ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Астрономите, които искат да направят прецизни измервания на далечни черни дупки, имат нови помощници - роботи, извършващи монотонната задача да наблюдават сиянието на облаци в съседство до черни дупки, пише "Фокус", цитирайки Discovery News.
Техниката, позната като реверберационно картографиране, се използва от учените от десетилетия, но е твърде трудо- и времеемка. Тя се базира на факта, че излъчванията от завихрящата се материя в устието на активна черна дупка осветяват съседните космически облаци. Химичният анализ на газовете в т.нар. акреционен диск около черната дупка и сравняването му със сиянието на газовете далече от нея може да покаже масата на черната дупка и силата на гравитационните й полета. За да тестват роботизираната обсерватория, астрономи с провели пилотна програма със система от телескопи в Тексас, Хавай, Австралия, Южна Африка и Чили.
В продължение на 200 дни мрежа от роботизирани инструменти на телескопите е заснемала изображения на вече проучената галактика Arp 151, намираща се на приблизително 300 светлинни години от Земята в съзвездието Голяма мечка. Галактиката съдържа масивна черна дупка. При предишни реверберационни измервания е установено, че тя има маса между 6.5 милиона и 7 милиона пъти масата на Слънцето. За сравнение, централната черна дупка на Млечния път има около 4 милиона пъти масата на нашата звезда. Роботите-астрономи са се справили със задачата си, определяйки, че масата на черната дупка на Apr 151 се равнява на 6.2 милионапъти масата на Слънцето. След успеха на експеримента роботизираната мрежа ще бъде използвана за мащабни изследвания на близки и далечни галактики, съдържащи активни черни дупки.