Руенският манастир - първото стъпало по дългия път към съвършенството на Свети Иван Рилски
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Руенският манастир над село Скрино е първото убежище на Свети Иван Рилски, тук небесният покровител на България е подстриган като монах, разказва кореспондентът на БГНЕС в региона. Руенският манастир се намира на около 3 км над село Скрино, община Бобошево. Скрино пък отстои на 5 километра вляво от пътя Бобошево - Кюстендил. Това е един нов и красив манастир, разположен сред уникалната гора от турска леска, посещаван от стотици поклонници от цялата страна.
Светата обител включва манастирско крило, черква и кула. Пред обителта има кът за отдих и параклис на Света Богородица.
„Тук над село Скрино, област Кюстендил, Иван Рилски прави своите първи стъпки в монашеството. В едно от най-старите му жития се разказва, че той станал монах в мястото наречено Скрино в планината Руен. Къде точно е станало това подстрижение не е указано във въпросното житие. По-късно в землището на село Скрино през 16 век е регистриран манастир „Светия Отец”, което е видно от данъчния регистър на кюстендилски саанджак. За това се счита, че този манастир е същият, в който Свети Иван Рилски е приел монашеството. Първите си отшелнически стъпки Свети Иван прави в една малка пещеричка, намираща се непосредствено над Светата обител. След това той известно време скита из планините докато се установил в Рила планина. Там той се прославя като Божи угодник, застъпник за хората, отишли при него с молба за помощ”, разказа пред БГНЕС игуменът на Руенския манастир йеромонах Йоан.
Руенският манастир е основан през IX век след покръстването на българите по времето на княз Борис-Михаил. В края на XVI и началото на XVII век обителта постепенно запада. През 1995 година основите му са открити, а върху тях положен основният камък на настоящата Света обител. С усилията и подкрепата на благочестиви християни храмът е построен за три години - през 1998 г. През 2003 година е извършено пълното му освещаване.
След това строителството продължава, издигната е кула-камбанария, разширяват се крилата на манастира. Откритото предверие на черквата е затворено с врати, излети са основите на бъдещата магерница и магазинчето за църковни сувенири. Край обителта има три обекта - пещерата, приютявала светеца, аязмо с лечебна вода и кръст. Те отстоят на около 10 минути път пеш от Руенския манастир.
От железния кръст, монтиран върху стръмна скала, се откроява прекрасна гледка от птичи поглед към село Скрино, където се смята, че е роден Иван Рилски. В дъното на хоризонта като фуния се открива долината на река Рилска, към която се оправя светеца, за да основе по-късно Рилския манастир. Според битуващите легенди, светецът бил прогонен от Скрино, защото местните хора го набедили, че е откраднал една коза.
Приелият Бога в сърцето си монах не издържал на това обвинение от неуките си съселяни и се отправил към Рила планина. За да стане един от най-ревностните служители на Бога, изпитал вярата си в него, приемайки отшелничество и отдавайки се на молитви. По Рилското корито битува легендата, че Свети Иван Рилски бил брат на цар Петър, който идва да го моли да се върне в старопрестолната столица Търново. Въпросната сцена е изобразена в параклиса на метоха над град Рила, където пренощуват мощите му на път за Рилския манастир.