събота от Реформаторския блок, който преди два дни обяви получения със съдебно разпореждане от Министерството на икономиката и енергетиката опис на документи по проекта, съобщава mediapool.bg.
Тогава, а и сега реформаторите посочиха, че според тях са налице достатъчно данни за обосновано предположение, че определен кръг отговорни длъжностни лица от българската държава са се поставили в услуга на чужда сила, като са приели, подготвили и внесли законодателни промени в българския Закон за енергетиката, които са в разрез с европейското законодателство и в ущърб на националните интереси на Република България като член на ЕС.
Става въпос за внесените от депутатите от БСП Явор Куюмджиев и Таско Ерменков през февруари поправки в Закона за енергетиката, въвеждащи понятието "морски газопровод”, което ще позволи на "Южен поток” да избегне изискванията за осигуряване на достъп на трети лица до капацитета на тръбата за подводния участък на трасето, а оттам автоматично по технически причини се прехвърля и за маршрута у нас.
Тези корекции доведоха до предупреждение от еврокомисаря по енергийните въпроси Гюнтер Йотингер за наказателна процедура срещу България. Заради това министърът на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев се срещна с Йотингер в Брюксел, след която двамата излязоха с различни трактовки на разговора, а Йотингер поиска преди окончателното приемане на спорните предложения, те да бъдат обсъдени отново с Брюксел. Засега управляващите не са коментирали дали смятат да редактират идеите на Куюмджиев и Ерменков и кога евентуално ще има нова среща Стойнев-Йотингер. За сметка на това обаче обясняват, че тези поправки всъщност въвеждали европейското право и били факт за още пет газови проекта.
Зам.-министърът на енергетиката Иван Айолов не отрече кореспонденцията относно законовите поправки, проведена с "Южен поток Транспорт”, която ще строи морското трасе от газопровода и в която основен акционер е "Южен поток”, но определи това като "съгласуване”.
От Реформаторския блок коментираха в събота, че тези действия на управляващите очевидно обслужват стратегическите интереси на руската страна за запазване на монопола й в газовите доставки на страните членки на ЕС и в частност на България. „Освен всичко друго, тази зависимост ни обрича на на високи цени на газа, парното и тока за бизнеса и населението”, пише в писмото на формацията до Брюксел, главния прокурор и ДАНС.
"В тази връзка, предвид опасенията за извършени тежки закононарушения и/или престъпления, Ви предоставяме разполагаемата у Реформаторския блок документация, с оглед извършване на проверка и предприемане на всички необходими мерки за защита на българския национален интерес и интересите на Европейски съюз”, допълват реформаторите.