ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
При завишаване на замърсяванията във въздуха до рискови нива учебните заведения ще преустановяват занятия навън, включително планирани посещения извън училище. А ученици с хронични заболявания дори ще могат да бъдат освобождавани от занятия по преценка и искане на родителите. Мерките влизат в сила, след като министър Красимир Вълчев се договори с Националния институт по метеорология и хидрология и РЗИ.
При постъпване на предварителна информация за очаквано завишаване на нормите до рискови нива училищата ще бъдат предупреждавани от Регионалната здравна инспекция и МОН за предприемане на конкретните мерки. Те включват и учестен режим на влажно почистване в сградите.
Възможността за отсъствия на деца с хронични заболявания при рискови нива на фини прахови частици ще бъде уредена и нормативно, казаха от МОН, цитирани от "Марица".
София е един от градовете с най-замърсен въздух в Европа, но през последните зими водач в черната статистика сред големите градове е Пловдив. От 160 дни на активен отоплителен период под тепетата - от края на октомври 2017 г. до края на март 2018 г. - превишаване на максимално допустимите стойности са измерени в 86 денонощия, което прави повече от половината време (54%).
Проблем във въздуха в Пловдив е наднорменото съдържание на фини прахови частици. Те се генерират от отоплението на твърдо гориво и трафика, а топографските особености на града също благоприятстват задържането им в атмосферата над града при безветрие.
През последните дни Пловдив се буди обвит от мъгла. Двете автоматични станции в ЖР "Тракия" и "Каменица" отчитат, че дишаме лош въздух. Данните показват, че на някои места фините прахови частици са завишени от два до три пъти - предимно по основните булеварди на града и около ромските махали.